Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy ZUS może zająć konto współmałżonka?

3 komentarze

Pytanie: Czy ZUS może zająć konto bankowe współmałżonka? Wiem, że urząd skarbowy za niezapłacone podatki może a czy ZUS za zaległe składki ubezpieczeniowe może zająć konto współmałżonka?

Przeczytaj też: Czy ZUS sprawdza Ognivo?

Odpowiedź: Nie, ZUS nie może zająć konta bankowego współmałżonka i urząd skarbowy też nie może. Majątek osobisty współmałżonka nie podlega egzekucji.

Przeczytaj też: Egzekucja administracyjna z majątku wspólnego małżonków

Obie instytucje mogą prowadzić egzekucję z majątku osobistego zobowiązanego (dłużnika) oraz z majątku wspólnego – jego i współmałżonka. Gdyby chodziło o wspólne konto bankowe to tak, w egzekucji administracyjnej czyli między innymi z tytułu zaległych składek ZUS, może zostać zajęte.

Przeczytaj też: Czy urząd skarbowy może zająć konto współmałżonka?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Czy ZUS może zająć konto współmałżonka?'

Subscribe to comments with RSS

 1. W przypadku zagrożenia egzekucją administracyjną po prostu likwidować wspólne konto. To jest podstawa, bo egzekucja z gotówki to dla egzekutora gratka a ze wspólnych ruchomości i nieruchomości to już problem.

  master

  10 lut 23 o 19:15

 2. Odpowiedzialność majątkowa za ZUS wynika z ordynacji podatkowej i jest to odpowiedzialność solidarna, jak za podatki!

  Anonim

  11 lut 23 o 16:12

 3. To nie jest odpowiedzialność solidarna to znaczy jest ale tylko majątkiem wspólnym a nie odrębnym majątkiem współmałżonka!

  admin

  11 lut 23 o 16:23

Skomentuj