Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy windykator może chodzić “po sąsiadach”?

2 komentarze

Pytanie: Czy windykator może chodzić po sąsiadach? Dwaj sąsiedzi powiedzieli mi, że dzwonił do nich domofonem windykator i pytał o mnie mówiąc, że mam dług, ja wiem która to firma windykacyjna.

Przeczytaj też: Kiedy przychodzi windykator terenowy?

Odpowiedź: Nie, zasadniczo nie można rozpowiadać osobom trzecim o czyimś zadłużeniu. Jest to naruszenie danych osobowych, poza tym dłużnik może w takiej sytuacji wytoczyć windykatorom cywilny proces o ochronę dóbr osobistych i zadośćuczynienie.

Przeczytaj też: Czy komornik może pytać sąsiadów o dłużnika?

Istnieje tu jednak według mnie pewien wyjątek a mianowicie w mojej ocenie dozwolone byłoby informowanie o Pana długu w formie zaoferowania sprzedaży tegoż długu Pana sąsiadom 🙂 . Na tej samej zasadzie można by nawet porozwieszać w okolicy ogłoszenia – ofertę sprzedaży Pana długu.

Przeczytaj też: Upublicznianie długu jako metoda windykacji

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

12 stycznia, 2023

Komentarze do 'Czy windykator może chodzić “po sąsiadach”?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Ochrona danych osobowych nie obowiązuje wierzyciela poszukującego nabywcy na dług?

    Marek

    12 sty 23 o 09:58

  2. Obowiązuje o tyle, że nie powinien podawać w ogłoszeniu newralgicznych danych jak nr PESEL czy też może dokładny adres zamieszkania dłużnika. Może natomiast podać w ogłoszeniu dane umożliwiające wstępne ustalenie, że chodzi o właśnie tego dłużnika a dodatkowe dane już w kontakcie z potencjalnie zainteresowanym kupnem długu.

    admin

    12 sty 23 o 10:02

Skomentuj