Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy komornik może zająć broń palną?

3 komentarze

Pytanie: Mój dłużnik to emerytowany policjant i jest jak to się mówi, zapalonym myśliwym. Wiem, że posiada więc broń myśliwską. Pracował jako operacyjny policjant w kryminalnej i podejrzewam że i broń palną do obrony własnej posiada czyli pistolet. Czy komornik może zająć ta jego broń i sprzedać jeżeli o to zawnioskuję? Nigdzie w kodeksie postępowania cywilnego nic o egzekucji z broni palnej nie znalazłem.

Przeczytaj też: Czy komornik może przyjść bez zapowiedzi?

Odpowiedź: Tak, komornik może zająć i sprzedać broń palną oraz amunicję. Tu stosuje się art. 8661 Kodeksu postępowania cywilnego. Przepis ten mówi, że zajęte ruchomości, których sprzedaż wymaga zezwolenia, komornik sprzeda za pośrednictwem przedsiębiorstwa posiadającego takie zezwolenie albo sprzeda je temu przedsiębiorstwu. Broń palna właśnie pod ten przepis podpada. Kiedyś widziałem ogłoszenie o licytacji dwóch sztuk broni, jedna to był myśliwski sztucer a druga to pistolet chyba Glock (może też byłego policjanta). Licytacja miała zostać przeprowadzona w sklepie z bronią. Od licytantów wymagane było nie tylko pozwolenie na posiadanie broni ale też pozwolenie na jej zakup albowiem mając pozwolenie na broń, nie można sobie następnie dokupywać tyle jej sztuk ile się zechce jeżeli nie uzyska się pozwolenia na zakup kolejnej.

Przeczytaj też: Sprzedaż ruchomości z wolnej ręki przez komornika

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

5 grudnia, 2020

Komentarze do 'Czy komornik może zająć broń palną?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Z racji bardzo wąskiego kręgu uprawnionych do takich licytacji, najczęściej są bezskuteczne, tak myślę.

  Firlej

  5 gru 20 o 20:50

 2. Co ty Firlej piszesz… takich licytacji jest po pierwsze niewiele, po drugie osób mających w Polsce pozwolenie na broń jest całkiem sporo.

  Anonim

  17 lip 21 o 07:29

 3. Jeżeli ten dłużnik pracował jako operacyjny w kryminalnej to bardzo prawdopodobne, że po przejściu na emeryturę też ma pozwolenie.

  Anonim

  17 lip 21 o 07:31

Skomentuj