Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy firma windykacyjna może skierować sprawę do sądu?

2 komentarze

Pytanie: Otóż firma windykacyjna już trzeci miesiąc stara się ode mnie wymusić zapłatę długu wezwaniami pocztowymi oraz mailowymi, licznymi telefonami, Straszą sądem i komornikiem, że tuż tuż ale jakoś chyba dotąd nie wnieśli pozwu skoro dalej mnie nękają. I w związku z tym nasuwa mi się wątpliwość, czy firma windykacyjna w ogóle może skierować sprawę do sądu?

Przeczytaj też: Firma windykacyjna nie chce ugody

Odpowiedź: Pozew o zapłatę w takiej sytuacji może wnieść współpracujący z firmą windykacyjną radca prawny albo adwokat a nie właściciel firmy windykacyjnej, prezes czy jakikolwiek pracownik niebędący radcą ani adwokatem. Do tego musza mieć osobne pełnomocnictwo od klienta czyli wierzyciela w sprawie. Tak to wygląda jeżeli jest to zlecenie windykacji niebędące umową przelewu powierniczego wierzytelności.

Przeczytaj też: Przedsądowa windykacja należności od firmy

Jeżeli natomiast windykacja prowadzona jest na podstawie umowy przelewu powierniczego wierzytelności (cesji powierniczej), to firma windykacyjna (lub jej właściciel jeśli to jednoosobowa działalność gospodarcza). W takim wypadku firma windykacyjna / jej właściciel może we własnym imieniu wnieść pozew o zapłatę.

Przeczytaj też: Powierniczy przelew wierzytelności a legitymacja procesowa

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

12 stycznia, 2023

Komentarze do 'Czy firma windykacyjna może skierować sprawę do sądu?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Niektóre firmy windykacyjne są nastawione własnie prawie wyłacznie na zarobek w formie zastępstwa procesowego prawnika w którym partycypują. Nie robia na etapie przedsądowym prawie nic.

    Mateusz

    12 sty 23 o 21:35

  2. Po czym egzekucja jest zazwyczaj nieskuteczna a kosztami obciążają zleceniodawcę czyli wierzyciela.

    Burak

    15 sty 23 o 10:30

Skomentuj