Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zapłata grzywny po zamianie na areszt

2 komentarze

Pytanie: Policja szuka kolegi który otrzymał karę jedenastu dni aresztu za niezapłacenie grzywny. Byli u niego w mieszkaniu, nie zastali go, powiedzieli jego matce, że jeszcze może się wykupić wpłacając grzywnę i wówczas mimo że została orzeczona zamiana grzywny na areszt, nie pójdzie do aresztu, sprawa zostanie zamknięta. Czy to prawda a jeśli tak, czy mogę poprosić o podanie przepisu prawnego który tak stanowi?

Przeczytaj też: Areszt za niezapłacony mandat

Odpowiedź: Tak, to prawda, policja w tym wypadku nie kłamie. 😉 Należy tu przywołać art. 47 § 2 Kodeksu karnego wykonawczego stanowiący, że od zastępczej kary pozbawienia wolności skazany może się w każdym czasie zwolnić przez złożenie kwoty pieniężnej przypadającej jeszcze do uiszczenia tytułem grzywny.

Przeczytaj też: Egzekucja grzywny nałożonej przez komornika

A jeżeli nie ma na zapłatę całej grzywny tylko część?

W takim przypadku to znaczy jeżeli grzywna została uiszczona w części, prezes sądu lub upoważniony sędzia zarządza zmniejszenie kary zastępczej w sposób odpowiadający stosunkowi kwoty zapłaconej do wysokości grzywny art. 47 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego.

Przeczytaj też: Odwołanie od grzywny nałożonej przez komornika

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

29 sierpnia, 2022

kategoria inne

tag

Komentarze do 'Zapłata grzywny po zamianie na areszt'

Subscribe to comments with RSS

  1. To mi wygląda na prowokację policyjną żeby go zawinąć do aresztu.

    Anonim

    2 wrz 22 o 21:45

  2. Policjant zgodnie z prawda poinformował tylko, że można jeszcze zapłacić grzywnę i uniknąć aresztu pomimo że kara ta już została orzeczona. I nie powiedział, że grzywnę trzeba zapłacić w jednostce policji (nie płaci się tam).

    admin

    3 wrz 22 o 04:37

Skomentuj