Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Minimalna opłata egzekucyjna – stosunkowa

3 komentarze

Przeglądając opinie o komornikach sądowych natrafiam od czasu do czasu na wpisy oburzonych dłużników. Wielu dłużników oburzonych jest samym tylko faktem, że komornik ma czelność egzekwować od nich dług jednak zdarzają się i tacy którzy mając dług niski, np. 200 złotych, oburzeni są tym, że komornik naliczył dla siebie jako wynagrodzenie – egzekucyjną opłatę stosunkową kolejne 200 a nawet 300 złotych. Padają epitety “złodziej” i inne nieprzyjemne pod adresem komorników.

Przeczytaj też: Koszty komornicze przy dobrowolnej wpłacie

A tymczasem te 200 albo 300 złotych to ustawowa minimalna opłata stosunkowa. Art. 28 ustawy o kosztach komorniczych w ust. 2 stanowi, że jeżeli do wyegzekwowania świadczenia doszło wyłącznie wskutek egzekucji z wierzytelności, rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę lub świadczeń z zabezpieczenia społecznego albo na skutek spełnienia świadczenia przez dłużnika do rąk komornika lub na jego rachunek bankowy opłata minimalna wynosi 200 złotych.

Przeczytaj też: Wniosek o obniżenie opłaty stosunkowej komornika

W ust. 3 czytamy natomiast, że jeżeli do wyegzekwowania świadczenia doszło w inny sposób, opłata minimalna wynosi 300 złotych. Inny sposób czyli egzekucja z ruchomości albo z nieruchomości. Egzekucja z nieruchomości długu w wysokości np. 500 złotych? Dlaczego nie, jeżeli nie ma innej możliwości czyli gdy egzekucja z wierzytelności, rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę lub świadczeń z zabezpieczenia społecznego jak i z ruchomości jest bezskuteczna… Teoretycznie więc możliwe a i praktycznie jeżeli wierzyciel się uprze.

Przeczytaj też: Ile kosztuje egzekucja komornicza?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

20 października, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Minimalna opłata egzekucyjna – stosunkowa'

Subscribe to comments with RSS

 1. Pewnie z 90% gapowiczów jest niewypłacalnych i przewoźnicy tylko dodatkowo tracą na kosztach komorniczych – zaliczkach wpłaconych na egzekucję.

  Marian

  25 mar 21 o 21:11

 2. To są przede wszystkim młode osoby z których sporo kiedyś będzie mieć stałe dochody i wtedy komornik wyegzekwuje.

  Ewa

  8 cze 21 o 21:23

 3. Różnie to będzie, niektórzy z nich pozostaną leserami.

  Anonim

  8 cze 21 o 22:23

Skomentuj