Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy komornik może zająć broń palną?

1 komentarz

Pytanie: Mój dłużnik to emerytowany policjant i jest jak to się mówi, zapalonym myśliwym. Wiem, że posiada więc broń myśliwską. Pracował jako operacyjny policjant w kryminalnej i podejrzewam że i broń palną do obrony własnej posiada czyli pistolet. Czy komornik może zająć ta jego broń i sprzedać jeżeli o to zawnioskuję? Nigdzie w kodeksie postępowania cywilnego nic o egzekucji z broni palnej nie znalazłem.

Odpowiedź: Tak, komornik może zająć i sprzedać broń palną oraz amunicję. Tu stosuje się art. 8661 Kodeksu postępowania cywilnego. przepis ten mówi, że zajęte ruchomości, których sprzedaż wymaga zezwolenia, komornik sprzeda za pośrednictwem przedsiębiorstwa posiadającego takie zezwolenie albo sprzeda je temu przedsiębiorstwu. Broń palna właśnie pod ten przepis podpada. Kiedyś widziałem ogłoszenie o licytacji dwóch sztuk broni, jedna to był myśliwski sztucer a druga to pistolet chyba Glock (może też byłego policjanta). Licytacja miała zostać przeprowadzona w sklepie z bronią. Od licytantów wymagane było nie tylko pozwolenie na posiadani bronie ale też pozwolenie na jej zakup albowiem mając pozwolenie na broń, nie można sobie następnie dokupywać tyle jej sztuk ile się zechce jeżeli nie uzyska się pozwolenia na zakup kolejnej.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

5 grudnia, 2020

1 komentarz do 'Czy komornik może zająć broń palną?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Z racji bardzo wąskiego kręgu uprawnionych do takich licytacji, najczęściej są bezskuteczne, tak myślę.

    Firlej

    5 Gru 20 o 20:50

Skomentuj