Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Kredyt po egzekucji komorniczej

2 komentarze

Pytanie: Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Przed rokiem miałam trudny okres i doszło do tego że toczyło się przeciwko mnie postępowanie egzekucyjne – komornik zajął mi firmowe konto i zrobił się na nim debet. Wkrótce jednak stanęłam na nogi, komornikowi zapłaciłam. Od roku nie mam żadnych zaległości finansowych. Ta egzekucja komornicza toczyła się na wniosek mojego kontrahenta któremu zalegałam za wykonane na rzecz mojej firmy usługi. Czy taka egzekucja komornicza mogła zostać odnotowana przez banki? Czy bank w którym miałam to konto mógł przekazać tę informację do międzybankowej bazy dłużników i czy w związku z tym mogę mieć problemy z otrzymaniem kredytu?

Przeczytaj też: Decyzje kredytowe banków w odniesieniu do firm

Odpowiedź: Informacja ta z pewnością nie została przekazana do bankowych baz. Ani do BIK-u ani do Bankowego Rejestru Klientów Niesolidnych (formalna nazwa to Międzybankowa Informacja Gospodarcza) prowadzonego przez Związek Banków Polskich. Dlatego, że w tych bazach gromadzone są tylko informacje o zobowiązaniach wobec banku. Jak rozumiem, Pani kontrahent – wierzyciel egzekwujący nie był bankiem tylko innym podmiotem więc informacja o tym długu nie mogła trafić do bankowych wspomnianych baz. Nie mógł też przekazać jej tam bank w którym miała Pani konto zajęte przez komornika, gdyż bank nie był wierzycielem. Pani zobowiązanie mogło co najwyżej trafić do któregoś z BIG-ów a więc do Biura Informacji Gospodarczej (najbardziej znane to chyba wciąż Krajowy Rejestr Długów) i mógł je umieścić Pani wierzyciel. Jeżeli jednak tak się stało, to miał obowiązek usunąć stamtąd informację o Pani długu jak tylko został spłacony.

Przeczytaj też: Zajęcie komornicze w historii rachunku bankowego

Jeżeli podczas sprawdzania Pani zdolności kredytowej bank nie zapyta o to, czy tego rodzaju sytuacja miała miejsce, to sama z siebie Pani też nie musi o tym mówić i jesteśmy zdania że żaden bank nie dowie się o tym, nazwijmy, incydencie. Chyba, że o kredyt chce się Pani ubiegać w banku w którym miała Pani (ma Pani) to konto które wówczas zostało przez komornika zajęte. Jeżeli tak, to bank oczywiście może prześledzić historię tego konta i wyłowi fakt jego zajęcia w przeszłości albo po prostu sięgnie do dokumentacji bankowej – tam powinno być pismo od komornika zajmujące Pani rachunek firmowy.

Przeczytaj też: Kredyty na spłatę komornika

Każdy bank może stosować do pewnego stopnia odmienne kryteria przyznawania kredytów, więc trudno spekulować w tym zakresie. Znamy jednak autentyczny przypadek znajomego przedsiębiorcy któremu komornik zajął konto w banku na skutek czego powstał debet. Przedsiębiorca ten podobnie jak Pani szybko stanął na nogi. Po roku albo dwóch latach od tego zdarzenia bank w którym ma to konto zaoferował mu do wykorzystania limit kredytowy 100 tys. zł bez żadnych zabezpieczeń, tylko na dowód.

Przeczytaj też: Informacja o zajęciu egzekucyjnym w zaświadczeniu o zarobkach

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

6 marca, 2021

kategoria kredyty

Komentarze do 'Kredyt po egzekucji komorniczej'

Subscribe to comments with RSS

  1. Miałem w banku kredyt gotówkowy i wystąpiły problemy z jego spłata ponieważ trochę nieodpowiedzialnie zwolniłem się z pracy mając załatwioną lepszą prace, jednak coś nie wypaliło i tej nowej posady nie otrzymałem. Przez jakiś czas byłem bezrobotny i nie spłacałem kredytu zgodnie z harmonogramem tym bardziej że doszły mi dodatkowe nieprzewidziane wydatki. Bank wszczął wówczas postępowanie windykacyjne i nawet skierował egzekucję tego kredytu do komornika. Zaznaczam jednak że komornik praktycznie nie zdążył zadziałać bo cały kredyt nagle spłaciłem. Od tamtego incydentu minęło dziesięć miesięcy, mam teraz nową pracę prawie dwa razy lepiej płatna niż ta poprzednia na podstawie której otrzymałem tamten kredyt. Posiadam już umowę na czas nieokreślony. I teraz moje pytanie: czy będę miał problemy z zaciągnięciem kolejnego kredytu w związku z opóźnieniami w spłacie przy poprzednim kredycie? Zaznaczam ponownie że komornik praktycznie nie zadziałał, sam dobrowolnie ostatecznie spłaciłem od razu cały zaległy kredyt. Nowy kredyt jest mi niezbędny, czy wcześniejsza opisana sytuacja będzie mnie dyskredytować pod kątem zdolności kredytowej?

    Krzysiek

    8 mar 21 o 15:14

  2. Może Pan mieć problem z uzyskaniem nowego kredytu zważywszy historię kredytową opisaną przez Pana. Z cała pewnością informacja o Pana przeterminowanym kredycie figuruje w Biurze Informacji Kredytowej pomimo tego, że kredyt w końcu Pan spłacił i będzie rzutować negatywnie na ocenę Pana zdolności kredytowej przez banki. Nie chcę przesądzać, gdyż banki dyplomatycznie twierdzą iż każda tego typu sprawa jest rozpatrywana indywidualnie, jednak dają dość jasno do zrozumienia, że taka historia kredytowa jak Pańska uwidoczniona we wspomnianym BIK-u raczej skutecznie uniemożliwia przyznanie nowego kredytu. Oczywiście może Pan spróbować. Jeżeli potrzebuje Pan kredytu gotówkowego, czyli po prostu pożyczki, to takich udzielają nie tylko banki. Może Pan także poszukać w internecie pod hasłami np. “kredyty bez BIK”, “pożyczki bez BIK”, “kredyty z komornikiem”. Jak widać z tych haseł, negatywna historia klienta w BIK nie jest tu przeszkodą do udzielenia mu pożyczki ale takie pożyczki mogą być bardzo drogie a ich przyznanie uwarunkowane od mocnego, wiarygodnego zabezpieczenia ze strony pożyczkobiorcy, np. w formie hipoteki na jego mieszkaniu albo od poręcznie przez osobę trzecią.

    admin

    8 mar 21 o 15:33

Skomentuj