Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Windykacja małej kwoty

2 komentarze

Niektóre firmy windykacyjne przyjmują zlecenia windykacji także w zakresie małych kwot, np. 500 złotych a przecież mnóstwo firm handlowych i usługowych ma właśnie takie i mniejsze jednostkowe wierzytelności – przysługujące od jednego kontrahenta ale takich kontrahentów – dłużników miewają mnóstwo. Nasuwa się w takim przypadku pytanie, jakie działania firma taka jest gotowa podjąć aby odzyskać taki niski dług. Oczywiście można wykonać do dłużnika telefon i wysłać wezwanie do zapłaty (obie czynności cechuje bardzo niska skuteczność), a następnie wnieść pozew do sądu, uzyskać nakaz zapłaty i skierować wniosek egzekucyjny do komornika. Jednak po pierwsze, czas to pieniądz.

Skoro tak, to jak wysoka musi być przy tej kwocie prowizja firmy windykacyjnej aby faktycznie opłaciło się jej dokonywać tych czynności. Pięćdziesiąt procent? Chodzi o prowizję od kwot faktycznie odzyskanych a więc najpierw trzeba je faktycznie odzyskać od dłużnika. Jednak skuteczność komorników pozostawionych przez firmę windykacyjna samym sobie jest generalnie bardzo słaba (a wspomaganych – niewiele wyższa). Czyli, windykatorzy powinni włączyć się w postępowanie egzekucyjne prowadząc wywiad mający na celu zgromadzić informacje o majątku dłużnika. A to już oznacza koszty dla firmy windykacyjnej. Pytanie więc, czy mając w perspektywie zarobek kilkuset złotych na odzyskaniu małego długu, windykatorzy ruszą w teren, będą śledzić dłużnika, przeprowadzać wywiad środowiskowy, płacić informatorom za informacje? A czy w postępowaniu przedsądowym będą jeździć do dłużnika (czasem po kilka razy) czekać na niego? Raczej nie, gdyż koszty tych działań mogą pochłonąć cały zarobek a przecież wierzyciel zlecając windykację firmie windykacyjnej liczy właśnie na szybkie odzyskanie długu. Można co prawda żądać od dłużnika – przedsiębiorcy (i gdy wierzycielem też jest przedsiębiorca) kosztów windykacji w kwocie 40 euro ale i ta dodatkowa kwota nie czyni windykacji niskiej kwoty opłacalną z uwagi na powyższe.

Po co o tym piszę? Ano sugeruję Ci samodzielne zajęcie się windykacją niewielkiej kwoty, bo firma windykacyjna zapewne nic więcej nie zrobi, więc po co płacić im? Załóż sobie konto w e-sądzie, przećwicz wnoszenie pozwów w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym (miej szablon) i wniosków egzekucyjnych do komornika. Jak masz stronę firmową, to opublikuj dłużnika jako dług na sprzedaż, dla każdego osobna tzw. podstrona (a nie ich lista na jednej stronie) a jak nie masz strony internetowej to sobie załóż nawet za darmo tylko w omawianym celu na jakiejś darmowej platformie blogowej.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

6 marca, 2021

kategoria windykacja

Komentarze do 'Windykacja małej kwoty'

Subscribe to comments with RSS

  1. Firmy windykacyjne coraz słabiej działają na dłużników, to nie te czasy co z 15 lat temu jeszcze.

    Anonim

    7 Mar 21 o 17:17

  2. Windykacja dużej czy małej kwoty, postępuję tak samo – szybki pozew do sądu, później wniosek do komornika. Szkoda czasu na inne “czynności windykacyjne”. Mamy e-sąd, wniesienie pozwu to chwila moment.

    Rafał

    20 Cze 21 o 05:44

Skomentuj