Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Konto osobiste jako firmowe

komentarzy 13

Zauważyłem, że sporo osób zapewne prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą zastanawia się nad tym, czy można w prowadzeniu działalności gospodarczej używać konta osobistego (tutaj masz dobre konta osobiste)  zamiast konta firmowego (dobre takie konta masz tutaj). Dlaczego nad tym zastanawiają się? Ani chybi z powodu różnicy w kosztach prowadzenia i używania rachunków osobistych i firmowych. Konta osobiste bowiem (w przeciwieństwie do kont firmowych) są często bezpłatne jak chodzi o prowadzenie ich, bezpłatne bywa wykonywanie przelewów. A zatem można czy nie?

Formalnie niby nie można, gdyż zgodnie z Art. 49 ust. 3 Prawa bankowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376 ze zm.) powszechne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe mogą być prowadzone wyłącznie dla:
1) osób fizycznych,
2) szkolnych kas oszczędnościowych,
3) pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych.

Aliści dotarły do mnie liczne słuchy, że banki nie interesują się tym, czy naruszany jest regulamin w tym zakresie, czyli czy przypadkiem klient będący przedsiębiorcą nie używa do dokonywania rozliczeń firmowych właśnie konta osobistego, nie mając zarazem konta firmowego. Z jednej strony nie ma się czemu dziwić, bo dla banku lepszy klient z kontem osobistym niż z żadnym. Z drugiej jednak strony, gdyby wszystkie banki solidarnie egzekwowały respektowanie przez przedsiębiorców zacytowanego przepisu, to zapewne zmusiłyby skoro konta firmowe generalnie więcej kosztują). O taką solidarność jednak zapewne trudno a i kontrola rodzaju transakcji na koncie byłaby dla banku nieopłacalnie kosztowna choć wystarczyłoby sprawdzić, czy z konta osobistego wychodzą płatności do ZUS i do Urzędu Skarbowego.

No właśnie, czy w ogóle dopuszczalne jest płacenie składek ubezpieczeniowych i podatków firmowych (w tym np. VAT) z konta osobistego? Otóż wygląda na to, że dopuszczalne. Przepisy w tym zakresie wymagają jedynie dokonywania płatności bezgotówkowej natomiast nie precyzują, czy płatności muszą być dokonywane z rachunku firmowego.

Przepisy prawne, pomimo tego że regulują kwestię, kiedy przedsiębiorca winien dokonać płatności w formie bezgotówkowej, to jednak wprost nie stanowią, czy należności te należy regulować z prywatnego rachunku bankowego, czy z rachunku firmowego.

Problem może wyniknąć chyba tylko przy zwrocie podatku VAT – zwrot może nastąpić tylko na konto firmowe. Zwrot podatku dochodowego natomiast bez problemu może zostać dokonany na konto osobiste.

Komentarze do 'Konto osobiste jako firmowe'

Subscribe to comments with RSS

 1. Kula w płot. Cytowany art. 49 nie ma nic do rzeczy. Co niby ma z niego wynikać? Rachunki są prowadzone dla osób fizycznych, i są to osoby fizyczne prowadzące lub nieprowadzące pozarolniczej działalności gospodarczej. Zakazu używania konta osobistego do rozliczeń firmowych musisz szukać gdzieś indziej.

  Lech | blog o wekslach

  27 Gru 14 o 08:51

 2. W Prawie Bankowym rozróżnia się osobę fizyczną od przedsiębiorcy a zatem skoro w cytowanym art. 49 jest mowa o tym, że powszechne ROR-y są dla osób fizycznych, to znaczy że nie są dla przedsiębiorców.

  Oto bowiem w Art. 4.1. 16a) Prawa Bankowego pod pojęciem przedsiębiorcy przyjęto przedsiębiorcę, o którym mowa w art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. A z kolei tam czytamy w Art. 4. 1., że przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

  Skoro zatem w Art. 49 ust. 3 Prawa bankowego jest mowa o osobie fizycznej a nie o przedsiębiorcy i nie o osobie fizycznej wykonującej we własnym imieniu działalność gospodarczą, to znaczy, że powszechne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe nie mogą być prowadzone dla przedsiębiorców.

  admin

  Administrator

  27 Gru 14 o 11:19

 3. Twoja interpretacja (błędna) znaczyłaby, że przedsiębiorca nie może mieć konta „prywatnego”. A może mieć, ponieważ jest osobą fizyczną. Z faktu, że jest przedsiębiorcą wynika, że może też mieć też rachunek rozliczeniowy.

  Już pisałem – zakaz używania konta prywatnego do rozliczeń firmowych musisz poszukać gdzieś indziej.

  Lech | blog o wekslach

  27 Gru 14 o 11:41

 4. Może mieć konto „prywatne” ale nie jako przedsiębiorca tylko jako osoba fizyczna. Gdy na koncie „prywatnym” czyli osobistym dokonuje transakcji właściwych dla przedsiębiorcy a więc przede wszystkim np. zapłaty VAT, to wówczas narusza prawo bankowe.

  admin

  Administrator

  27 Gru 14 o 12:05

 5. Nie, prawa bankowego nie narusza. Nie ma artykułu mówiącego „osoba fizyczna nie może używać konta do rozliczenia transakcji jako przedsiębiorca”. Ale jesteś już blisko. Jeszcze chwila i zobaczysz czy i gdzie jest taki zakaz 🙂

  Lech | blog o wekslach

  27 Gru 14 o 12:07

 6. To inaczej: jest to niezgodne z prawem bankowym a konkretnie z art. 49 ust. 3 Prawa bankowego. Gdyby osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą mogła mieć jako taka ROR, to w ww. art. katalog podmiotów byłby poszerzony o przedsiębiorcę, a nie jest. Nie ma tu miejsca na interpretacje, zapis jest jasny.

  admin

  Administrator

  27 Gru 14 o 12:17

 7. Ale przecież może mieć taki ROR – nie znam przedsiębiorcy, który by nie miał rachunku prywatnego.

  Poczytaj trochę więcej niż tylko suchy przepis i własna interpretacja.

  Lech | blog o wekslach

  27 Gru 14 o 12:20

 8. Jak już wskazałem, przedsiębiorca może mieć ROR ale nie do rozliczeń firmowych. Niestety, prawo jest takie, że suche przepisy są prawem. Jak wiesz coś jeszcze, to podziel się tym z nami.

  admin

  Administrator

  27 Gru 14 o 12:22

 9. W tym sęk, że właśnie nie wskazałeś. Twierdzisz, że prawo bankowe zakazuje używania prywatnego ROR do jakichś celów, a tak nie jest. Ze swojego konta mogę robić dowolne przelewy (czy to w swoim, czy czyimś imieniu).
  Podpowiem Ci, bo widzę że jesteś oporny na naukę ;)) zakaz wykorzystywania konta osobistego do rozliczeń firmowych wynika z *niektórych* regulaminów prowadzenia rachunków bankowych w określonych bankach.

  Lech | blog o wekslach

  27 Gru 14 o 12:24

 10. O tym, że zakaz bywa w regulaminach banków, słyszałem ale z prawnego punktu widzenia nawet gdy takowego w regulaminie ROR-u nie ma, to i tak nie można, bo jak wyżej wskazałem. Zakaz w regulaminie to tylko potwierdzenie tego o czym ja piszę a więc zakazu w świetle art. 49. co by naruszający ten zakaz nie mogli się tłumaczyć, że nie mają obowiązku studiować całego prawa bankowego i wgłębiać się w znaczenie definicji przedsiębiorcy.

  Jakbyś nie kombinował, to nie zakwestionujesz tego, że w art. 49 nie jest wymieniony przedsiębiorca w tym osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. A skoro nie jest, to znaczy, że jako taki nie może ROR prowadzić – używać tegoż do rozliczeń z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Każdy prawnik, aby udzielić porady na tytułowy problem – pytanie, zacząłby od tego, co ja i na tym skończyłby nawet nie wnikając w regulamin danego banku. Przepisy ustawy są nadrzędne wobec przepisów wewnętrznych regulaminów. Brak zakazu z regulaminie nie oznacza przyzwolenia; gdyby takowe pojawiłoby się, byłoby sprzeczne z ustawą.

  admin

  Administrator

  27 Gru 14 o 12:49

 11. Póki co jeszcze się taki „każdy prawnik” nie znalazł.
  eot.

  Lech | blog o wekslach

  27 Gru 14 o 12:51

 12. A jest tak iz nie ma prawnego obowiazku aby dzialalnosc gospodarcza musiala miec swoje konto firmowe moze sie np,rozliczac z faktur na zasadzie gotowkowym i na tej podstawie moze sie.rozliczac z us i zus..

  kilim

  19 Paź 19 o 19:07

 13. Konto firmowe trzeba mieć ale nie musi Pan z niego korzystać. Podatki z tego co mi wiadomo, można zapłacić gotówką, w ZUS nie przyjmują gotówkowych wpłat ale myślę że można dokonać wpłaty na poczcie na konto ZUS.

  admin

  Administrator

  19 Paź 19 o 19:16

Skomentuj