Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Darowizna a majątek wspólny

4 komentarze

Pytanie: Planujemy z żoną zakup nieruchomości i chcielibyśmy zakupić tą nieruchomość także na syna. Tak żeby syn posiadał 1/2 nieruchomości. Syn jest żonaty. Czy jest możliwość żeby właścicielem tej 1/2 był tylko syn który jest w związku małżeńskim.

Przeczytaj też: Przepisanie zadłużonego mieszkania na dziecko

Odpowiedź: Tak, bo zgodnie z art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez darowiznę. A zatem właścicielem połowy nieruchomości darowanej przez Państwa synowi będącemu w związku małżeńskim będzie tylko on; nie będzie to składnik majątku wspólnego.

Przeczytaj też: Darowizna samochodu bez zgody małżonka

A jeszcze jedno pytanie. Czy jeśli syn jest współwłaścicielem z nami rodzicami nieruchomości która była kupiona przed jego ślubem i teraz sprzedamy wspólnie ta nieruchomość i kupimy druga a syn jest obecnie żonaty to nabywając druga nieruchomość po 1/2 udziałów będzie należała zona syna do tej nieruchomości.

Przeczytaj też: Składniki majątku osobistego współmałżonka

Zgodnie z art. 33 punkt 10 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego. Jeżeli zatem udział w nieruchomości należny synowi zostanie nabyty za środki pochodzące ze sprzedaży nieruchomości której jest współwłaścicielem i jest to jego majątek osobisty ponieważ nabył ją przed ślubem, to i udział w tej nowo kupionej nieruchomości będzie należał tylko do niego – nie będzie to składnik majątku wspólnego.

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć darowiznę?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

16 marca, 2021

Komentarze do 'Darowizna a majątek wspólny'

Subscribe to comments with RSS

 1. Nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że z osobistego majątku dokonano zakupu.

  Anonim

  17 mar 21 o 20:06

 2. Myślę, że wystarczy tu uprawdopodobnienie. Jeżeli małżonek zakupił nieruchomość nie uszczuplając przez to wspólnych oszczędności natomiast wcześniej sprzedał on i jego rodzice wcześniej inną nieruchomość w której miał udział, to trudno mieć wątpliwości, że to z tych środków nabył nieruchomość i wtedy jest to jego majątek osobisty.

  Daria

  22 mar 21 o 11:16

 3. A ja mam nieco inne pytanie a mianowicie, czy darowizna z majątku wspólnego dokonana bez wiedzy drugiego z małżonków, jest ważna?

  Gomez

  24 maj 21 o 09:03

 4. Nie, darowizna z majątku wspólnego aby była ważna musi być dokonana przez oboje małżonków.

  admin

  24 maj 21 o 15:00

Skomentuj