Komornik nie zostawił kwoty wolnej
Niejednokrotnie czytałem w internecie żale dłużników którym komornik nie zostawił należnej kwoty wolnej od egzekucji z wynagrodzenia za pracę albo na koncie bankowym. Jeżeli faktycznie dojdzie do tego, to raczej nie jest to wina komornika ale tego, kto realizuje polecenie zajęcia komorniczego. I tak też, komornik nie pojawia się w zakładzie pracy dłużnika kładąc łapę na wynagrodzeniu przeznaczonym do wypłaty dłużnikowi lecz przysyła polecenie zajęcia i to np. księgowa albo właściciel określa, jaką kwotę ma przekazać komornikowi. Jeżeli komornik zatem komornik ściągnie za dużo, to jest wina zakładu pracy.
Przeczytaj też: Kwota wolna od egzekucji na zajętym rachunku bankowym a zajęcie nowego rachunku bankowego
Analogicznie w przypadku egzekucji z rachunku bankowego – komornik nie pojawia się w banku, nie siada na miejscu bankowca i nie wykonuje przelewu z konta dłużnika na swoje konto. Przysyła drogą elektroniczną polecenie zajęcia i bankowiec je wykonuje. Jeżeli przeleje komornikowi kwotę wolną to jego błąd a nie komornika. Czasem raban w związku z tym podnoszą dłużnicy będący przedsiębiorcami oraz dłużnicy alimentacyjni a tymczasem na koncie firmowym a w przypadku egzekucji alimentów także na koncie osobistym, kwota wolna nie przysługuje.
Przeczytaj też: Komornik a wypłata do ręki
Przedsiębiorcy mogą obejść ten “problem” używając konta osobistego zamiast konta firmowego i wówczas mimo że są przedsiębiorcami, to na osobistym koncie będą mieli zagwarantowaną kwotę wolną od egzekucji. Korzystne konta osobiste są tutaj, można założyć nie wychodząc z domu. Prócz tego, i to dotyczy także dłużników alimentacyjnych, po zajęciu konta warto założyć nowe (nie likwidując tego zajętego!) ponieważ niezmiernie rzadko zdarza się, aby któryś komornik ponowił szukanie konta w następnych sześciu miesięcy. Nawiasem mówiąc, to gdyby wierzyciel zażyczył sobie aby komornik odpytał wszystkie banki, to musiałby za to sporo zapłacić: Zapytanie do OGNIVO – koszt.
Do rzeczy jednak; co zrobić jeżeli faktycznie komornik otrzymał w danym miesiącu więcej niż powinien, z wynagrodzenia albo z rachunku bankowego? Można zatelefonować do komornika (o ile raczy tam ktoś odebrać telefon…) albo osobiście stawić się w kancelarii i poinformować o sytuacji wnosząc o zwrot nadwyżki ale nie liczyłbym na pozytywne załatwienie sprawy w taki sposób więc niezależnie od tego obowiązkowo jak najszybciej doręczyć komornikowi skargę na czynności komornika. Tak, skarga na czynności komornika adresowana jest do sądu przy którym on działa ale wnosi się ja do komornika: https://pamietnikwindykatora.pl/nie-wnos-skargi-na-czynnosci-komornika-do-sadu-lecz-do-komornika/ Komornik, jeżeli uzna skargę, to naprawia błąd i nie przesyła jej do sądu. Trzeba się jednak spieszyć i złożyć skargę zanim komornik przeleje wierzycielowi wyegzekwowaną nadwyżkę; przeczytaj: Ile dni ma komornik na przekazanie pieniędzy wierzycielowi?
Przyznam się, że nie mam pewności, co będzie jeżeli nie zdążysz i wierzyciel otrzymał nadwyżkę (skargę mimo tego złóż!). Według mnie wchodzi w grę ściągnięcie odpowiednio niższej kwoty w następnym miesiącu – komornik według mnie powinien powiadomić pracodawcę / bank o konieczności obniżenia w następnym miesiącu należnej kwoty z egzekucji o nadwyżkę pobraną bezprawnie w tym miesiącu.
Przeczytaj też: Kiedy odnawia się kwota wolna od zajęcia?
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Do egzekucji komorniczej po prostu trzeba się przygotować będąc dłużnikiem, przecież zwykle wiadomo, że niebawem nastąpi. Pensję pobierać w gotówce albo na konto zaufanej osoby trzeciej.
Bingo
22 cze 21 o 06:05
Pensja zajmowana jest nie z konta tylko wprost z zakładu pracy. Na koncie osoby trzeciej jest bezpieczna jej część niepodlegająca zajęciu.
Kamil
11 lip 21 o 20:49
Posiadam rachunki w 2 innych Bankach na każdym z nich mam zajecia komornicze i kwotę wolna 2100 zl
Pytanie jest takie czy ta kwota wazna jest dla wszystkich bankow, jesli juz na jednym rachunku jej nie mam bo wykorzystalem , to czy na drugim pozostaje bez zmian czyli tam 2100 ??
Marcin
20 paź 21 o 21:38
Kwota wolna jest jedna dla wszystkich rachunków bankowych w różnych bankach. Jeżeli zatem na jednym rachunku już ją Pan wykorzystał, to na drugim istniejącym lub na tym który otworzy Pan np. jutro, nie będzie przysługiwać już w tym miesiącu.
admin
20 paź 21 o 21:50