Egzekucja kosztów komorniczych bez wyroku sądu
Pytanie: Komornik umarzając oczywiście, jak zwykle bezskuteczne postępowanie egzekucyjne, zażądał ode mnie – wierzyciela dopłaty ponad 70 złotych. Nie dość tego, że dłużnik mnie ogołocił, poniosłem koszty uzyskania nakazu zapłaty i już na początku egzekucji wpłaciłem komornikowi prawie 250 złotych zaliczki to ten jeszcze żąda ode mnie dopłaty chociaż w sprawie kompletnie nic nie zdziałał. Ja już po prostu nie mam pieniędzy i zastanawiam się, czy komornikowi będzie się chciało wnosić do sądu o zapłatę tak niskiej jak dla niego kwoty?
Przeczytaj też: Minimalna opłata egzekucyjna – stosunkowa
Odpowiedź: Komornik w takiej sprawie nie występuje do sądu o zasądzenie tych kosztów które rzekomo za Pana poniósł na wydatki egzekucyjne. Na postanowieniu o umorzeniu egzekucji powinna znajdować się informacja o tym, że zgodnie z art. 7701 Kodeksu postępowania cywilnego, prawomocne postanowienie komornika przyznające zwrot kosztów postępowania egzekucyjnego podlega wykonaniu bez zaopatrywania go w klauzulę wykonalności.
Przeczytaj też: Zaliczki na wydatki komornika
Będąc wierzycielem egzekwującym, od wielu komorników w umorzeniu postępowania egzekucyjnego z powodu bezskuteczności, otrzymywałem wezwania do dopłaty, jak Pan. Zwykle zwlekałem i zawsze po jakimś czasie przychodziło kolejne pismo – ostrzeżenie przed egzekucją i wtedy płaciłem. Aż raz jeden komornik nie wysłał ponownego wezwania i zajął mi konto co kosztowało mnie dodatkowo 30 złotych opłaty dla banku za realizację zajęcia. Od tego czasu płacę te koszty od razu po otrzymaniu wezwania w postanowieniu o umorzeniu.
Przeczytaj też: Zwrot zaliczki od komornika
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Sugeruję szczegółowo sprawdzać czy żądania dopłaty są uzasadnione, żądać zestawienia faktycznie poniesionych wydatków. owszem, zapłacić po czym zażądac udokumentowania.
Anonim
22 cze 21 o 06:10