Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zastaw rejestrowy a egzekucja komornicza

6 komentarzy

Pytanie: Czy komornik może zająć rzecz na której jest ustanowiony zastaw rejestrowy jako zabezpieczenie wierzytelności, na przykład kredytu na który to kredyt dłużnik kupił tą rzecz?

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć sprzęt na raty?

Odpowiedź: Tak, komornik może zająć rzecz będącą przedmiotem zastawu zarówno zwykłego jak i właśnie zastawu rejestrowego i przeprowadzić z niej egzekucję – sprzedać. Wskazuje na to art. 8051 Kodeksu postępowania cywilnego stanowiący, że jeżeli w toku egzekucji zostanie ujawnione, że na zajętym przedmiocie, ustanowiony został zastaw rejestrowy, komornik zawiadomi niezwłocznie o zajęciu zastawnika zastawu rejestrowego czyli podmiot na rzecz którego ustanowiony został zastaw. Sprzedaż ruchomości obciążonej zastawem rejestrowym może nastąpić nie wcześniej niż po upływie tygodnia od dnia zawiadomienia zastawnika. Zastawnik korzysta z pierwszeństwa zaspokajania w egzekucji, przed wierzycielami osobistymi dłużnika za wyjątkiem wierzycieli egzekwujących należności za pracę, alimenty lub Skarbu Państwa.

Przeczytaj też: Kredyt pod zastaw niezapłaconego towaru

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

2 grudnia, 2020

Komentarze do 'Zastaw rejestrowy a egzekucja komornicza'

Subscribe to comments with RSS

 1. Komornikowi wszystko jedno, on swoją dolę zgarnie ze sprzedaży, tak samo jest z nieruchomościami z hipotekami. Gorzej ma wierzyciel.

  Dominik

  7 maj 21 o 04:26

 2. Jeżeli to Ty jesteś wierzycielem hipotecznym to nie gorzej lecz lepiej dla Ciebie.

  Łukasz

  15 wrz 21 o 15:20

 3. Wszędzie te alimenty i wynagrodzenie za prace z pierwszeństwem. Przede wszystkim właśnie o wynagrodzenie za prace mi chodzi, dlaczego w egzekucji pracownik ma mieć pierwszeństwo przed przedsiębiorcą któremu jego pracodawca nie zapłacił za usługę albo towar?? Nieraz taki biznesmen zarabia mniej od pracownika, ma takie same potrzeby życiowe, ma rodzinę która musi utrzymać.

  krzywda

  18 wrz 21 o 18:43

 4. Czy to zastaw czy to hipoteka, zawsze, prawie zawsze jest tak samo, że dług tym zabezpieczony jest na tyle (już) wysoki, że dla wierzycieli nieuprzywilejowanych braknie.

  moni

  21 sty 22 o 19:38

 5. Jeżeli kupię w dobrej wierze rzecz zajętą przez komornika to mi jej nie odbiorą i nie mogą już z niej prowadzić egzekucji. Czy tak też jest jest w przypadku kupna rzeczy na której jest zastaw?

  Mol

  12 mar 22 o 15:39

 6. Tak, o ile dołożysz należytej staranności aby sprawdzić, czy przedmiot nie jest zastawiony. Sprawdzić w rejestrze zastawów.

  admin

  12 mar 22 o 16:41

Skomentuj