Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Skarga pauliańska – czy ktoś wygrał?

13 komentarzy

Pytanie: Czy ktoś w ogóle wygrał w praktyce skargę pauliańską, zna Pan kogoś takiego? Nie wiem czy jest sens pakować się w kolejne koszty. Dłużnik przepisał na brata ziemię, podarował mu ją, idzie to odkręcić skargą pauliańską?

Odpowiedź: Wiele skarg pauliańskich jest uwzględnianych. W Pana sprawie to, jak się wydaje na podstawie informacji od Pana, formalność – pewniak. Proszę bowiem przeczytać treść poniższego art. 528 Kodeksu cywilnego:

“Jeżeli wskutek czynności prawnej dokonanej przez dłużnika z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową bezpłatnie, wierzyciel może żądać uznania czynności za bezskuteczną, chociażby osoba ta nie wiedziała i nawet przy zachowaniu należytej staranności nie mogła się dowiedzieć, że dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.”

Skoro dłużnik, jak Pan pisze, darował swojemu bratu nieruchomość, to ten brat uzyskał korzyść majątkową – ziemię bezpłatnie, czyli sprawa jest jasna.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

8 grudnia, 2020

Komentarze do 'Skarga pauliańska – czy ktoś wygrał?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jeżeli są spełnione warunki kodeksowe w sposób oczywisty to sąd nie ma wyjścia innego jak tylko skargę pauliańską uwzględnić.

  master

  17 lip 21 o 18:42

 2. O jakie warunki kodeksowe chodzi?

  Anonim

  18 wrz 21 o 07:13

 3. No właśnie o ten przepis który podałem w poradzie wyżej.

  admin

  18 wrz 21 o 07:16

 4. Mój mecenas wczoraj dla mnie skargę pauliańską wygrał. Teraz widzę, że sam mógłbym to zrobić, prościutki temat.

  Binar

  14 paź 21 o 05:06

 5. Daj namiar na tego adwokata bardzo prosze

  Anna

  5 maj 22 o 06:30

 6. Witam prosze o kontakt do mecenasa

  AKA

  19 maj 22 o 12:19

 7. Wierzyciele którzy nie mają pieniędzy żeby wynająć prawnika, nie wnoszą skarg pauliańskich bo myślą, że to coś trudnego a praktycznie i prawnie to proste sprawy są.

  Hieronim

  30 gru 21 o 07:04

 8. Ile wynosi opłata od skargi pauliańskiej, czy to jest stała kwota czy prowizja no właśnie, od czego?

  halo

  19 sty 22 o 15:50

 9. Opłata od pozwu w skardze pauliańskiej wynosi 5% od wartości przedmiotu sporu. Wartością przedmiotu sporu w skardze pauliańskiewj jest war­tość te­go, co na sku­tek za­skar­żo­nej czyn­no­ści z ma­jąt­ku dłuż­ni­ka wy­szło lub do nie­go nie we­szło albo al­bo wy­so­kość wie­rzy­tel­no­ści za­skar­ża­ją­ce­go wie­rzy­cie­la. Należy tu wybrać jako wps tę wartość z tych dwóch wyżej określonych, która jest niższa

  admin

  19 sty 22 o 16:44

 10. Ja wygrałem skargę pauliańska, prosta sprawa, nawet prawnika nie miałem ale długo trwała. Teraz toczy się egzekucja do nieruchomości i ta też potrwa.

  Ando

  28 sty 22 o 20:57

 11. Witam w jaki sposób wygrałes skargę mozna wiedzieć

  AKA

  19 maj 22 o 12:17

 12. Żona ma komornika z działalności prowadzonej 10 lat mieliśmy majątek wspólny 5 lat przepisaliśmy notarialnie na Syna i Córkę i rozdzilność majątkowa czy Sąd ma uznać skargę Paulińska 2021 ogłoszenie o upadłość konsumencka ja obecnie jestem osobą niepełnosprawną pod stałą opieką Żony czy sąd przyczyni się o umorzenie dlugu

  Skarga Paulinska

  5 kw. 22 o 15:33

 13. Termin na wniesienie skargi pauliańskiej to 5 lat od dokonania czynności darowizny. Po tym terminie skarga pauliańska będzie bezskuteczna. Co do upadłości konsumenckiej, to tak, obecnie w odniesieniu do osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą można ogłosić upadłość konsumencką.

  admin

  5 kw. 22 o 16:37

Skomentuj