Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy windykator może chodzić “po sąsiadach”?

2 komentarze

Pytanie: Czy windykator może chodzić po sąsiadach? Dwaj sąsiedzi powiedzieli mi, że dzwonił do nich domofonem windykator i pytał o mnie mówiąc, że mam dług, ja wiem która to firma windykacyjna.

Przeczytaj też: Kiedy przychodzi windykator terenowy?

Odpowiedź: Nie, zasadniczo nie można rozpowiadać osobom trzecim o czyimś zadłużeniu. Jest to naruszenie danych osobowych, poza tym dłużnik może w takiej sytuacji wytoczyć windykatorom cywilny proces o ochronę dóbr osobistych i zadośćuczynienie.

Przeczytaj też: Czy komornik może pytać sąsiadów o dłużnika?

Istnieje tu jednak według mnie pewien wyjątek a mianowicie w mojej ocenie dozwolone byłoby informowanie o Pana długu w formie zaoferowania sprzedaży tegoż długu Pana sąsiadom 🙂 . Na tej samej zasadzie można by nawet porozwieszać w okolicy ogłoszenia – ofertę sprzedaży Pana długu.

Przeczytaj też: Upublicznianie długu jako metoda windykacji

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

12 stycznia, 2023

kategoria windykacja

Komentarze do 'Czy windykator może chodzić “po sąsiadach”?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Ochrona danych osobowych nie obowiązuje wierzyciela poszukującego nabywcy na dług?

    Marek

    12 sty 23 o 09:58

  2. Obowiązuje o tyle, że nie powinien podawać w ogłoszeniu newralgicznych danych jak nr PESEL czy też może dokładny adres zamieszkania dłużnika. Może natomiast podać w ogłoszeniu dane umożliwiające wstępne ustalenie, że chodzi o właśnie tego dłużnika a dodatkowe dane już w kontakcie z potencjalnie zainteresowanym kupnem długu.

    admin

    12 sty 23 o 10:02

Skomentuj