Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy dłużnik może złożyć wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego?

Jeden komentarz

Pytanie: Wiem, że umorzenie postępowania egzekucyjnego może być z urzędu przez komornika ale też na wniosek wierzyciela. A czy dłużnik może złożyć wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego?

Odpowiedź: Wniosek może złożyć ale nic z tego nie będzie 🙂 Jeżeli brak przeszkód prawnych do prowadzenia przez komornika postępowania egzekucyjnego, to zarazem brak podstaw do umorzenia na wniosek dłużnika. A przeszkody prawne, to albo gdy egzekucja toczy się pomimo braku tytułu wykonawczego w sprawie albo gdy istnieje prawomocny wyrok pozbawiający tytuł wykonawczy klauzuli wykonalności. W tych dwóch przypadkach dłużnik może skutecznie wnieść o umorzenie egzekucji ale nie w przypadku gdy brak jest przeszkód prawnych do prowadzenia egzekucji.

Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie aby dłużnik skierował wniosek o umorzenie egzekucji do wierzyciela egzekwującego to znaczy aby wierzyciel zawnioskował o umorzenie lub chociaż o zawieszenie egzekucji. Oczywiście wierzyciel nie musi się na to zgodzić i najczęściej nie godzą się na to.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

30 czerwca, 2022

1 komentarz do 'Czy dłużnik może złożyć wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Dłużnik może na etapie postępowania sądowego wnieść o umorzenie albo chociaż o rozłożenie spłaty na raty i wtedy trzeba o tym myśleć ewentualnie dogadywać się z wierzycielem zaraz po wydaniu przez sąd prawomocnego wyroku a nie gdy wierzyciel już przekaże sprawę komornikowi.

    Maga

    30 cze 22 o 12:41

Skomentuj