Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy komornik może zająć darowiznę?

4 komentarze

Odnotowałem już wiele pytań o to, czy komornik może zająć darowiznę pieniężną, samochodu, mieszkania i inne… Jak chodzi darowiznę przekazaną dłużnikowi, to bezpośrednio (bez załatwiania nazwijmy żadnych formalności) i bezwzględnie zająć ją może.

Przeczytaj też: Zrzeczenie się spadku a skarga pauliańska

A czy może zająć darowiznę przekazaną przez dłużnika? Bezpośrednio komornik nie może zająć obdarowanemu rzeczy przekazanej mu przez dłużnika ale wierzyciel może to komornikowi umożliwić wnosząc do sądu skargę pauliańską w celu uznania tej czynności prawnej (darowizny) za bezskuteczną wobec niego – wierzyciela. I gdy sąd skargę pauliańską uwzględni, możliwa będzie egzekucja z tejże darowizny. A czy sąd skargę pauliańską w takim przypadku uwzględni? Zapewne tak: Skarga pauliańska – czy ktoś wygrał? – wcale nie musi to być darowizna na osobę najbliższą jak żona czy dzieci.

A zatem ucieczka z majątkiem przed komornikiem poprzez dokonanie darowizny nie będzie skuteczna jeżeli wierzyciel skorzysta ze skargi pauliańskiej.

Przeczytaj też: Darowizna przed powstaniem długu a skarga pauliańska

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

3 sierpnia, 2022

Komentarze do 'Czy komornik może zająć darowiznę?'

Subscribe to comments with RSS

 1. A umowa darowizny pozorna, czynność prawna dla pozoru dokonana? Czy trzeba do niej również skargę pauliańską zastosować?

  Bilu

  3 sie 22 o 20:45

 2. Nie, w przypadku pozornej umowy wnosi się do sądu o jej unieważnienie, nie jest to skarga pauliańska.

  admin

  3 sie 22 o 21:18

 3. Dobrze ale jak rozróżnia się pozorną umowę darowizny od faktycznej darowizny dokonanej też w celu uniknięcia komornika przecież a wiec do której ma zastosowanie skarga pauliańska?

  Bilu

  4 sie 22 o 06:50

 4. Pozorna darowizna jest pozorną 😉 a ta do której ma zastosowanie skarga pauliańska – faktyczną darowizną jest. 😉 Na przykład jeżeli ktoś komuś daruje jakąś rzecz (mając komornika) a mimo tego on – darczyńca a nie obdarowany z tej rzeczy korzysta, to można podnosić, że darowizna była pozorna.

  admin

  4 sie 22 o 09:57

Skomentuj