Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zajęcie dotacji unijnej przez komornika

komentarzy 7

Dowiedziałem się o tym, że dłużnik – rolnik ma otrzymać dotację unijną. jednak w internecie sprzeczne wypowiedzi znalazłem co do tego, czy taką dotację komornik może zająć. Ba, zdecydowanie przeważają poglądy według których taka dotacja zajęciu nie podlega. Już miałem pytać któregoś z naszych prawników ale jakaś taka werbalna niemoc ogarnęła mnie tego dnia, że słowo daję – po prostu łatwiej było mi napisać i zaadresować do komornika wniosek o zajęcie wierzytelności z tytułu unijnej dotacji. Tak też zrobiłem myśląc sobie, że niech komornik zadecyduje. I zadecydowała pani komornik, jak niżej:

Czekamy. Dłużnik ma 7 dni na wniesienie skargi do Sąd Rejonowego, spójrzcie na to pouczenie na samym dole zajęcia, zupełnie jak informacja o RRSO na ofercie kredytu. 😉 Nigdy nie miałem takiego przypadku tzn. żeby dłużnik wniósł skargę na zajęcie po terminie. Sąd taką skargę wniesioną po terminie oczywiście odrzuca a skoro tak, to myślę że wówczas już nikt i nic nie uchroni go przed bezprawną egzekucją (zakładając, że dotacje nie podlegają zajęciu). To, nie przymierzając, jak w przypadku zajęcia samochodu w leasingu. Jeżeli firma leasingowa spóźni się z powództwem przeciwegzekucyjnym (a jest na to 30 dni), to przedmiot leasingu można zlicytować.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 3 Ocena średnia: 4.7]

kategoria komornik

Komentarze do 'Zajęcie dotacji unijnej przez komornika'

Subscribe to comments with RSS

 1. A taki stan faktyczny: dłużnik miał udziały w spółce, niedawno je sprzedał, po kilku miesiącach komornik na wniosek wierzyciela pisze do KRS, że zajmuje udziały dłużnika. KRS mu odpisuje, że nie ma czego zajmować, bo dłużnik nie jest już wspólnikiem tej spółki.

  I teraz, czy to oznacza, że:
  – wierzyciel nie sprawdził, czy dłużnik faktycznie ma udziały i przez to niedopatrzenie złożył do komornika niepotrzebny wniosek?
  – wierzyciel szykuje skargę pauliańską, ale do tego potrzebna mu podkładka w postaci pisma o nieskuteczności zajęcia udziałów?

  dino

  11 Kwi 13 o 08:04

 2. No, jak chodzi o skuteczność zajęcia to oczywiście niepotrzebnie (ale nic za to nie grozi…) a jak chodzi o skargę pauliańską,to oczywiście jest to dowód choć wystarczyłoby uzyskać odpis pełny z KRS.

  admin

  11 Kwi 13 o 08:45

 3. Czy te dotacje nie muszą być wydane na określone cele? Jeśli tak, to oznaczałoby, że nie powinny podlegać zajęciu.

  Lech

  11 Kwi 13 o 08:53

 4. Na razie w to nie wnikam, możliwe.

  admin

  11 Kwi 13 o 09:05

 5. Tak się też właśnie zastanawiam. Przecież dotacje unijne nie mogą być przeznaczone na pokrycie wierzytelności. Do każdej złotówki, jaka zostanie wydana przy użyciu funduszy unijnych należy dostarczyć fakturę. Będę obserwować ten atek

  Maria

  11 Kwi 13 o 12:12

 6. Do dnia dzisiejszego brak informacji (telefonowałem do komornika) o tym, czy dłużnik wniósł skargę.

  admin

  13 maja 13 o 18:45

 7. prawdopodobnie wie, że zaliczył wtopę, kasę ma, w międzyczasie przykombinuje jakąś fakturę na to co mu zajeliście – relacja praktycznie win-win… a płaci EU czyli my 😉

  Szela

  20 maja 13 o 12:23

Skomentuj