Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zakaz cesji wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę

Brak komentarzy

Wielu pracowników w całej Polsce walczy o odzyskanie zaległych pensji od pracodawcy który albo wciąż prowadzi działalność ale częściej już nie. Mają już wyrok sądu pracy, sprawa jest u komornika jednak nie ma żadnego odzewu albo jest już taka egzekucja umorzona jako bezskuteczna. Czy można sprzedać taki dług lub dokonać cesji do windykacji – pytają pracownicy.

Niestety, wciąż po staremu, czyli sprzedaż wierzytelności z tytułu wynagrodzenia jest niedopuszczalna. Zgodnie z art. 84 Kodeksu pracy pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę.

Przerwa. Najtańsze kredyty gotówkowe są tutaj. Koniec przerwy.

Szkoda, bo są tacy którzy nawet formalnie nieściągalną wierzytelność są w stanie odzyskać dla siebie i gotowi są w tym celu nabyć ją za stosunkowo wysoką cenę. A też wiele firm windykacyjnych działa tylko w oparciu o cesję, co prawda powierniczą ale też nie jest taka cesja możliwa w przypadku wynagrodzenia. Dlatego spraw takich nie przyjmują. Niemożliwe jest zastosowanie często skutecznych metod windykacji, które szczególnie w niewielkiej miejscowości mogłyby być skuteczne a chodzi mi o upublicznianie długu pod pozorem zamiaru sprzedaży. Gdyby nie ten zakaz, to można by wieszać plakaty „sprzedam dług” (podana kwota i dokładne dane dłużnika). Ba, mają też windykatorzy zbiory adresów e-mail do firm w różnych miastach i gdyby nie ten zakaz cesji takiej wierzytelności, to można by je wykorzystać. A informacja o tym, że dłużnik nie zapłacił pracownikowi jest generalnie bardziej bulwersująca niż info o tym, że faktury nie zapłacił. Takie jak wyżej zasygnalizowane upublicznianie jest dalece bardziej skuteczne niż dopisywanie dłużnika do baz Biur Informacji Gospodarczej: KRD, Infomonitor, ERIF – porównanie skuteczności

Przerwa. Jeżeli potrzebujesz szybkiej pożyczki, to są tutaj. A najkorzystniejsze konta osobiste są tutaj. Koniec przerwy.

Zakaz cesji wierzytelności z tytułu wynagrodzenia należy uznać za krzywdzący dla wierzycieli – pracowników i głęboko niesłuszny. Czym kierował się ustawodawca, zakazując cesji takich wierzytelności? Tak, tak, wiem, specyfiką takich wierzytelności. Tylko co jest niby nie tak z ich specyfiką?! No jest dług bezsporny, stwierdzony tytułem wykonawczym, wierzyciel chciałby zbyć taką wierzytelność a nie może. Być może ktoś chętnie kupiłby taki dług aby dokonać kompensaty – potrącenia z długiem który z kolei on ma wobec tego przedsiębiorcy a tu nic z tego.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

7 lipca, 2020

Skomentuj