Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Adnotacja komornika na tytule wykonawczym

1 komentarz

Pytanie: Komornik wyegzekwował ode mnie około połowy długu i reszty się nie da bo straciłam pracę. Nieoficjalnie dowiedziałam się, że będzie umorzenie egzekucji ale że po umorzeniu wierzyciel w dowolnym momencie znów może skierować sprawę do komornika tego lub innego. Jaką ja mam pewność, że jeżeli to nastąpi to on nie wpisze we wniosku egzekucyjnym całego roszczenia z nakazu zapłaty łącznie z tym co komornik ode mnie ściągnął??

Odpowiedź: Gdy postępowanie egzekucyjne jest tylko częściowo skuteczne to komornik, umarzając je, nanosi na tytule wykonawczym adnotację z informacją, jaką kwotę wyegzekwował. Tak że w przypadku ponownej egzekucji nawet jeżeli wierzyciel we wniosku zawyży należność w stosunku do faktycznie pozostającej, to komornik powinien to zauważyć zerknąwszy na tytuł wykonawczy. Jeżeli egzekucja prowadzona była w oparciu o tytuł wykonawczy wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU) czyli przez e-sąd a więc bez formy papierowej, to komornik umarzając częściowo skuteczną egzekucję, nanosi stosowną wzmiankę w systemie teleinformatycznym. Może Pani o tym przeczytać w art. 816 Kodeksu postępowania cywilnego.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

5 grudnia, 2020

kategoria windykacja

tag

1 komentarz do 'Adnotacja komornika na tytule wykonawczym'

Subscribe to comments with RSS

  1. Najgorzej że jeżeli dłużnik spłaci przed złożeniem nakazu przez wierzyciela do komornika, to na nakazie (wyroku) nic nie jest przez nikogo nanoszone i taki wierzyciel może spłacony wyrok do komornika dać…

    Mariusz

    2 Cze 21 o 16:40

Skomentuj