Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Minimalna opłata egzekucyjna – stosunkowa

1 komentarz

Przeglądając opinie o komornikach sądowych natrafiam od czasu do czasu na wpisy oburzonych dłużników. Wielu dłużników oburzonych jest samym tylko faktem, że komornik ma czelność egzekwować od nich dług jednak zdarzają się i tacy którzy mając dług niski, np. 200 złotych, oburzeni są tym, że komornik naliczył dla siebie jako wynagrodzenie – egzekucyjną opłatę stosunkową kolejne 200 a nawet 300 złotych. Padają epitety “złodziej” i inne nieprzyjemne pod adresem komorników.

A tymczasem te 200 albo 300 złotych to ustawowa minimalna opłata stosunkowa. Art. 28 ustawy o kosztach komorniczych w ust. 2 stanowi, że jeżeli do wyegzekwowania świadczenia doszło wyłącznie wskutek egzekucji z wierzytelności, rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę lub świadczeń z zabezpieczenia społecznego albo na skutek spełnienia świadczenia przez dłużnika do rąk komornika lub na jego rachunek bankowy opłata minimalna wynosi 200 złotych.

W ust. 3 czytamy natomiast, że jeżeli do wyegzekwowania świadczenia doszło w inny sposób, opłata minimalna wynosi 300 złotych. Inny sposób czyli egzekucja z ruchomości albo z nieruchomości. Egzekucja z nieruchomości długu w wysokości np. 500 złotych? Dlaczego nie, jeżeli nie ma innej możliwości czyli gdy egzekucja z wierzytelności, rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę lub świadczeń z zabezpieczenia społecznego jak i z ruchomości jest bezskuteczna… Teoretycznie więc możliwe a i praktycznie jeżeli wierzyciel się uprze.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

20 października, 2020

kategoria windykacja

tag

1 komentarz do 'Minimalna opłata egzekucyjna – stosunkowa'

Subscribe to comments with RSS

  1. Pewnie z 90% gapowiczów jest niewypłacalnych i przewoźnicy tylko dodatkowo tracą na kosztach komorniczych – zaliczkach wpłaconych na egzekucję.

    Marian

    25 Mar 21 o 21:11

Skomentuj