Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy firma windykacyjna ma prawo dzwonić do rodziny?

3 komentarze

Pytanie: Czy firma windykacyjna ma prawo dzwonić do rodziny dłużnika? Czy mogą powiedzieć o jego długu jego żonie, matce?

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć konto członka rodziny dłużnika?

Odpowiedź: Nie, nie mogą, chyba że np. żona jest dłużnikiem solidarnym albo poręczycielem jego długu ale w takim przypadku żona już wcześniej o długu musiała widzieć. Informowanie nawet rodziny o długu to naruszenie dóbr osobistych dłużnika a nawet i ochrony danych osobowych.

A napisał Pan, że sąsiadów windykator może powiadomić o długu jeżeli jest to oferta sprzedaży: Czy windykator może chodzić “po sąsiadach”? Czy tak samo w przypadku rodziny dłużnika?

Teoretycznie nie jest to wykluczone, że ktoś z rodziny mógłby zechcieć kupić jego dług ale nie wiem czy sąd uwierzyłby w takim przypadku, że oferta sprzedaży długu istotnie miała na celu zbycie długu a nie li tylko wywarcie presji.

Przeczytaj tez: Upublicznianie długu jako metoda windykacji

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

13 stycznia, 2023

Komentarze do 'Czy firma windykacyjna ma prawo dzwonić do rodziny?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Sądy nie przepadają za firmami windykacyjnymi ponieważ stanowią konkurencję wobec prawników. Tłumaczenie takie, że chcieli sprzedać dług komuś z rodziny i dlatego o nim informowali nie ma szans obronienia się.

  Anonim

  13 sty 23 o 10:42

 2. Co nie jest zabronione jest dozwolone. Podobno.

  Jagoda

  13 sty 23 o 20:15

 3. Jednak nie zawsze – art. 5 Kodeksu cywilnego: Nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony.

  admin

  13 sty 23 o 22:51

Skomentuj