Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Umorzenie egzekucji alimentów na wniosek dłużnika

5 komentarzy

Pytanie: Przez głupotę kiedyś raz spóźniłem się ze spłatą alimentów i była żona oddała sprawę do komornika. I tak oto przez dwa lata muszę płacić alimenty komornikowi co oczywiście sporo mnie dodatkowo kosztuj e- prowizja komornika. Moja sytuacja finansowa ostatnio się poprawiła, otrzymałem w pracy wysoka podwyżkę związaną z awansem na stanowisko kierownicze.

Przeczytaj też: Egzekucja alimentów opłaty

Naprawdę nie byłoby żadnych problemów dla mnie spłacać alimenty dobrowolnie nawet z wyprzedzeniem i denerwuje mnie to, że darmozjad (w moim przypadku darmozjad – pobiera prowizję tak naprawdę przecież za nic – za jedno zajęcie wynagrodzenie dokonane kiedyś) komornik inkasuje dodatkowo 10 czy ileś procent. Czy naprawdę nie istnieje jakaś prawna możliwość zakończenia egzekucji abym mógł płacić te alimenty bezpośrednio byłej żonie?

Przeczytaj też: Kiedy komornik przestaje ściągać alimenty?

Odpowiedź: Tak, taką możliwość daje dłużnikowi art. 883 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego zgodnie z którym to przepisem, dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży na rachunek depozytowy Ministra Finansów sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych; równocześnie wszczyna z urzędu egzekucję.

Przeczytaj też: Zniesienie obowiązku alimentacyjnego z datą wsteczną

A zatem, po pierwsze, musi Pan niezalegać z płaceniem wymagalnych alimentów, po drugie, musi Pan uiścić z góry sześciokrotność miesięcznych alimentów na rachunek depozytowy Ministra Finansów i po trzecie, musi Pan upoważnić komornika do sięgnięcia po te “zamrożone” pieniądze w sytuacji, gdy popadnie Pan w zwłokę. Po spełnieniu tych wszystkich ww. warunków, komornik umorzy postępowanie egzekucyjne na Pana – dłużnika wniosek.

Przeczytaj też: Umorzenie egzekucji alimentów na wniosek wierzyciela – koszty

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

29 grudnia, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Umorzenie egzekucji alimentów na wniosek dłużnika'

Subscribe to comments with RSS

 1. To jest zaporowy warunek dla większości dłużników z tytułu alimentów, chodzi mi o tą sześciokrotność która trzeba wpłacić do depozytu. To jest po to aby pasożyty – komornicy dalej mogli pasożytować.

  Ja

  31 gru 20 o 18:03

 2. Trzeba było nie spóźniać się z płatnościami to sprawa nie trafiłaby do komornika.

  nana

  14 maj 21 o 13:14

 3. A może kiedyś nie miałem pieniędzy, tak trudno wziąć to pod uwagę? A teraz mam ale nie sześciokrotność.

  Ja

  14 maj 21 o 14:51

 4. Jakbyś nie miał pieniędzy to sąd nie zasądziłby alimentów w kwocie nie do zapłaty.

  Anonim

  29 maj 21 o 20:34

 5. To przecież nie jest tak, że sąd nie zasądzi bo akurat aktualnie pozwany nie pracuje. Zasądza wedle potrzeb uprawnionego.

  admin

  30 maj 21 o 03:14

Skomentuj