Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Egzekucja kosztów komorniczych bez wyroku sądu

Brak komentarzy

Pytanie: Komornik umarzając oczywiście, jak zwykle bezskuteczne postępowanie egzekucyjne, zażądał ode mnie – wierzyciela dopłaty ponad 70 złotych. Nie dość tego, że dłużnik mnie ogołocił, poniosłem koszty uzyskania nakazu zapłaty i już na początku egzekucji wpłaciłem komornikowi prawie 250 złotych zaliczki to ten jeszcze żąda ode mnie dopłaty chociaż w sprawie kompletnie nic nie zdziałał. Ja już po prostu nie mam pieniędzy i zastanawiam się, czy komornikowi będzie się chciało wnosić do sądu o zapłatę tak niskiej jak dla niego kwoty?

Odpowiedź: Komornik w takiej sprawie nie występuje do sądu o zasądzenie tych kosztów które rzekomo za Pana poniósł na wydatki egzekucyjne. Na postanowieniu o umorzeniu egzekucji powinna znajdować się informacja o tym, że zgodnie z art. 7701 Kodeksu postępowania cywilnego, prawomocne postanowienie komornika przyznające zwrot kosztów postępowania egzekucyjnego podlega wykonaniu bez zaopatrywania go w klauzulę wykonalności.

Będąc wierzycielem egzekwującym, od wielu komorników w umorzeniu postępowania egzekucyjnego z powodu bezskuteczności, otrzymywałem wezwania do dopłaty, jak Pan. Zwykle zwlekałem i zawsze po jakimś czasie przychodziło kolejne pismo – ostrzeżenie przed egzekucją i wtedy płaciłem. Aż raz jeden komornik nie wysłał ponownego wezwania i zajął mi konto co kosztowało mnie dodatkowo 30 złotych opłaty dla banku za realizację zajęcia. Od tego czasu płacę te koszty od razu po otrzymaniu wezwania w postanowieniu o umorzeniu.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

15 grudnia, 2020

kategoria windykacja

tag

Skomentuj