Darowizna a majątek wspólny
Pytanie: Planujemy z żoną zakup nieruchomości i chcielibyśmy zakupić tą nieruchomość także na syna. Tak żeby syn posiadał 1/2 nieruchomości. Syn jest żonaty. Czy jest możliwość żeby właścicielem tej 1/2 był tylko syn który jest w związku małżeńskim.
Odpowiedź: Tak, bo zgodnie z art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez darowiznę. A zatem właścicielem połowy nieruchomości darowanej przez Państwa synowi będącemu w związku małżeńskim będzie tylko on; nie będzie to składnik majątku wspólnego.
A jeszcze jedno pytanie. Czy jeśli syn jest współwłaścicielem z nami rodzicami nieruchomości która była kupiona przed jego ślubem i teraz sprzedamy wspólnie ta nieruchomość i kupimy druga a syn jest obecnie żonaty to nabywając druga nieruchomość po 1/2 udziałów będzie należała zona syna do tej nieruchomości.
Zgodnie z art. 33 punkt 10 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego. Jeżeli zatem udział w nieruchomości należny synowi zostanie nabyty za środki pochodzące ze sprzedaży nieruchomości której jest współwłaścicielem i jest to jego majątek osobisty ponieważ nabył ją przed ślubem, to i udział w tej nowo kupionej nieruchomości będzie należał tylko do niego – nie będzie to składnik majątku wspólnego.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że z osobistego majątku dokonano zakupu.
Anonim
17 mar 21 o 20:06
Myślę, że wystarczy tu uprawdopodobnienie. Jeżeli małżonek zakupił nieruchomość nie uszczuplając przez to wspólnych oszczędności natomiast wcześniej sprzedał on i jego rodzice wcześniej inną nieruchomość w której miał udział, to trudno mieć wątpliwości, że to z tych środków nabył nieruchomość i wtedy jest to jego majątek osobisty.
Daria
22 mar 21 o 11:16
A ja mam nieco inne pytanie a mianowicie, czy darowizna z majątku wspólnego dokonana bez wiedzy drugiego z małżonków, jest ważna?
Gomez
24 maj 21 o 09:03
Nie, darowizna z majątku wspólnego aby była ważna musi być dokonana przez oboje małżonków.
admin
24 maj 21 o 15:00
Istnieją wyjątki od tej zasady, dotyczące przedmiotów zwykłego urządzenia domowego, które służą obojgu małżonkom. Takie przedmioty, nawet jeśli zostały nabyte przez darowiznę dla jednego z małżonków, mogą wejść do majątku wspólnego, chyba że darczyńca postanowił inaczej.
doktor
7 mar 25 o 19:50