Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Unieważnienie darowizny bez zgody małżonka

3 komentarze

Pytanie: Jeszcze jedno pytanie. Za pare tygodni mija okres 5ciu lat kiedy to mamy maz Bez Jej wiedzy przepisal Dom umowa dozywocia na jedna z Corek. Sprawa o podzial majatku wciaz toczy sie w sadzie. Adwokat mamy sugeruje zalozenie nowej sprawy – sprawy paulinskiej jak najszybciej to mozliwe obawiajac sie ze maz mamy po wyroku bedzie uciekal z pieniedzmi, zeby Jej nie splacac lub ze corka , na ktora przepisal Dom w porozumieniu z ojcem bedzie chciala Dom sprzedac, po wygasnieciu okresu 5 latu (a to juz za 2 tygodnie).Co Pan Panie Robercie uwaza?

Dom byl kupiony w trakcie malzenstwa I wspolnoty majatkowej, przy czym
ojciec zapisal go u notariusza na swoje tylko nazwisko (Jakim cudem mu
to sie udalo, tego nikt sie nie Dowie). Ojciec miesiac przed
ogloszeniem wyroku o rozdzielnosci majatkowej , Bez wiedzy mamy
przekazal Dom umowa dozywocia jednej z Corek.

Proszę jeszcze o informację, czy aby ojciec nie może podnieść takiego oto argumentu, że dom kupił ze środków stanowiących jego majątek osobisty? Jeżeli tak to i dom stał się tylko jego własnością.

Argument taki podniosl w sadzie ,ze kupil je ze swoich srodkow, przedstawiajac dziwne umowy darowizny od niezyjacego juz czlonka rodziny . Sad nie dal wiary przedstawionych przez niego umow darowizny na jego korzysc.Mama ma poswiadczenia swojego wkladu do tego domu.
Sad wyslal do jego domu rzeczoznawce, aby ocenic wartosc domu, wiec wydaje sie , ze sad wlicza ten dom w majatek wspolny do podzialu.

Odpowiedź: Nie wiem, czy skarga pauliańska nie będzie aby przedwczesną / bezpodstawną ponieważ po pierwsze, mama formalnie nie posiada jeszcze roszczenia wobec ojca a po drugie, nie wiadomo czy ewentualnego roszczenia nie uda się wyegzekwować z majątku który ojciec wciąż posiada. Zastrzegam ponownie – nie wiem, może nie znam istotnych faktów które zna adwokat.

Myślałem o tym, żeby po prostu wystąpić z powództwem o unieważnienie darowizny jako dokonanej bez zgody małżonka. Zgodnie z art. 37 kro, do dokonania darowizny nieruchomości (w tym także umową dożywocia) niezbędna jest zgoda drugiego małżonka. Jednak skoro w księdze wieczystej jako właściciel wpisany był tylko ojciec, to córka korzysta w tym wypadku z ochrony jako nabywca w dobrej wierze (zgodnie z art. 38 kro) z uwagi na treść art. 5 ustawy o księgach wieczystych i hipotece który stanowi, że w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

17 marca, 2021

Komentarze do 'Unieważnienie darowizny bez zgody małżonka'

Subscribe to comments with RSS

  1. Wychodzi więc na to, że ta osoba z porady nie ma szans na cofnięcie tej darowizny?

    Nikto

    17 Mar 21 o 15:44

  2. Tak to znaczy – nie ma szans. A ja mam pytanie, czy gdyby ta darowizna dotyczyła jakiejś ruchomości, na przykład samochodu, to też dobra wiara chroni obdarowanego?

    Anonim

    19 Mar 21 o 14:54

  3. Tak, chroni, na podstawie art. 169 Kodeksu cywilnego.

    admin

    19 Mar 21 o 15:55

Skomentuj