Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Pożyczka bez umowy pisemnej – tytuł przelewu

komentarze 3

Taki mail: Dzień dobry. 19 maja 2011 roku przelałem z mojego konta na konto dłużnika z Bielska-Białej (jest on moim znajomym – pożyczka) kwotę 4000zł, w tytule przelewu pożyczka do 20 VI 2011 r. Nie podpisywaliśmy żadnych dodatkowych umów itp. Mam tylko dane zameldowania dłużnika z dowodu osobistego, imię i nazwisko. Dłużnik oddał mi we wrześniu 2011 roku kwotę 2000zł bezpośrednio do moich rąk (bez żadnego potwierdzenia). Pozostała kwota nadal jest nie spłacona, znajomy zmienił numer. Czasami przebywa w Niemczech, czasem w Polsce. Czy mogę liczyć na Państwa pomoc.

Tytuł przelewu jest niezły choć lepszy dla pożyczkodawcy jest tytuł przelewu „Kowalski udziela pożyczki Nowakowi”. W przypadku tytułu przelewu który Pan wpisał, teoretycznie może dłużnik ma cień szansy na przekonanie sądu, że ten przelew jest zwrotem pożyczki a nie jej udzieleniem. Czyli, że niby chodzi o pożyczkę której on Panu udzielił i umówiliście się ustnie, że Pan ją zwróci do dnia 20 czerwca 2011 r ale udało się Panu zwrócić ją wcześniej czyli 19 maja 2011 r. 🙂 I że w tytule przelewu określił (przypomniał) Pan, że zwraca pożyczkę co to miała być zwrócona dopiero 20 czerwca 2011 r. Wiele zależy od tego, jak dobrego prawnika miałby ten Pana dłużnik. 😉 Rozumie Pan? Nie? No, Panie ja Panu tego nie będę dokładniej wykładał.

No, ale ma Pan jeszcze jego dane z dowodu osobistego. Jeżeli on nie ma Pana danych z dowodu osobistego a konkretnie numeru dowodu, to moim zdaniem też byłby to dla sądu argument uprawdopodabniający (udało mi się to słowo wpisać za pierwszym razem bez błędu, korektor pisowni nie podkreślił na czerwono!)  to, że to Pan jemu udzielił pożyczki a nie odwrotnie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 13 Ocena średnia: 4.5]

kategoria pożyczki

Komentarze do 'Pożyczka bez umowy pisemnej – tytuł przelewu'

Subscribe to comments with RSS

 1. No chyba się jednak nie udało 😉
  Jest: uprawdopod-a-bniający
  Powinno być: uprawdopod-o-bniający

  Dr Drzemek

 2. WordPress akceptuje i edytor Word też – „uprawdopodabniający”. Może obie pisownie są poprawne?

  admin

 3. I taki mail:

  „Kwota to 3.000zł, pożyczona ‚na tydzień’ pod koniec lutego swojemu ex…niestety bez zadnej umowy licząc na szczerość. Pieniądze przelane były na konto – przelewem przez internet także takie mam potwierdzenie na koncie + liczne rozmowy na facebooku potwierdzające pożyczkę i potem moje nieustanne prośby o oddanie… Liczyłam na to, ze ciagłe jego zapewnienia w końcu dojdą do skutku, ale na obietnicach sie konczy i nic z tego nie wynika..a te wieczne prośby juz mnie wykańczają. Wiem tylko gdzie
  mieszkają jego rodzice, bo on z tego co się orientuje jest teraz gdzieś w Anglii…”

  Dobrze że są maile i fejsbuki, jeżeli na potwierdzeniu przelewu jest tylko np. „przelew” (nie wiadomo na co, za co…)

  admin

Skomentuj