Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Gdy policja nie chce przyjąć zgłoszenia

3 komentarze

Przed chwilą udzieliłem porady (pytanie i porada poniżej), po czym pomyślałem sobie, że warto opublikować wpis pod niniejszym tytułem, jako że odmowa przyjęcia przez policję (albo co najmniej negatywne nastawienie deprymujące ofiarę przestępstwa) zdarza się podobno bardzo często. Jak zmusić organy ścigania do przyjęcia i rozpatrzenia zawiadomienia nie tylko o oszustwie, ale też każdego innego, jak np. pobicie albo kradzież? Ano postępujemy tak, jak w poniższej poradzie.

Pytanie: W ostatnim czasie zainwestowałam pieniądze (30 tys.zł) w reklamę podpisując umowę spółki cichej. Niestety zostałam oszukana i zostałam z niczym. Proszę o poradę, co zrobić żeby mieć szansę na odzyskanie pieniędzy. Czy zgłosić to na policję, do prokuratury czy do firmy windykacyjnej?

Odpowiedź: Jeżeli to rzeczywiście oszustwo, to przesłać zawiadomienie pocztą do prokuratury. Odradzam pójście osobiście na policję gdyż policjant może wówczas próbować Panią zniechęcić do złożenia zawiadomienia i zeznań wmawiając, że to sprawa cywilna i należy skierować pozew o zapłatę do sądu po czym wniosek egzekucyjny do komornika. Tak oczywiście też może Pani zrobić, niezależnie od wniesienia zawiadomienia o oszustwie do organów ścigania. A gdy wyśle Pani zawiadomienie pocztą, to nie będą mieli innego wyjścia jak je przyjąć, zarejestrować sprawę i wezwać Panią do złożenia zeznań.

Nie wiem jakie są szanse na przedstawienie zarzutu oszustwa, bo nie znam szczegółów sprawy.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

27 listopada, 2020

kategoria policja

tag

Komentarze do 'Gdy policja nie chce przyjąć zgłoszenia'

Subscribe to comments with RSS

 1. Przyjmą sprawę bo muszą, tak jak piszesz ale szybko umorzą lub odmówią wszczęcia postępowania.

  Krysio

  27 Lis 20 o 18:30

 2. Na szybkie umorzenie albo odmowę wszczęcia nie ma wpływu to, czy ktoś pisemnie złoży czy od razu pójdzie zgłosić.

  admin

  27 Lis 20 o 19:38

 3. Nie ma takiej opcji, że policja / prokuratura nie przyjmie zawiadomienia. Muszą przyjąć a żeby nie być zniechęcanym, najlepiej właśnie zrobić tak jak wyżej wskazano lub wysłać pocztą poleconą. Inna sprawa natomiast, czy dochodzenie zostanie wszczęte, bo może nie i po przesłuchaniu pani wydadzą decyzję o odmowie wszczęcia dochodzenia uznając, że niby brak wystarczających znamion przestępstwa.

  Klaudiusz

  29 Sty 21 o 14:26

Skomentuj