Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Sposoby na dłużnika

3 komentarze

Pytanie: Ostatnimi czasy zgłębiam w internecie temat trudnej windykacji i znalazłam Pana bloga. Nasza sprawa jest z cyklu „przypadki beznadziejne trudne do ściągnięcia”. W 2009 roku mój mąż pożyczył koledze pieniądze. Sprawa finalnie skończyła się w sądzie. I mamy teraz do czynienia z człowiekiem, który nie jest biedny i skromny, a wręcz przeciwnie.
Mamy wyrok Sądu z klauzulą wykonalności . Komornik posprawdzał to co mu daliśmy we wniosku: ZUS, US, spółki, udziały, KW, CEPIK, konta. Sprawa zapewne się nie rozstrzygnie. Oświadczył komornikowi, że nie ma majątku, konta ma puste, przy czym jedno już zajęte przez innego komornika, w urzędzie skarbowym nie wykazuje dochodów, za 2019 nic nie wykazał, za 2020 jeszcze się nie rozliczył. A firmy, w których zarządach siedzi oświadczyły, że pracuje pro bono. KW i CEPiK też na zero.

Przeczytaj też: Czy komornik może zabrać prawo jazdy?

Ostatnio sama zrobiłam wywiad w internecie – dorzuciłam komornikowi do zajęcia kolejne spółki, w których ma udziały oraz do sprawdzenia informacji ze strony internetowej jednej ze szkół wyższych, gdzie znalazłam dłużnika jako wykładowcę. Na prywatnym profilu nie kryje się w ogóle ze swoją działalnością biznesową, podróżami, zakupami. Każdy może go sprawdzić, ma profil publiczny.

Przeczytaj też: Egzekucja komornicza z udziałów w spółce z o.o.

Po rozmowie z komornikiem – nie wyśle zajęcia wynagrodzenia do szkoły, bo jak stwierdził tam nic nie znajdzie, ZUS nie zaświadczył o jego zarobkach, a strony internetowe nie są wiarygodne. (PR’owo nam na tym zależało, poszłaby oficjalna informacja o tym z kim mają do czynienia).
Egzekucja z udziałów (których wysokość zaspokoiłaby dług) też wg niego będzie nieskuteczna, bo angażowanie biegłego w wycenę udziałów spółek może przewyższyć koszt samych tych udziałów.

Wystawiliśmy dług na giełdzie. Chcemy powyższe upubliczniać i pozycjonować na Facebook i LinkedIn, gdzie się ten człowiek reklamuje. Mąż jako strona zapewne może, nie wiem tylko czy ja jako żona wierzyciela mogę to zrobić?

Nie wiem co możemy dalej zrobić? Dłużnik idzie w zaparte, pochował wszystko. Czekamy na pismo od komornika o bezskuteczności egzekucji.
Proszę o poradę, bo stoimy w miejscu ze sprawą? Mam wrażenie, że dług poniżej 100 tysięcy zł nie jest dla nikogo na tyle atrakcyjny, aby się dokładniej nią zająć.

Przeczytaj też: Upublicznianie długu jako metoda windykacji

Odpowiedź: Pani oczywiście też może pozycjonować i dokonywać wpisów w imieniu męża. Wielu jest w Polsce takich dłużników jak ten Wasz. Możecie zlecić windykację jakiejś firmie, tylko dokładnie umowę przeczytać – nie płacić żadnych zaliczek, tylko prowizja od odzyskanego długu i żadnych innych kosztów. Można też jeszcze zgłosić wyłudzenie. Jeżeli on już biorąc pożyczkę oficjalnie nie miał majątku i dochodów, to zakrawa na wyłudzenie pożyczki.

Dziękuję za szybką odpowiedź. W nawiązaniu do niej nasunęło mi się jeszcze kilka wątpliwości, mianowicie:
Czy sama mogę wydruk z ofertą sprzedaży wysłać np. na tą uczelnię, która go rekomenduje i do znanych mi kontrahentów tego człowieka? Ewentualnie porozdawać ulotki wśród uczestników jego wykładów biznesowych. Bo wersja – plakatowanie może niewiele zdziałać. Boję się też, żeby dłużnik nas nie oskarżył o zniesławienie, naruszenie dóbr, czy naruszenie ochrony danych. Czy podawanie w ofercie sprzedaży roku urodzenia? Z chęcią bym wyrok zamieściła gdyż to bardziej identyfikuje dłużnika.

Przeczytaj też: Naruszanie dóbr osobistych w internecie. Zaprotokołowanie zawartości strony internetowej przez notariusza

Jak mogę się dowiedzieć kim są inni wierzyciele (bo komornik zasugerował, że nie jesteśmy jedyni) , może razem lepiej byłoby się zgłosić do prokuratury? Nie wiem czemu mój pełnomocnik twierdzi, że sprawa o wyłudzenie może zostać umorzona – z jakiego paragrafu to idzie? Może zmienić prawnika Czy można sprawdzić gdzieś, że nie posiadał w tamtym czasie majątku, to 2009 rok – dawno?

Jakie są zwyczajowe stawki % profesjonalnych windykatorów? Czy w ogóle warto z taką kwotą? Rozważam taką ewentualność, jeśli nasza reklama internetowa nie zadziała, ale odnoszę wrażenie, że i dla prawników i komornika to za mała kwota, aby sobie nią zawracać głowę.

Przeczytaj też: Skuteczność firm windykacyjnych

Co do Pani obaw to nigdy nie można być pewnym jak jakiś sędzia uzna choć nie powinien stanąć po stronie dłużnika we takiej sprawie. Na korzyść Państwa przemawia to, że we sprawie jest tytuł wykonawczy a egzekucja bezskuteczna. Oferowanie długu na sprzedaż jest dozwolone tylko właśnie zaznaczyć, ze jest to oferta długu na sprzedaż. To zrozumiałe, że nabywców szuka się wśród osób które potencjalnie mogą mieć jakieś relacje finansowe z dłużnikiem. Ja podaję od wielu lat datę urodzenia i do tej pory nie miałem problemów. To wszak tylko data urodzenia dookreślająca dłużnika a nie nr PESEL.

Komornik nie ma prawa udostępnić Pani danych innych wierzycieli ale ma Pani prawo do informacji jaka jest łączna kwota długów tego człowieka (i kiedy zostało wszczęte pierwsze postępowanie przeciwko niemu – przynajmniej mnie udzielali gdy pytałem o to drugie); więcej na ten temat i podstawa prawna: https://pamietnikwindykatora.pl/sprawdzenie-dluznika-u-komornika-przed-wszczeciem-postepowania-egzekucyjnego/.

Nie ma sensu namawiać innych wierzycieli do prokuratury gdyż wszystkim zapewne nie odda pieniędzy ale jednemu – może tak (jeśli się przestraszy postępowania). warto natomiast do zawiadomienia załączyć odpowiedź od komornika w kwestii wyżej poruszonej czyli o innych długach. Oczywiście że prokuratura może sprawę umorzyć ale złożenie jak i rozpatrzenie zawiadomienia nic nie kosztuje.

Przeczytaj też: Windykacja – prokuratura

Wątpię czy można sprawdzić jaki miał majątek 9 lat temu. Musi Pani popytać firmy windykacyjne natomiast nie liczyłbym za bardzo na ich efekty w takiej sprawie ale spróbować można, może akurat się uda. Może nie powinienem tego Pani pisać ale skuteczne są w takich wypadkach niemal wyłącznie bezprawne windykacje – groźby i przemoc… A zlecanie windykacji przestępcom niesie ryzyko i dla samego zlecającego wierzyciela.

Przeczytaj też: Odzyskiwanie długów siłą

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

31 stycznia, 2021

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Sposoby na dłużnika'

Subscribe to comments with RSS

  1. Co trzeci nieściągalny dłużnik majątek ma spory ale nie do uchwycenia przez komornika i na takiego dłużnika ani komornik ani grzeczne firmy windykacyjne nie działają.

    Kambo

    8 lut 21 o 21:25

  2. Od dwóch lat nasz firma sprzedaje towar tylko za gotówkę. Obroty minimalnie spadły ale zysk – nie, bo nie ma nieściąglanych należności!

    Adam

    6 maj 21 o 15:13

  3. Zanim postanowimy sprzedać coś klientowi na przelew a nie za gotówkę, to należałoby sprawdzić, z kim mamy do czynienia, bo w przeciwnym wypadku możemy nie doczekać się zapłaty a i ze ściągnięciem długu noże być marnie. A w biznesie, powiedzenie że pozory mogą mylić, jest bardzo na rzeczy.

    Lucjan

    1 cze 21 o 17:50

Skomentuj