Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy urząd skarbowy może zająć konto współmałżonka?

2 komentarze

Pytanie: Czy urząd skarbowy może zająć konto bankowe współmałżonka dłużnika za jego długi podatkowe albo ZUS? Dowiedziałem się bowiem, że za tego typu długi odpowiada dłużnik nie tylko osobistym majątkiem ale też majątkiem wspólnym małżeńskim?

Przeczytaj też: Egzekucja administracyjna z rachunku bankowego

Odpowiedź: Prawdą jest to, że zarówno w przypadku zaległości podatkowych jak z tytułu składek ZUS organ egzekucyjny może prowadzić egzekucję zarówno z majątku osobistego samego dłużnika jak i z majątku wspólnego małżonków: Egzekucja administracyjna z majątku wspólnego małżonków.

Jednakże konto bankowe współmałżonka a dokładniej środki zgromadzone na tym koncie stanowią jego majątek osobisty zatem organ egzekucyjny w omawianych przypadkach nie może zająć tegoż jego konta. Gdyby było to konto wspólne, to mógłby je zająć.

Przeczytaj też: Składniki majątku osobistego współmałżonka

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Czy urząd skarbowy może zająć konto współmałżonka?'

Subscribe to comments with RSS

  1. W egzekucji prowadzonej przez komornika sądowego też jest może zostać zajęte wspólne konto i to bez odpowiedzialności małżonka wspólnym majątkiem!

    Lala

    3 sty 23 o 14:27

  2. Zajęcie konta wspólnego w opisanym przez Panią przypadku może dotyczyć tylko udziału jaki ma w tym koncie dłużnik a nie jego małżonek. A w egzekucji administracyjnej zostaną zajęte także środki z udziału współmałżonka.

    admin

    3 sty 23 o 14:40

Skomentuj