Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Uchylenie zajęcia rachunku bankowego

12 komentarzy

Czasem jestem pytany przez dłużników o możliwość uchylenie zajęcia rachunku bankowego przez komornika. Akurat otrzymałem jako wierzyciel od komornika pismo o umorzeniu postępowania egzekucyjnego z powodu uregulowania zadłużenia w całości. I w piśmie tym komornik postanowił między innymi uchylić zajęcie konta firmowego dłużnika w jednym z banków. Dług spłacony więc konto bankowe zostaje zwolnione, odblokowane. Komornik może też zwolnić rachunek bankowy na wniosek wierzyciela. Tak samo następuje uchylenie zajęcia komorniczego czegokolwiek – nieruchomości, ruchomości, uchylenie zajęcia wierzytelności (np. w piśmie tym komornik uchylił zajęcie wierzytelności dłużnika przysługującej mu od Urzędu Miasta).

A na wniosek dłużnika? Nie ma takiej możliwości. Wiedz jednak, że nowe konto możesz sobie otworzyć nawet w trakcie egzekucji komorniczej. Skoro komornik już raz sprawdził czy i gdzie masz konto, to jest wysoce prawdopodobne, że nie będzie sprawdzał ponownie… Polecam osobiste któreś z tych tutaj. A z kont firmowych te tutaj.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

29 stycznia, 2012

Komentarze do 'Uchylenie zajęcia rachunku bankowego'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Uchylenie zajęcia rachunku bankowego'.

 1. Witam, komornik zajął mi 4 konta bankowe, z jednego pobrał całą kwotę długu, pozostałe są nadal zablokowane mija już drugi tydzień. Z pozostałych nadal są ściągane środki do tego samego tytułu. Pytanie:
  1. czy ma do tego prawo?
  2. jak szybko,po otrzymaniu środków powinien uchylić zajęcie z pozostałych kont?
  3. czy mogę otrzymać odszkodowanie za pobranie nadpłaconej kwoty i poniesione koszty.
  Dziękuję za pomoc.

  Artur

  27 Lut 13 o 22:50

 2. Pytanie, czy na pewno pobrał całość, wraz z odsetkami i kosztami. Trzeba by zadzwonić do komornika i zapytać, dlaczego konta nie są już zwolnione. Możliwe, że komornik już wysłała do banków polecenie zwolnienia kont, ale banki jeszcze nie otrzymały pism albo jeszcze nie zdążyły wykonać poleconej czynności. Dłużnik powinien otrzymać od komornika odpis zwolnienia konta. Nie wiem jak szybko komornik powinien uchylić zajęcie, możliwe że w przepisach jest to określone jako np. “bezzwłocznie” bez wskazania konkretnego terminu.

  Co do odszkodowania, to trzeba by wykazać poniesiona szkodę, czyli np. że z powodu zablokowanych środków właściciel kont nie mógł zapłacić np. kontrahentom za towar i poniósł straty w działalności gospodarczej (nie mając towarów na sprzedaż).

  admin

  28 Lut 13 o 06:04

 3. Pozwałem do Sądu Pracy, byłego pracodawcę o nie zapłacone nadgodziny, sprawę wygrałem i w tym samym dniu otrzymałem zawiadomienie od komornika o wszczęciu egzekucji za nie spłacony kredyt, którego spłatę przerwałem kiedy straciłem pracę.Zawiadomienie zostaó wysłane również do byłego pracodawcy. Czy w tej sytuacji były pracodawca może przyznaną mi kwotę, oraz kwotę którą Sąd zasądził jako koszt zastępstwa, przelać na konto komornika, czy komornik ma prawo zająć całą kwotę, w sytuacji gdy jestem w tej chwili bezrobotny bez prawa do zasiłku ale otrzymuję zasiłek opiekuńczy, ponadto płacę alimenty, oraz posiadam zadłużenie w ZUS-ie. Bardzo proszę o pomoc i info, jak mogę to w miarę łagodnie ogarnąć.

  Leszek

  6 Mar 13 o 15:42

 4. To, że jesteś teraz bez pracy nie chroni Cię od egzekucji komorniczej. Moim zdaniem komornik może ściągnąć należność z tytułu nadgodzin poprzez zajęcie Twojej wierzytelności u byłego pracodawcy.

  admin

  6 Mar 13 o 16:00

 5. A co z zadłużeniem w ZUS-ie, oraz z zalegającymi alimentami, czy te zadłużenia nie mają pierwszeństwa w spłacie ?

  Leszek

  6 Mar 13 o 16:58

 6. ZUS i alimenty mają pierwszeństwo.

  admin

  6 Mar 13 o 18:39

 7. Komornik zwolnił mi konto 8 dni temu, cały dług z tego konta zabrał. Potrzebna mi teraz pożyczka chociaż z 1000 złotych na miesiąc, dwa ale w banku na pewno nie otrzymam. Czy są firmy pożyczkowe nie sprawdzające historii na koncie?

  lala

  21 Wrz 16 o 15:44

 8. Chyba żadna z firm pożyczkowych których oferty masz tutaj nie sprawdza historii na rachunku bankowym.

  admin

  21 Wrz 16 o 16:12

 9. Mnie komornik ponownie szukał kont po około pięciu miesiącach po wszczęciu egzekucji kiedy to od razu sprawdził i zajął.

  Anonim

  8 Cze 20 o 15:05

 10. Ja mam komornika już prawie rok i konto które założyłem sobie jakoś w piątym miesiącu egzekucji jest dalej wolne. Konto jest w mBanku.

  szaraczek

  12 Maj 21 o 10:01

 11. Czy za uchylenie zajęcia konta na wniosek wierzyciela musi on komornikowi zapłacić, ile?

  Banita

  29 Cze 21 o 19:11

 12. Nie, nie podlega to żadnej opłacie.

  admin

  29 Cze 21 o 20:09

Skomentuj