Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Skarga pauliańska – czy ktoś wygrał?

13 komentarzy

Pytanie: Czy ktoś w ogóle wygrał w praktyce skargę pauliańską, zna Pan kogoś takiego? Nie wiem czy jest sens pakować się w kolejne koszty. Dłużnik przepisał na brata ziemię, podarował mu ją, idzie to odkręcić skargą pauliańską?

Przeczytaj też: Skarga pauliańska – przeciwko komu, kogo pozwać?

Odpowiedź: Wiele skarg pauliańskich jest uwzględnianych. W Pana sprawie to, jak się wydaje na podstawie informacji od Pana, formalność – pewniak. Proszę bowiem przeczytać treść poniższego art. 528 Kodeksu cywilnego:

“Jeżeli wskutek czynności prawnej dokonanej przez dłużnika z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową bezpłatnie, wierzyciel może żądać uznania czynności za bezskuteczną, chociażby osoba ta nie wiedziała i nawet przy zachowaniu należytej staranności nie mogła się dowiedzieć, że dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.”

Przeczytaj też: Obrona przed skargą pauliańską

Skoro dłużnik, jak Pan pisze, darował swojemu bratu nieruchomość, to ten brat uzyskał korzyść majątkową – ziemię bezpłatnie, czyli sprawa jest jasna.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

8 grudnia, 2020

Komentarze do 'Skarga pauliańska – czy ktoś wygrał?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jeżeli są spełnione warunki kodeksowe w sposób oczywisty to sąd nie ma wyjścia innego jak tylko skargę pauliańską uwzględnić.

  master

  17 lip 21 o 18:42

 2. O jakie warunki kodeksowe chodzi?

  Anonim

  18 wrz 21 o 07:13

 3. No właśnie o ten przepis który podałem w poradzie wyżej.

  admin

  18 wrz 21 o 07:16

 4. Mój mecenas wczoraj dla mnie skargę pauliańską wygrał. Teraz widzę, że sam mógłbym to zrobić, prościutki temat.

  Binar

  14 paź 21 o 05:06

 5. Daj namiar na tego adwokata bardzo prosze

  Anna

  5 maj 22 o 06:30

 6. Witam prosze o kontakt do mecenasa

  AKA

  19 maj 22 o 12:19

 7. Wierzyciele którzy nie mają pieniędzy żeby wynająć prawnika, nie wnoszą skarg pauliańskich bo myślą, że to coś trudnego a praktycznie i prawnie to proste sprawy są.

  Hieronim

  30 gru 21 o 07:04

 8. Ile wynosi opłata od skargi pauliańskiej, czy to jest stała kwota czy prowizja no właśnie, od czego?

  halo

  19 sty 22 o 15:50

 9. Opłata od pozwu w skardze pauliańskiej wynosi 5% od wartości przedmiotu sporu. Wartością przedmiotu sporu w skardze pauliańskiewj jest war­tość te­go, co na sku­tek za­skar­żo­nej czyn­no­ści z ma­jąt­ku dłuż­ni­ka wy­szło lub do nie­go nie we­szło albo al­bo wy­so­kość wie­rzy­tel­no­ści za­skar­ża­ją­ce­go wie­rzy­cie­la. Należy tu wybrać jako wps tę wartość z tych dwóch wyżej określonych, która jest niższa

  admin

  19 sty 22 o 16:44

 10. Ja wygrałem skargę pauliańska, prosta sprawa, nawet prawnika nie miałem ale długo trwała. Teraz toczy się egzekucja do nieruchomości i ta też potrwa.

  Ando

  28 sty 22 o 20:57

 11. Witam w jaki sposób wygrałes skargę mozna wiedzieć

  AKA

  19 maj 22 o 12:17

 12. Żona ma komornika z działalności prowadzonej 10 lat mieliśmy majątek wspólny 5 lat przepisaliśmy notarialnie na Syna i Córkę i rozdzilność majątkowa czy Sąd ma uznać skargę Paulińska 2021 ogłoszenie o upadłość konsumencka ja obecnie jestem osobą niepełnosprawną pod stałą opieką Żony czy sąd przyczyni się o umorzenie dlugu

  Skarga Paulinska

  5 kw. 22 o 15:33

 13. Termin na wniesienie skargi pauliańskiej to 5 lat od dokonania czynności darowizny. Po tym terminie skarga pauliańska będzie bezskuteczna. Co do upadłości konsumenckiej, to tak, obecnie w odniesieniu do osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą można ogłosić upadłość konsumencką.

  admin

  5 kw. 22 o 16:37

Skomentuj