Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Windykacja małej kwoty

6 komentarzy

Niektóre firmy windykacyjne przyjmują zlecenia windykacji także w zakresie małych kwot, np. 500 złotych a przecież mnóstwo firm handlowych i usługowych ma właśnie takie i mniejsze jednostkowe wierzytelności – przysługujące od jednego kontrahenta ale takich kontrahentów – dłużników miewają mnóstwo. Nasuwa się w takim przypadku pytanie, jakie działania firma taka jest gotowa podjąć aby odzyskać taki niski dług. Oczywiście można wykonać do dłużnika telefon i wysłać wezwanie do zapłaty (obie czynności cechuje bardzo niska skuteczność), a następnie wnieść pozew do sądu, uzyskać nakaz zapłaty i skierować wniosek egzekucyjny do komornika. Jednak po pierwsze, czas to pieniądz.

Przeczytaj też: Licytacja mieszkania za mały dług

Skoro tak, to jak wysoka musi być przy tej kwocie prowizja firmy windykacyjnej aby faktycznie opłaciło się jej dokonywać tych czynności. Pięćdziesiąt procent? Chodzi o prowizję od kwot faktycznie odzyskanych a więc najpierw trzeba je faktycznie odzyskać od dłużnika. Jednak skuteczność komorników pozostawionych przez firmę windykacyjna samym sobie jest generalnie bardzo słaba (a wspomaganych – niewiele wyższa). Czyli, windykatorzy powinni włączyć się w postępowanie egzekucyjne prowadząc wywiad mający na celu zgromadzić informacje o majątku dłużnika. A to już oznacza koszty dla firmy windykacyjnej. Pytanie więc, czy mając w perspektywie zarobek kilkuset złotych na odzyskaniu małego długu, windykatorzy ruszą w teren, będą śledzić dłużnika, przeprowadzać wywiad środowiskowy, płacić informatorom za informacje? A czy w postępowaniu przedsądowym będą jeździć do dłużnika (czasem po kilka razy) czekać na niego? Raczej nie, gdyż koszty tych działań mogą pochłonąć cały zarobek a przecież wierzyciel zlecając windykację firmie windykacyjnej liczy właśnie na szybkie odzyskanie długu. Można co prawda żądać od dłużnika – przedsiębiorcy (i gdy wierzycielem też jest przedsiębiorca) kosztów windykacji w kwocie 40 euro ale i ta dodatkowa kwota nie czyni windykacji niskiej kwoty opłacalną z uwagi na powyższe.

Przeczytaj też: Skuteczność firm windykacyjnych

Po co o tym piszę? Ano sugeruję Ci samodzielne zajęcie się windykacją niewielkiej kwoty, bo firma windykacyjna zapewne nic więcej nie zrobi, więc po co płacić im? Załóż sobie konto w e-sądzie, przećwicz wnoszenie pozwów w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym (miej szablon) i wniosków egzekucyjnych do komornika. Jak masz stronę firmową, to opublikuj dłużnika jako dług na sprzedaż, dla każdego osobna tzw. podstrona (a nie ich lista na jednej stronie) a jak nie masz strony internetowej to sobie załóż nawet za darmo tylko w omawianym celu na jakiejś darmowej platformie blogowej.

Przeczytaj też: Upublicznianie długu jako metoda windykacji

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

6 marca, 2021

kategoria windykacja

Komentarze do 'Windykacja małej kwoty'

Subscribe to comments with RSS

  1. Firmy windykacyjne coraz słabiej działają na dłużników, to nie te czasy co z 15 lat temu jeszcze.

    Anonim

    7 mar 21 o 17:17

  2. Windykacja dużej czy małej kwoty, postępuję tak samo – szybki pozew do sądu, później wniosek do komornika. Szkoda czasu na inne “czynności windykacyjne”. Mamy e-sąd, wniesienie pozwu to chwila moment.

    Rafał

    20 cze 21 o 05:44

  3. Tak, pozew do e-sądu jest szybki ale wystarczy też szybki jednozdaniowy sprzeciw i sprawa idzie do umorzenia. I też można to elektronicznie zrobić, wystarczy pozwanemu założyć konto e-sądzie, chwila.

    Mietko

    27 sty 22 o 07:41

  4. A często jest sprzeciw przy małej kwocie w pozwie? Chodzi mi o e-sąd konkretnie. Mam do odebrania 290 złotych, nie chcę darować w imię zasad.

    Przemek

    4 lut 22 o 15:42

  5. zastanawia mnie kolejna kwestia jesli komornik probuje uzyskac 2-3 tysiace od dluznika gdyz tyle wynosi jego zaluzenie to jesli ktos posiada no dzialke dom czy samochod o znacznie wyzszej wartosci to czy dojdzie do licytacji zajecia skoro to zadluzenie to maly % watoaci mienia ?

    Adam

    25 mar 22 o 18:14

  6. Tylko w przypadku egzekucji z nieruchomości mieszkalnej istnieje minimalna wysokość zadłużenia przy której dopuszczalna jest egzekucja ale nie jest to bezwzględne ograniczenie: https://pamietnikwindykatora.pl/licytacja-mieszkania-za-maly-dlug/ W pozostałych przypadkach to nawet gdy dług to przysłowiowa złotówka, na wniosek wierzyciela można licytować.

    admin

    25 mar 22 o 18:37

Skomentuj