Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wybór komornika

komentarzy 26

Wierzyciel, na podstawie art. 8 ust. 5 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, ma prawo wyboru komornika na terenie Polski. Moim zdaniem wybieranie komornika innego niż najbliżej siedziby / miejsca zamieszkania dłużnika raczej nie ma sensu. Bardzo często słyszę od wierzycieli – klientów że „komornik na pewno ma układ z dłużnikiem” i dlatego egzekucja jest bezskuteczna. W większości przypadków są to bzdurne podejrzenia, po prostu jeżeli dłużnik nie ma na siebie nic ani nie pracuje, to żaden komornik nie ściągnie z takiego długu. To dłużnik musi mieć majątek / dochody aby komornik mógł ściągnąć z niego dług a nie żona dłużnika.

Często jest natomiast tak, że dłużnik jest właścicielem nieruchomości i jest to jego jedyny majątek (tudzież na przykład konto bankowe zostało zajęte przez bank na polecenie komornika za późno). Egzekucja z nieruchomości jest wówczas jedynym sposobem na odzyskanie długu. Jednak zajęcia takiej nieruchomości może dokonać tylko komornik sądowy sądu właściwego miejscowo dla siedziby / adresu zamieszkania dłużnika a nie komornik wybrany przez wierzyciela, spoza tejże właściwości miejscowej. A sprawa egzekucji z ruchomości – czy bardziej będzie nękał dłużnika komornik mający kancelarię odległą odeń np. trzy kilometry czy może ten (wybrany przez wierzyciela) którego kancelaria oddalona jest nieraz kilkaset kilometrów od siedziby / miejsca zamieszkania dłużnika? To oczywiście pytanie retoryczne.

Z komornikami to jest trochę tak jak z dentystami. Jednemu pomoże – uratuje zęba a innemu wyrwie bo już za późno – próchnica zbyt zaawansowana. Czasem i świetny dentysta nie poradzi i zęba musi wyrwać. Wtedy czasem idzie zła fama od pacjenta z wyrwanym zębem który nie dbał o higienę jamy ustnej, bo jemu „kolega powiedział że mu inny dentysta zęba uratował, dentysta z innego miasta”.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 8 Ocena średnia: 4.3]

kategoria komornik

Komentarze do 'Wybór komornika'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jak ruchomości, albo nie daj Boże nieruchomości, to oczywiście komornik na miejscu. Ale jeśli może być „egzekucja korespondencyjna” to wybieram moją panią komornik, o której wiem, że zajęcie wyśle „natychmiast” i w dodatku porozumiem się z nią później mailowo.

  Wolę nie ryzykować, tak jak z jedynym komornikiem w Żyrardowie, któremu zajęcie konta bankowego zajęło 2 lub 3 miesiące…

  kolega po fachu

  10 Kwi 11 o 06:31

 2. Witaj serdecznie,
  Ciekawy tekst, podoba mi się Twoja metafora – porównanie komornika z dentystą…
  pozdrawiam i dziekuje Tobie za komentarz

  SKUTECZNYCOACH

  10 Kwi 11 o 09:12

 3. To zróbmy może ranking tych komorników którzy umieją (i chcą) obsługiwać emaila oraz tych którzy nie mają ochoty?

  Mądry

  10 Kwi 11 o 08:33

 4. Założę wątek o błędach komorników, nie chce obsmarowywać konkretnych i za ślamazarność.

  admin

  10 Kwi 11 o 09:03

 5. Mi się wydaje że poziom kompetencji wśród komorników jest niski / bardzo niski. To dlatego jest tyle firm windykacyjnych które robią to co komornik powinien.

  Postępowanie egzekucyjne to jeden z problemów polskiego wymiaru sprawiedliwości. W Polsce jest chyba najwolniejsze w europie (to też wina sądów).

  Cały obecny system powinien iść na złom;)

  krzysiu

  10 Kwi 11 o 09:41

 6. Komornik działa w granicach wniosku wierzyciela czy jakoś tak to się określa. To wierzyciel ma wskazać komornikowi składniki majątku dłużnika, komornik nie musi ich szukać, chociaż niektórzy z komorników wykazują inicjatywę w tym zakresie. Wierzyciel może zlecić komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika, odpłatnie na podstawie art. 7971 k.p.c. Takie poszukiwanie jednak bynajmniej nie sprowadza się np. do śledzenia dłużnika czy przeprowadzania wywiadu w okolicy dłużnika lecz do wysyłki zapytań do urzędów w sprawie pojazdów, nieruchomości, wierzytelności…

  Co do długich terminów, długiego oczekiwania na dokonanie czynności przez komornika, to przyczyna leży w dużej ilości spraw, zaległości jakie mają komornicy. Oczywiście jest na to prosty sposób – zwiększyć ilość kancelarii komorniczych, choćby jeszcze raz tyle co jest. To jednak spowodowałoby spadek zarobków komorników, skoro każdy miałby dwa razy mniej spraw niż teraz.

  admin

  10 Kwi 11 o 10:32

 7. No i słynna niewidzialna ręka wolnego rynku by uregulowała sytuację, eliminując z rynku komorników którzy sobie nie radzą a premiując tych, którzy sobie radzą.

  I nie zwalajcie tego na tzw. czynniki obiektywne. Sam miałem do czynienia z kilkunastoma kancelariami i w niektórych rejonach wybieram konkretną bo po prostu lepiej się z nią współpracuje, a omijam inną bo poprzednie kontakty były bardzo oporne.

  Mądry

  10 Kwi 11 o 13:23

 8. Ja spotkałam komornika, który nie udziela informacji telefonicznie. Jedyny sposób kontaktu wierzyciela z nim to albo osobisty, albo korespondencyjny. Całe szczęście, że wskazałam konto, które komornik zajął i egzekucja okazała się skuteczna. Inaczej musiałabym chyba cofnąć wniosek i szukać komornika „bardziej kontaktowego”.

  Katarzyna

  10 Kwi 11 o 15:31

 9. I tak miałaś wiele szczęścia że dłużnik nie wybrał z konta pieniędzy. Często bowiem mają na to czas bo odpis zajęcia konta otrzymują wcześniej niż bank dokonuje blokady środków na koncie.

  admin

  10 Kwi 11 o 16:15

 10. Tak, niektórzy nawet nie odbierają telefonów. Czasem też owszem, informacji udzielają ale dodzwonić się jest sztuką. A ostatnio jeden wprowadził mnie w błąd a konkretnie informacja na jego www że jest właściwym miejscowo dla Straszyna (dłużnik tam mieszka i chyba ma nieruchomości). Pomimo tej info na www chciałem to jeszcze telefonicznie potwierdzić, ale nikt u komornika nie odbierał telefonu. Pomyślałem sobie jednak że skoro pisze na www że ma pod sobą Straszyn, to przecie nie zmyślił sobie tego i wniosek wysłałem. Niestety, po jakimś czasie przychodzi wezwanie do uzupełnienia braków formalnych poprzez złożenie oświadczenia iż dokonuję wyboru komornika na podstawie art. 8 ust. 5 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Dzwonię i akurat od razu dodzwoniłem się. Pytam, po co mam pisać to oświadczenie jak przecie jest właściwy miejscowo dla Straszyna bo sam o tym pisze na www. A pani – pracownica kancelarii beznamiętnie do mnie, że ta informacja jest już nieaktualna… Czyli oni wiedzą o tym, ale nie usuną nieaktualnej info tylko wprowadzają ludzi w błąd. Ręce opadają tym bardziej że mam info iż dłużnik zaczyna „się wyprzedawać” i szybkie zajęcie nieruchomości jest wysoce wskazane. I co? Musiałem wysłać do komornika wniosek o zwrot wniosku egzekucyjnego i tytułu wykonawczego i czekam aż mi zwróci a dłużnik może w tym momencie sprzedaje swoje nieruchomości. Już pal licho potencjalną prowizję od odzyskanych kwot, ale moich kosztów procesu mam w tej sprawie chyba z sześć tysięcy do odzyskania.

  admin

  10 Kwi 11 o 15:54

 11. No, więc wpisujcie tych których polecacie.

  Mądry

  10 Kwi 11 o 16:16

 12. Jest ich tylu (prowadzę około 500 spraw aktualnie), że nie pamiętam wszystkich dobrych. Jest na przykład pan komornik Marcin Osiczko z miejscowości Wysokie Mazowieckie, jest pani komornik Hanna Pagacz z Wielunia, jest pan komornik Tomasz Bącela z Sosnowca. Jako dobrych rozumiem nie tylko takich którzy odzyskali dług ale też takich którzy zrobili przysłowiowe „wszystko” by odzyskać, nawet jeśli się nie udało.

  admin

  10 Kwi 11 o 16:22

 13. Ale to były przypadki dłuzników w ich rewirze, czy także z poza rewiru (oczywiście ze wszystkimi jej ograniczeniami) ?

  Mądry

  10 Kwi 11 o 16:27

 14. Z ich rewiru.

  admin

  10 Kwi 11 o 16:36

 15. No właśnie. A może podpowiesz jakiegoś który robił poza rewirem, wystarczy że zrobi zdalnie zajęcia, w miarę szybko i będzie można się z nim jakoś sensownie kontaktować, nie liczę że będzie ganiał dłuznika na drugim końcu polski i zajmował mu telewizor.

  Mądry

  10 Kwi 11 o 17:15

 16. Takich komorników jest wielu, po prostu zadzwoń, jak się dodzwonisz i będą chcieli z Tobą rozmawiać i wyczujesz nutkę otwartości na zlecenie spoza ich rewiru, to kieruj wniosek egzekucyjny i już.

  admin

  10 Kwi 11 o 17:22

 17. Szybko zajęcia wysyła komornik Beata Rusin z Warszawy-Żoliborza

  Lech

  10 Kwi 11 o 19:28

 18. Komornik robi wszystko w określonych
  przez prawo wytycznych. Nie nadstawi
  dla nikogo własnego tyłka. A dłuźnik jak
  pilnuje terminów skarg na działalność
  komornika to można go w tyłek po….ć.
  Pozatym jak się kupuje czyjeś długi za grosze
  to nie ma na jakiś zysk liczyć.

  Pietro

  17 Wrz 15 o 18:41

 19. Też polecam, sprawdzałem jest 1 sza jeżeli chodzi o skuteczność w Polsce w KRUK , i rzeczywiście szybko działa, sam mam firmę i przynoszę jej wnioski bo na 7, 3 już mam załatwione a następne trzy w ratach jej płacą dłużnicy, tylko jeden lipa straciłem 100 zł ale jak patrze na tamte to już mi się zwróciło i to mocno, polecam :).

  angeloo

  19 Cze 11 o 21:13

 20. Świetny blog i pouczający wpis. Chętnie przeczytałabym, jaki komornik jest właściwy ze względu na miejsce dłużnika jeżeli dłużnik (firma) ma siedzibę rejestrową pod jednym adresem, a siedzibę zarządu, adres korespondencyjny i nieruchomość pod innym adresem (w innym województwie).

  Justyna

  17 Lip 13 o 14:49

 21. „Chętnie przeczytałabym,” fajne. 🙂 Widać, że Justyna to Justynka. 🙂

  Uważam, że komornik właściwy miejscowo będzie ten właściwy dla siedziby dłużnika. Skierowałbym wniosek do komornika właściwego dla położenia nieruchomości z adnotacją iż dokonujesz wyboru komornika. Jednak najpierw zadzwoniłbym do niego i zapytałbym, czy nie ma zaległości i czy taki wniosek przyjmie. On musi przyjąć ale tylko jak chodzi o egzekucję z nieruchomości a co do egzekucji z innych składników majątkowych (jak np. konta bankowe)to może odmówić jeśli ma zaległości.

  admin

  17 Lip 13 o 17:20

 22. Ooo, jak miło tak szybko otrzymać odpowiedź! Dziękuję 🙂

  Justyna

  18 Lip 13 o 15:05

 23. Ciężko dopasować sobie dobrego komornika a szczególnie takiego, który ma zgrany zespół a w kancelarii porządek. Jestem z okolic Zielonej Góry lecz komorników wybieram z dolnośląskiego. Ale zauważyłem jedno. Częściej lepszą skuteczność w załatwianiu sprawy mają asesorzy pracujący w kancelariach niż komornik, który często nie ma zielonego pojęcia o naszych sprawach.

  Stefan W.

  14 Kwi 15 o 16:56

 24. omijać szerokim łukiem kancelarię w zyrardowie ul POW 13, opieszałość i brak kompetencji w działaniu

  wierzyciel - ka

  12 Lis 15 o 09:55

 25. najgorsza kancelaria to Pani Rusin z Warszawy pracują tam ludzie nieodpowiedzialni nic nie wiedzący zbywający a cos zapytac to masakra omijac szerokim lukiem moja sprawa juz tam trwa 4mce a nic o niej tak naprawde nie wiem masakra kto tam pracuje

  darek

  2 Gru 15 o 17:18

 26. A z kolei ktoś inny kiedyś chwalił tę komornik na tymże blogu.

  admin

  2 Gru 15 o 17:37

Skomentuj