Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Koszty komornicze przy dobrowolnej wpłacie

1 komentarz

Pytanie: Mam komornika, czy opłaca mi się dokonać mu dobrowolnej wpłaty w kancelarii komorniczej? Jakie są wtedy koszty, niższe od tych kiedy sam ściągnie dług ze mnie, o ile? Komornik jest z innego miasta, nie wiem, czy ma to sens jechać tam.

Odpowiedź: To zależy od tego, kiedy otrzymał Pan zawiadomienie o wszczęciu egzekucji. Zgodnie bowiem z art. 27 pkt 2 Ustawy o kosztach komorniczych, jeżeli dłużnik, w terminie miesiąca od dnia doręczenia mu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, wpłaci do rąk komornika lub na jego rachunek bankowy całość lub część egzekwowanego świadczenia, komornik ściąga od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 3% wartości wyegzekwowanego w ten sposób świadczenia. Jeżeli jednak już minął ten miesiąc, to przy dobrowolnej wpłacie skasuje pana 10% opłaty stosunkowej czyli tyle ile skasowałby gdyby sam dokonał egzekucji np. z rachunku bankowego albo w inny sposób.

Proszę zauważyć, że nie musi Pan tam jechać. Może Pan dobrowolnie wpłacić na rachunek bankowy komornika ze swojego rachunku bankowego albo na poczcie. I nawet jeżeli minął wyżej określony termin miesięczny to i tak warto, będzie miał Pan sprawę z głowy a jeżeli nie wpłaci Pan i komornik wyegzekwuje z rachunku bankowego, to bank obciąży Pana opłatą za realizację zajęcia komorniczego. Nie wiem czy wszystkie banki obciążają ale np. mBank obciąża (kiedyś 30 złotych nie wiem czy obecnie nie więcej). Jeżeli komornik przyjedzie do Pana to też dojdą koszty – dojazdu.

Aha, nie wiem jak wysoki ma Pan dług, jeżeli bardzo niski, to proszę jeszcze przeczytać o minimalnych opłatach egzekucyjnych w art. 28 Ustawy o kosztach komorniczych:

1. Jeżeli dłużnik spełnił świadczenie w sposób i terminie, o których mowa w art. 27 opłata w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych ust. 2, opłata minimalna od tak zaspokojonego świadczenia wynosi 150 złotych.
2. Jeżeli do wyegzekwowania świadczenia doszło wyłącznie wskutek egzekucji z wierzytelności, rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę lub świadczeń z zabezpieczenia społecznego albo na skutek spełnienia świadczenia przez dłużnika do rąk komornika lub na jego rachunek bankowy po upływie terminu, o którym mowa w art. 27 opłata w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych ust. 2, opłata minimalna wynosi 200 złotych.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 grudnia, 2020

kategoria windykacja

tag

1 komentarz do 'Koszty komornicze przy dobrowolnej wpłacie'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jeżeli ma zajęty przez komornika rachunek to przecież nie przeleje nic.

    mA

    24 Cze 21 o 15:13

Skomentuj