Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Umorzenie egzekucji alimentów na wniosek dłużnika

7 komentarzy

Pytanie: Przez głupotę kiedyś raz spóźniłem się ze spłatą alimentów i była żona oddała sprawę do komornika. I tak oto przez dwa lata muszę płacić alimenty komornikowi co oczywiście sporo mnie dodatkowo kosztuj e- prowizja komornika. Moja sytuacja finansowa ostatnio się poprawiła, otrzymałem w pracy wysoka podwyżkę związaną z awansem na stanowisko kierownicze.

Przeczytaj też: Egzekucja alimentów opłaty

Naprawdę nie byłoby żadnych problemów dla mnie spłacać alimenty dobrowolnie nawet z wyprzedzeniem i denerwuje mnie to, że darmozjad (w moim przypadku darmozjad – pobiera prowizję tak naprawdę przecież za nic – za jedno zajęcie wynagrodzenie dokonane kiedyś) komornik inkasuje dodatkowo 10 czy ileś procent. Czy naprawdę nie istnieje jakaś prawna możliwość zakończenia egzekucji abym mógł płacić te alimenty bezpośrednio byłej żonie?

Przeczytaj też: Kiedy komornik przestaje ściągać alimenty?

Odpowiedź: Tak, taką możliwość daje dłużnikowi art. 883 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego zgodnie z którym to przepisem, dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży na rachunek depozytowy Ministra Finansów sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych; równocześnie wszczyna z urzędu egzekucję.

Przeczytaj też: Zniesienie obowiązku alimentacyjnego z datą wsteczną

A zatem, po pierwsze, musi Pan niezalegać z płaceniem wymagalnych alimentów, po drugie, musi Pan uiścić z góry sześciokrotność miesięcznych alimentów na rachunek depozytowy Ministra Finansów i po trzecie, musi Pan upoważnić komornika do sięgnięcia po te “zamrożone” pieniądze w sytuacji, gdy popadnie Pan w zwłokę. Po spełnieniu tych wszystkich ww. warunków, komornik umorzy postępowanie egzekucyjne na Pana – dłużnika wniosek.

Przeczytaj też: Umorzenie egzekucji alimentów na wniosek wierzyciela – koszty

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

29 grudnia, 2020

Komentarze do 'Umorzenie egzekucji alimentów na wniosek dłużnika'

Subscribe to comments with RSS

 1. To jest zaporowy warunek dla większości dłużników z tytułu alimentów, chodzi mi o tą sześciokrotność która trzeba wpłacić do depozytu. To jest po to aby pasożyty – komornicy dalej mogli pasożytować.

  Ja

  31 gru 20 o 18:03

 2. Trzeba było nie spóźniać się z płatnościami to sprawa nie trafiłaby do komornika.

  nana

  14 maj 21 o 13:14

 3. A może kiedyś nie miałem pieniędzy, tak trudno wziąć to pod uwagę? A teraz mam ale nie sześciokrotność.

  Ja

  14 maj 21 o 14:51

 4. Jakbyś nie miał pieniędzy to sąd nie zasądziłby alimentów w kwocie nie do zapłaty.

  Anonim

  29 maj 21 o 20:34

 5. To przecież nie jest tak, że sąd nie zasądzi bo akurat aktualnie pozwany nie pracuje. Zasądza wedle potrzeb uprawnionego.

  admin

  30 maj 21 o 03:14

 6. Opisze pokrótce sprawę Była żona świadomie wprowadziła komornika w błąd i oświadczał że nie otrzymał dwóch rak alimentów za grudzień 2017 i styczeń 2018 natomiast ja posiadam potwierdzenia wpłat tych alimentów . Mimo informowania komornika ten nie nie był zainteresowany wyjaśnieniem sprawy , w końcu wezwał wierzycieli która oświadczyła że nie pamięta czy otrzymał czy nie .
  te alimenty . doszło do takiej sytuacji że komornika chcial prowadzić egzekucję tych alimentów ” rzekomo” zaległych . Musiałem reagować i złożyłem zawiadomienie na listonosza i w sprawie karnej poczta dostarczyła oryginał potwierdzenia odbioru alimentów , a prokurator w piśmie napisał że zobowiązał ja do udania się do komornika i zaliczeniu tych alimentów . trwał to za dwa lata , jak się później dowiedziałem moja nie uczciwa żona w trakcie wystąpiła do komornika aby wystawił je zaświadczenie o bezskuteczności co uczynił komornik powołując się na ” rzekomo niezapłacone alimenty .Moja była żona złożyła wnioski do funduszu alimentacyjnego gdzie uznano ja za osobę uprawnioną , Zataił fakt otrzymywania alimentów ode mnie a fundusz wypłaca je świadczenia gdy ujawnił się ten fakt poinformowałem FA że dochodzi do wyłudzeń . wtedy za pomocą komornika po około dwóch miesiącach ona przekazuje nadpłatę komornikowi a ten zalicza to na poczet swoich kosztów . Ujawniłem że doszło do użycia fałszywych dokumentów jaki było zaświadczenie o bezskuteczności . niestety MGOPS nie jest zainteresowany wyjaśnieniem sprawy po cichu wezwano uprawniona aby zrezygnował z FA i tak sie stało . natomiast po tym fakcie wytworzono mi zadłużenie na kwotę 755 zł w funduszu alimentacyjnym. z tych powodów ściga mnie prokurator który też nie jest zainteresowany wyjaśnieniem sprawy . wierzyciel wpłacił 1045 zł komornikowi zamiast wpłacić je do FA który wypłacał je świadczenia i zrobiono ze mnie dłużnika alimentacyjnego . Nijest to duza kwota ale nie czyje sie winny jej zapłacenia gdyż już raz zapłaciłem te pieniądze . MGOPS też nie jest zainteresowany wyjaśnieniem tej sprawy . Może podsuniecie jakieś rozwiązanie może jakąś sprawę cywilne powinienem założyć ?? Dodam że była żona posiada już trzy wyroki za czyn z art 270 kk na moja szkode , niestety włodaze kryją ja cały czas prokuratura nie reaguje.
  Proszę o pomoc w tej sprawie dość zawiłej i skomplikowanej.

  Adrian

  5 kw. 24 o 10:12

 7. Jeżeli żona a dokładnie wierzyciel alimentacyjny czyli jak mniemam dziecko zostało bezpodstawnie wzbogacone o kwotę alimentów o której Pan pisze i aktualnie występuje nadpłata, to może Pan żądać odeń na drodze cywilnej zwrotu tej kwoty. Tyle mogę Panu poradzić na podstawie opisu sprawy. A na zaniedbania MOPS może Pan złożyć skargę do burmistrza / prezydenta miasta.

  admin

  5 kw. 24 o 10:27

Skomentuj