Czy zajęcie konta bankowego współmałżonka w egzekucji administracyjnej jest dopuszczalne?
Pytanie: Czy urząd skarbowy może zająć konto bankowe współmałżonka dłużnika za jego długi podatkowe albo ZUS? Dowiedziałem się bowiem, że za tego typu długi odpowiada dłużnik nie tylko osobistym majątkiem ale też majątkiem wspólnym małżeńskim?
Solidarna odpowiedzialność, ale nie taka jak w kodeksie cywilnym
Odpowiedź: Jeżeli zaległości płatnika wobec ZUS lub podatkowe w wobec powstały w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej, odpowiedzialność za długi obejmuje zarówno majątek osobisty płatnika (czyli tego małżonka, który prowadził działalność i był zobowiązany do opłacania składek i podatków), jak i majątek wspólny małżonków. Mówi się tu o odpowiedzialności solidarnej, co wprowadza niektóre osoby w błąd. Jednakże odpowiedzialność ta nie jest klasyczną odpowiedzialnością solidarną jak w kodeksie cywilnym (gdzie każdy z dłużników odpowiada za całość długu), lecz polega na tym, że zobowiązania mogą być egzekwowane z majątku wspólnego oraz majątku osobistego płatnika, ale nie z majątku osobistego współmałżonka. Małżonek niebędący płatnikiem nie odpowiada za długi ZUS swoim majątkiem osobistym, zatem organ egzekucyjny nie ma prawa zająć jego osobistego rachunku bankowego.
Jeżeli przed powstaniem zobowiązania wobec ZUS małżonkowie ustanowili rozdzielność majątkową (np. poprzez intercyzę), odpowiedzialność nie rozciąga się na majątek wspólny, ponieważ taki majątek już nie istnieje. W przypadku rozwodu lub separacji odpowiedzialność za długi powstałe w trakcie trwania wspólności majątkowej pozostaje – były małżonek odpowiada za zobowiązania, ale tylko do wysokości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym.
Wpis zaktualizowano dnia 07 czerwca 2025 r.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
W egzekucji prowadzonej przez komornika sądowego też jest może zostać zajęte wspólne konto i to bez odpowiedzialności małżonka wspólnym majątkiem!
Lala
3 sty 23 o 14:27
Zajęcie konta wspólnego w opisanym przez Panią przypadku może dotyczyć tylko udziału jaki ma w tym koncie dłużnik a nie jego małżonek. A w egzekucji administracyjnej zostaną zajęte także środki z udziału współmałżonka.
admin
3 sty 23 o 14:40