Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy komornik bada zasadność tytułu wykonawczego?

5 komentarzy

Pytanie: Czy komornik może być w sprawie dla dłużnika ostatnia deską ratunku po tym jak sąd nie uznał sprzeciwu od nakazu zapłaty albo jeżeli dłużnik zapomniał wnieść sprzeciw? Chodzi mi o to, czy dłużnik po otrzymaniu od komornika pisma o wszczęciu egzekucji może zakwestionować zasadność tytułu wykonawczego w takim zakresie jak w sprzeciwie w sądzie albo w innym?

Przeczytaj też: Kiedy dług u komornika ulega przedawnieniu?

Odpowiedź: absolutnie nie, w żadnym wypadku. Zgodnie z art. 804 Kodeksu postępowania cywilnego, komornik nie jest uprawniony do badania zasadności obowiązku objętego tytułem wykonawczym. Komornik tylko (od niedawna) zobowiązany jest do zbadania czy roszczenie objęte tytułem wykonawczym nie jest już przedawnione: https://pamietnikwindykatora.pl/badanie-przedawnienia-przez-komornika/.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

31 stycznia, 2021

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Czy komornik bada zasadność tytułu wykonawczego?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Pomijając naiwność pytającego to już sobie wyobrażam, jak komornik “rzetelnie” rozstrzygałby na korzyść dłużników pozbawiając się możliwości egzekucji. A w “innym zakresie niż w sprzeciwie” to też tylko sąd może zbadać a konkretnie to chyba tylko jeżeli wierzyciel dał do egzekucji tytuł wcześniej spłacony.

  Kofi

  31 sty 21 o 15:29

 2. Z tym badaniem przez komornika przedawnienia to podejrzewam że często “nie dostrzegają” przedawnienia i egzekwowane są przedawnione długi.

  Tomek

  31 sty 21 o 16:56

 3. “Czy komornik może być w sprawie dla dłużnika ostatnia deską ratunku” komuś komornik pomylił się z rzecznikiem praw Obywatelskich co najmniej.

  Tomek

  31 sty 21 o 16:58

 4. Jeżeli ktoś ma egzekucję a nie otrzymał nakazu zapłaty to może wnieść do sądu o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu i to w tym jednym wskazanym przypadku można cofnąć prawomocność orzeczenia.

  lotte

  23 lip 21 o 13:56

 5. Komornik bada tylko czy roszczenie w tytule wykonawczym nie jeast aby przedawnione i to wszystko,. Jeżeli jest przedawnione to nie podejmuje egzekucji.

  Rysiek

  5 gru 22 o 18:36

Skomentuj