Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Skuteczne zajęcie rachunku bankowego

4 komentarze

Pytanie: Dysponuje już prawomocnym nakazem zapłaty, dłużnik do tej pory nie dokonał zapłaty nawet części długu więc wybrałem już komornika. Znam numer rachunku bankowego dłużnika który podam komornikowi. Czy ja jako wierzyciel mogę coś zrobić żeby zajęcie rachunku bankowego przez komornika okazało się skuteczne?

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć kilka kont bankowych?

Odpowiedź: Nie ma Pan żadnego wpływu na skuteczność zajęcia rachunku bankowego w takiej sytuacji. komornik dokonuje zajęcia rachunku bankowego drogą elektroniczną: Elektroniczne zajęcie rachunku bankowego przez komornika dzięki czemu bank zrealizuje (powinien zrealizować) zajęcie – zablokuje środki zanim dłużnik otrzyma od komornika odpis zajęcia, co sprzyja skuteczności zajęcia.

Problem w tym, że dłużnik zazwyczaj wie, że nastąpi egzekucja komornicza – zostanie mu zajęty rachunek bankowy i jeżeli zechce, to wcześniej usunie z konta środki podlegające zajęciu. Komornicy bazują nie tylko na informacjach od wierzyciela lecz i sami poszukują rachunków bankowych dłużnika, przede wszystkim systemem OGNIVO. Wielu dłużników jednak o tym wie. Poza tym, poszukiwania takie komornicy zwykle ograniczają do banków komercyjnych a jest też przecież mnóstwo banków spółdzielczych i SKOK-ów w których dłużnik też może założyć rachunek bankowy. Te instytucje co prawda też są w OGNIVO ale ich sprawdzenie wiąże się z dużymi kosztami po stronie wierzyciela: Zapytanie do OGNIVO – koszt i komornicy nawet tego nie proponują.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

23 lutego, 2023

Komentarze do 'Skuteczne zajęcie rachunku bankowego'

Subscribe to comments with RSS

 1. Najskuteczniejszym sposobem egzekucji komorniczej jest zajęcie innych wierzytelności czyli tych u kontrahentów dłużnika. Bez tego większość egzekucji kończy się umorzeniem z powodu bezskuteczności.

  Marek

  23 lut 23 o 10:34

 2. O ile dłużnik ma kontrachentów, a nie robotę na czarno i długi.

  Adam

  23 lut 23 o 20:40

 3. Sposobem jest zabezpieczenie roszczenia wraz ze wszczęciem powództwa o zapłatę.

  Czajek

  23 lut 23 o 12:13

 4. Tak ale uzyskanie postanowienia o udzielaniu zabezpieczenia jest w typowej sprawie o zapłatą jest praktycznie niemożliwe.

  Olender

  23 lut 23 o 15:37

Skomentuj