Czy komornik może zająć darowiznę?
Odnotowałem już wiele pytań o to, czy komornik może zająć darowiznę pieniężną, samochodu, mieszkania i inne… Jak chodzi darowiznę przekazaną dłużnikowi, to bezpośrednio (bez załatwiania nazwijmy żadnych formalności) i bezwzględnie zająć ją może.
Przeczytaj też: Zrzeczenie się spadku a skarga pauliańska
A czy może zająć darowiznę przekazaną przez dłużnika? Bezpośrednio komornik nie może zająć obdarowanemu rzeczy przekazanej mu przez dłużnika ale wierzyciel może to komornikowi umożliwić wnosząc do sądu skargę pauliańską w celu uznania tej czynności prawnej (darowizny) za bezskuteczną wobec niego – wierzyciela. I gdy sąd skargę pauliańską uwzględni, możliwa będzie egzekucja z tejże darowizny. A czy sąd skargę pauliańską w takim przypadku uwzględni? Zapewne tak: Skarga pauliańska – czy ktoś wygrał? – wcale nie musi to być darowizna na osobę najbliższą jak żona czy dzieci.
A zatem ucieczka z majątkiem przed komornikiem poprzez dokonanie darowizny nie będzie skuteczna jeżeli wierzyciel skorzysta ze skargi pauliańskiej.
Przeczytaj też: Darowizna przed powstaniem długu a skarga pauliańska
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
A umowa darowizny pozorna, czynność prawna dla pozoru dokonana? Czy trzeba do niej również skargę pauliańską zastosować?
Bilu
3 sie 22 o 20:45
Nie, w przypadku pozornej umowy wnosi się do sądu o jej unieważnienie, nie jest to skarga pauliańska.
admin
3 sie 22 o 21:18
Dobrze ale jak rozróżnia się pozorną umowę darowizny od faktycznej darowizny dokonanej też w celu uniknięcia komornika przecież a wiec do której ma zastosowanie skarga pauliańska?
Bilu
4 sie 22 o 06:50
Pozorna darowizna jest pozorną 😉 a ta do której ma zastosowanie skarga pauliańska – faktyczną darowizną jest. 😉 Na przykład jeżeli ktoś komuś daruje jakąś rzecz (mając komornika) a mimo tego on – darczyńca a nie obdarowany z tej rzeczy korzysta, to można podnosić, że darowizna była pozorna.
admin
4 sie 22 o 09:57