„jak komornik sprawdza czy dłużnik posiada pojazd”

przez |

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „jak komornik sprawdza czy dłużnik posiada pojazd”. Komornik sprawdza to w CEPiK – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Jednak od uzyskania informacji że dłużnik jest właścicielem pojazdu, do zajęcia tegoż pojazdu, to nieraz jeszcze daleka droga. Komornik nie może zająć pojazdu poprzez CEPiK tylko musi go zlokalizować i fizycznie zająć – oznakować. Z tym nieraz mają komornicy problemy nie do pokonania, bo nie wiadomo gdzie dłużnik parkuje samochodem. A czasem po zlokalizowaniu samochodu okazuje się, że jest w kredycie 🙁 .

Masz pytanie? Napisz do mnie: poczta@pamietnikwindykatora.pl

37 myśli nt. „„jak komornik sprawdza czy dłużnik posiada pojazd”

 1. Bartekk

  Jaki jest zakres poszukiwania majątku dłużnika przez komornika i skuteczność?

  Odpowiedz
 2. admin Autor wpisu

  Wierzyciel w postępowaniu egzekucyjnym ma prawo zlecić komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika, odpłatnie, poprzez uiszczenie zaliczki na rzecz komornika. Podstawa prawna w tym przypadku to art. 797 (1) kpc. Koszty zlecenia są różne, w jednym przypadku było to 61,79 zł., i dodatkowo 109,92 zł. na koszty zapytań, natomiast inny komornik ustalił koszt tylko na kwotę 77,35 zł. Jednakże komornik po przyjęciu takiego zlecenia bynajmniej nie wcieli się w rolę detektywa i wierzyciel powinien mieć świadomość tego, jakich ustaleń dokonuje komornik w ramach takiego poszukiwania majątku dłużnika. W ramach takiego poszukiwania majątku komornik wysyła zapytania o konta bankowe poprzez system OGNIVO, o pojazdy dłużnika do CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Ponadto, kieruje zapytanie do Urzędu Skarbowego dokonując jednocześnie zajęcia ewentualnych wierzytelności przysługujących dłużnikowi z tytułu nadpłaty podatku i uzyskując informacje w zakresie tego czy dłużnik jest płatnikiem podatku z tytułu uzyskiwania jakichkolwiek rodzajów dochodów a więc np., z tytułu najmu (gdy jest właścicielem nieruchomości). W ZUS komornik zasięga informacji o tym, czy dłużnik jest płatnikiem składek ubezpieczeniowych, i kto jest ich płatnikiem (można wiec ustalić pracodawcę dłużnika i wysłać do zakładu pracy zajęcie wynagrodzenia). Jeżeli jednak dłużnik jest tylko wówczas nie będzie figurował w ZUS tylko w KRUS. W obu przypadkach (Urząd Skarbowy i ZUS) można przy okazji uzyskać dane rachunku bankowego dłużnika jeśli jest on przedsiębiorcą i zaliczki na podatek oraz składki ubezpieczeniowe odprowadza samodzielnie. W wydziale geodezji urzędu miasta, gminy albo starostwa powiatowego odpiszą komornikowi czy dłużnik jest właścicielem nieruchomości ale należy wiedzieć o tym że jeśli dłużnik posiada mieszkanie własnościowe w spółdzielni, to w wydziale geodezji taka informacja nie będzie uwidoczniona. Wówczas komornik ewentualnie wysyła zapytanie do spółdzielni obejmującej lokal pod którym dłużnik ma adres zamieszkania. I to chyba wszystko, czego dokonują komornicy w ramach poszukiwania majątku dłużnika. Jak nietrudno domyślić się, w wielu przypadkach ustalenia te dają same negatywne wyniki. Dłużnik nie posiada kont bankowych albo posiada ale bez środków (albo ze środkami ale wolnymi od zajęcia, bo poniżej trzykrotnej średniej krajowej pensji). Dłużnicy często i co rusz zmieniają rachunku bankowe, aby uniemożliwić organowi egzekucyjnemu zajęcia środków na rachunku, wielu z nich rozlicza się z kontrahentami gotówką. Nie posiada na siebie samochodu, nie posiada nieruchomości (a już w sąsiednim powiecie komornik nie sprawdzi), nie posiada wierzytelności w Urzędzie Skarbowym.

  Odpowiedz
 3. yadin

  Od dwóch lat jestem właścicielem samochodu, ale mieszkam hen-hen daleko. Tylko że samochód użytkują rodzice, którzy mają na głowie komorników. Parkują go gdzieś niedaleko domu. Czy komornik może znaleźć w ewidencji ich były pojazd? Czy może zajrzeć do w papiery rodziny, czyli moje? Nie jestem zadłużony i nie ściga mnie komornik.

  Czy komornik może potem zadać sobie tyle trudu, żeby łazić po dzielnicy i szukać mojego samochodu, by sprawdzić, czy czasami nie jest w użytkowaniu u rodziców?

  Z poważaniem.

  Odpowiedz
 4. admin Autor wpisu

  Nie wiem na pewno, ale wydaje mi się, że z CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) nie otrzyma informacji o tym samochodzie sprawdzając rodziców (że auto wcześniej do nich należało). Ciebie nie ma prawa sprawdzać skoro nie jesteś dłużnikiem. Nie sądzę też aby łaził po dzielnicy. Poza tym nawet gdyby zajął ten samochód, to Ty wówczas możesz skutecznie żądać zwolnienia tego samochodu jako że to Ty jesteś właścicielem i masz na to papiery.

  Może natomiast dowiedzieć się o darowiźnie / sprzedaży samochodu w Urzędzie Skarbowym jeżeli został z tego tytułu opłacony podatek. Wtedy może poinformować o tym wierzyciela w celu zaskarżenia przed sądem darowizny / sprzedaży jeżeli stało się to wówczas, gdy mieli już długi. Sądownie można wówczas doprowadzić do uznania czynności darowania / sprzedaży za bezskuteczną wobec wierzyciela i mógłby komornik wówczas prowadzić egzekucję z pojazdu.

  Odpowiedz
 5. yadin

  Bardzo Panu dziękuję za odpowiedź. To jedna z ostatnich spraw, która chodziła mi po głowie. To prawda, mnie nie sprawdzi. Zresztą dług jest ogromny 200 tys. zł, a samochód wart najwyżej mógłby wystawić na licytacji za 1000 zł. Mama nigdzie nie ręczyła tym samochodem, więc chyba jest OK. To zdaje się owa sławetna skarga pauliańska.

  Nie wiem, czy to byłą darowizna. Mama zrzekła się samochodu jako współwłaściciel. Gdyby była po próbie samobójczej, natychmiast poszedłem z aktem notarialnych do urzędu i załatwiłem sprawę. Płaciłem tylko 100 zł. Więc to chyba nie podatek?

  W ogóle jestem zaszokowany zaledwie 30-procentową skutecznością komorników.

  Pozdrawiam Pana!

  P.S. Przy okazji przeglądam sprawę Michała Kibika z Łodzi i porównuję to z wyrokiem na komornika, który chyba rok temu dostał dwa lata bez zawieszenia za podobne przekręty. Czy Pana zdaniem ten człowiek może pójść za swoje wyczyny do więzienia? Okazuje się, że nagminnie zaspokajał roszczenia wierzycieli z majątku osób trzecich lub osób postronnych i szybko spieniężał. Wcześniej mamił tych ludzi, że jeśli są niewinni, to odzyskają majątek. Po czym walił prosto do komisu i sprzedawał. Nie dosyć, że chyba łamał prawo (osoby trzecie), to jeszcze cynicznie oszukiwał.

  Na miejscu tego asesora bałbym się wychodzić z domu przez kilka lat. Pokazał twarz i jego los jest niepewny.

  Ciekawe, czy ma Pan wątek poświęcony temu typowi? Zaraz poszukam.

  Jeszcze raz szacunek!

  Odpowiedz
 6. admin Autor wpisu

  Ja nie śledzę tego (Kublik). Tak na wszelki wypadek: jeżeli właściciel zajętego sprzętu nie wniósł o zwolnienie – powództwa przeciwegzekucyjnego w ciągu 30 dni, to w majestacie prawa można sprzedaż, zlicytować.

  Odpowiedz
 7. yadin

  No tak, ale ten asesor nie czekał na rezultat powództwa, tylko sprzedawał od razu. Zastanawiam się, czy to niespójność ustawowa, czy jego prawo?

  Odpowiedz
 8. admin Autor wpisu

  Zgodnie z art. 864. § 1 Sprzedaż zajętych ruchomości nie może nastąpić wcześniej niż siódmego dnia od daty zajęcia.

  Nie wiem natomiast czy sąd ma jakiś termin na rozpatrzenie powództwa przeciwegzekucyjnego a w szczególności na wydanie postanowienia o zawieszeniu egzekucji. W Kodeksie postępowania cywilnego nie znalazłem informacji o tym…

  Właściciel zajętej rzeczy może żądać naprawienia szkody jeśli przedmiot zostanie zlicytowany zanim sąd rozpatrzy powództwo (zanim wyda postanowienie o zawieszeniu egzekucji z tego przedmiotu)

  Odpowiedz
 9. Marek

  Moja małoletnia córka po śmierci swojej mamy otrzymała samochód osobowy, w dowodzie rejestracyjnym jest wpisana tylko moja córka jako właściciel. natomiast jeśli chodzi o ubezpieczenie to TU wyraziło zgodę , abym to ja był ubezpieczającym pojzd. Czy dane z polisy też znajduja się w cepiku i czy komornik jeżeli prowadzi egzekucje w stosunku do mojej osoby może zabrać samochód mojej małoletniej córce.
  Czy komornik może zabrać taki pojazd?
  Ponadto nadmienię ,że sprzedaż takiego pojazdu przekracza zwykły zarząd i sąd rodzinny decyduje o sprzedaży składników majątkowych małoletniej.
  Dysponujemy fakturą że pojazd był zakupiony pzez matkę córki a w karcie pojazdu widać że auto bezpośrednio było przepisywane z matki na córke. Z matką dziecka nie byłem w związku małżeńskim nigdy.

  Odpowiedz
 10. admin Autor wpisu

  W CEPiK znajdują się informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu czyli OC ale tez informacje o właścicielu pojazdu w tym o poprzednich właścicielach również. Dla komornika ma być wiążące nie to, kto ubezpieczył pojazd ale kto jest właścicielem pojazdu. Skoro właścicielem jest córka, to komornik nie ma prawa zlicytować pojazdu prowadząc przeciwko Tobie egzekucję. Jeżeli jednak doszłoby do zajęcia pojazdu, top córka może wnieść powództwo przeciwegzekucyjne żądając zwolnienia pojazdu jako jej własności.

  Odpowiedz
 11. Marek

  Jeæeli córka ma 4 lata a jestem jej opiekunem prawnym to kto wnosi powództwo przeciwegzekucyjne?
  pomimo iz jestem w kregu zaineresowania komornika Czy mogé wniesc takie powództwo? Czy muszé wczesniej wnioskowa© do sádu rodzinnego o zgodé na wniesienie takiego powództwa w imieniu maøoletniej?

  Odpowiedz
 12. admin Autor wpisu

  W mojej ocenie nie ma tu znaczenia, że w tym postępowaniu dłużnikiem, bo przecież to sąd rozpoznaje czy powództwo zasługuje na uwzględnienie. A skoro to Ty jesteś opiekunem prawnym dziecka no to nikt inny tylko Ty takie powództwo może wnieść.

  Uważam, że musisz wystąpić do sądu o zgodę gdyż zgodnie z art. 156. KRiO opiekun powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszelkich ważniejszych sprawach, które dotyczą osoby lub majątku małoletniego. Formalnie rzecz biorąc, chodzi o majątek więc…

  Odpowiedz
 13. Marek

  Jeżeli komornik w wysyłanej tzw „ankiecie” w jednym z pytań zapytuje czy użytkuję samochód będący własnością osoby trzeciej i nakazuje mi podanie numeru rejestracyjnego samochodu i dane właściciela pojazdu, czy mam udzielić odpowiedź twierdzącą czy nie udzielać na to pytanie żadnej odpowiedzi.
  1. Córka nie jest dłużnikiem
  2. Obowiązuje jakaś ochrona danych….w tym przypadku mojej córki
  3. Samochód rzeczywiście zakupiła na podstawie faktury VAT w salonie samochodowym nieżyjąca mama mojej córki

  Odpowiedz
 14. admin Autor wpisu

  Nie wiem, czy powołanie się na ochronę danych osobowych jest tu skuteczne. Skoro komornika takie pytanie zadaje, to domniemywałbym, że ma prawo o to pytać i udzieliłbym mu odpowiedzi. Być może chce w ten sposób uniknąć w przyszłości takiej sytuacji, że zajmie nie Twój samochód a Ty i córka będziecie musieli denerwować się i wzywać wierzyciela egzekwującego do zwolnienia pojazdu z egzekucji. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że udzielenie mu odpowiedzi jest w interesie córki.

  Odpowiedz
 15. kasia

  witam mam komornika chce kupic samochod czy on odrazu dowie sie o tym ze go kupilam czy dopiero kiedy zlozy zapytanie do CEPiK?

  Odpowiedz
 16. admin Autor wpisu

  Nie jestem pewien ale chyba dopiero gdy zapyta o pojazd. Brak mojej pewności wynika z tego, że obecnie komornicy mają już elektroniczny dostęp do CEPiK ale bardzo wątpię w to, aby była tam opcja np. „powiadom mnie gdy ta osoba nabędzie pojazd”.

  Odpowiedz
 17. kasia

  BO WYDZIAL KOMUNIKACJI NIE MA INFORMACJI O TYM ZE MAM KOMORNIKA I NIE ZGŁOSI SAM Z SIEBIE KOMORNIKOWI ZE ZAREJESTROWALAM AUTO ?

  Odpowiedz
 18. admin Autor wpisu

  Oczywiście że nie ma takich informacji i nie zgłasza komornikowi.

  Odpowiedz
 19. mariusz

  witam czy urzad skarbowy poinformyje komornika kiedy zaplace 2% oplaty za kupno samchodu ?

  Odpowiedz
 20. admin Autor wpisu

  Wedle mojej wiedzy, nie poinformuje. Jak komornik zapyta się, to się dowie.

  Odpowiedz
 21. pytacz

  czy wydział komunikacji ma wiedzę i czy może udzielić informacji telefonicznie o tym czy samochód jest zajęty przez komornika ?

  Odpowiedz
 22. admin Autor wpisu

  Myślę że nie. proszę nie używać mojego „nicka”.

  Odpowiedz
 23. Largo

  Od 3 lat mam komornika jednak do tej pory nie znalazł mojego auta czy teraz jak jest cepik szybciej to zrobi i czy mogę sprzedać auto

  Odpowiedz
 24. admin Autor wpisu

  CEPiK jest od lat co najmniej chyba kilkunastu. Jeżeli wskutek sprzedaży auta uniemożliwisz egzekucję, to nie wolno tak ale czy jakieś konsekwencje z tego powodu poniesiesz, to inna sprawa.

  Odpowiedz
 25. Roboo

  Witam. Zainteresował sie mną komornik. Posiadam auto. Pytanie moje czy jak teraz na szybko oddam auto w darowiźnie to komornik do tego dojdzie.?

  Odpowiedz
 26. admin Autor wpisu

  Chyba może dowiedzieć się o tym jeżeli w urzędzie skarbowym zgłoszono darowiznę w związku z zapłaceniem podatku.

  Odpowiedz
 27. Roboo

  Czyli pozostała sprzedaz auta? Komornik pewnie zaniży wartość samochodu tak aby tylko starczyło na spłate zadłużenia?

  Odpowiedz
 28. admin Autor wpisu

  O sprzedaży też się tak dowie. Komornik nie będzie mógł zająć samochodu obdarowanemu ani nabywcy ale zwłaszcza w tym pierwszym przypadku wierzyciel może skorzystać ze skargi pauliańskiej czyli doprowadzić sądownie do uznania czynności darowizny za bezskuteczną względem niego. Poza tym za takie unikanie egzekucji grozi odpowiedzialność karna.

  Odpowiedz
 29. Roboo

  Tylko zastanawia mnie jedna rzecz… w formularzu pcc3 nie ma danych sprzedającego widnieje tylko kupujący i to on opłaca podatek więc skarbówka skąd może wiedzieć że to akurat ja sprzedawałem

  Odpowiedz
 30. admin Autor wpisu

  Sprzedający auto w niektórych sytuacjach też płaci podatek ale to chyba tylko wówczas gdy sprzedaje przed upływem 6 miesięcy od daty zakupu. W pozostałych przypadkach to fakt, chyba nie będzie wzmianki o sprzedającym.

  Informacja o poprzednim właścicielu jest za to w CEPiK – gdy padnie pytanie o konkretny pojazd. Nie wiem natomiast czy na pytanie komornika CEPiK poinformuje go o tym, że posiadał Pan samochód. Wydaje mi się że nie ale nie mam pewności.

  Odpowiedz
 31. ja

  Dluznik mial auto, o ktorym mowil,pisal w emailach, ze jest jego wlasnoscia. Teraz, kiedy komornik sprawdzal w CEPiK, dwa lata pozniej, nie znalazl pod podana rejestracja, tego auta. Czy jest jakas droga aby znalezc co sie stalo z tym autem, kto jest nowym wlascicielem?

  Odpowiedz
 32. admin Autor wpisu

  Sprzedając samochód (jak i zapewne darując go komuś) trzeba poinformowac o tym Wydział Komunikacji w którym dokonało się rejestracji samochodu. Wydaje mi się, ze powinny tam być dane nowego właściciela.

  Odpowiedz
 33. Damian

  Witam serdecznie mam takie pytanie może Pan/i będzie mi w stanie udzielić informacji . Więc tak mam taki problem kupiłem samochód i chcem go zarejestrować z druga osoba na współwłasność ale ta druga osoba ma komornika , wiec czy komornik moze zabrac samochod ?

  Odpowiedz
 34. admin Autor wpisu

  Witam, komornik może zająć udział dłużnika jaki ten ma w samochodzie i przedmiotem sprzedaży będzie tylko jego udział a nie cały samochód. Jeszcze nie słyszałem o tym, żeby na licytacji znalazł się chętny który chciałby kupić udział w samochodzie. Gdyby kupił, to po prostu wstąpiłby jako współwłaściciel w miejsce dotychczasowego współwłaściciela czyli dłużnika.

  Odpowiedz
 35. Gość

  A jezeli dłużnik posiada samochód od niedawna i nie jest przerejstrowany? Czy wtedy komornik dowie się o aucie?

  Odpowiedz
 36. Gość

  I jeszcze jedno pytanko. Jeżeli kwota zadłużenia wynosi okolo 1300zl a auto warte jest okolo 4-5 tys zl. Co wtedy?

  Odpowiedz
 37. admin Autor wpisu

  Jeżeli nieprzerejestrowane to się nie dowie, bo w CEPiK będą dane poprzedniego właściciela.

  Zlicytuje samochód a nadwyżkę pozostałą ze sprzedaży, po zaspokojeniu wierzyciela i kosztów egzekucji, zwróci dłużnikowi.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.