Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Uchylenie zajęcia rachunku bankowego

35 komentarzy

Czasem jestem pytany przez dłużników o możliwość uchylenie zajęcia rachunku bankowego przez komornika. Akurat otrzymałem jako wierzyciel od komornika pismo o umorzeniu postępowania egzekucyjnego z powodu uregulowania zadłużenia w całości. I w piśmie tym komornik postanowił między innymi uchylić zajęcie konta firmowego dłużnika w jednym z banków. Dług spłacony więc konto bankowe zostaje zwolnione, odblokowane. Komornik może też zwolnić rachunek bankowy na wniosek wierzyciela. Tak samo następuje uchylenie zajęcia komorniczego czegokolwiek – nieruchomości, ruchomości, uchylenie zajęcia wierzytelności (np. w piśmie tym komornik uchylił zajęcie wierzytelności dłużnika przysługującej mu od Urzędu Miasta).

Przeczytaj też: Wniosek dłużnika o ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego

A na wniosek dłużnika? Nie ma takiej możliwości. Wiedz jednak, że nowe konto możesz sobie otworzyć nawet w trakcie egzekucji komorniczej. Skoro komornik już raz sprawdził czy i gdzie masz konto, to jest wysoce prawdopodobne, że nie będzie sprawdzał ponownie… Polecam osobiste któreś z tych tutaj. A z kont firmowych te tutaj.

Przeczytaj też: Uchylenie zajęcia a umorzenie postępowania egzekucyjnego

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

29 stycznia, 2012

Komentarze do 'Uchylenie zajęcia rachunku bankowego'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Uchylenie zajęcia rachunku bankowego'.

 1. Witam, komornik zajął mi 4 konta bankowe, z jednego pobrał całą kwotę długu, pozostałe są nadal zablokowane mija już drugi tydzień. Z pozostałych nadal są ściągane środki do tego samego tytułu. Pytanie:
  1. czy ma do tego prawo?
  2. jak szybko,po otrzymaniu środków powinien uchylić zajęcie z pozostałych kont?
  3. czy mogę otrzymać odszkodowanie za pobranie nadpłaconej kwoty i poniesione koszty.
  Dziękuję za pomoc.

  Artur

  27 lut 13 o 22:50

 2. Pytanie, czy na pewno pobrał całość, wraz z odsetkami i kosztami. Trzeba by zadzwonić do komornika i zapytać, dlaczego konta nie są już zwolnione. Możliwe, że komornik już wysłała do banków polecenie zwolnienia kont, ale banki jeszcze nie otrzymały pism albo jeszcze nie zdążyły wykonać poleconej czynności. Dłużnik powinien otrzymać od komornika odpis zwolnienia konta. Nie wiem jak szybko komornik powinien uchylić zajęcie, możliwe że w przepisach jest to określone jako np. “bezzwłocznie” bez wskazania konkretnego terminu.

  Co do odszkodowania, to trzeba by wykazać poniesiona szkodę, czyli np. że z powodu zablokowanych środków właściciel kont nie mógł zapłacić np. kontrahentom za towar i poniósł straty w działalności gospodarczej (nie mając towarów na sprzedaż).

  admin

  28 lut 13 o 06:04

 3. Pozwałem do Sądu Pracy, byłego pracodawcę o nie zapłacone nadgodziny, sprawę wygrałem i w tym samym dniu otrzymałem zawiadomienie od komornika o wszczęciu egzekucji za nie spłacony kredyt, którego spłatę przerwałem kiedy straciłem pracę.Zawiadomienie zostaó wysłane również do byłego pracodawcy. Czy w tej sytuacji były pracodawca może przyznaną mi kwotę, oraz kwotę którą Sąd zasądził jako koszt zastępstwa, przelać na konto komornika, czy komornik ma prawo zająć całą kwotę, w sytuacji gdy jestem w tej chwili bezrobotny bez prawa do zasiłku ale otrzymuję zasiłek opiekuńczy, ponadto płacę alimenty, oraz posiadam zadłużenie w ZUS-ie. Bardzo proszę o pomoc i info, jak mogę to w miarę łagodnie ogarnąć.

  Leszek

  6 mar 13 o 15:42

 4. To, że jesteś teraz bez pracy nie chroni Cię od egzekucji komorniczej. Moim zdaniem komornik może ściągnąć należność z tytułu nadgodzin poprzez zajęcie Twojej wierzytelności u byłego pracodawcy.

  admin

  6 mar 13 o 16:00

 5. A co z zadłużeniem w ZUS-ie, oraz z zalegającymi alimentami, czy te zadłużenia nie mają pierwszeństwa w spłacie ?

  Leszek

  6 mar 13 o 16:58

 6. ZUS i alimenty mają pierwszeństwo.

  admin

  6 mar 13 o 18:39

 7. Komornik zwolnił mi konto 8 dni temu, cały dług z tego konta zabrał. Potrzebna mi teraz pożyczka chociaż z 1000 złotych na miesiąc, dwa ale w banku na pewno nie otrzymam. Czy są firmy pożyczkowe nie sprawdzające historii na koncie?

  lala

  21 wrz 16 o 15:44

 8. Chyba żadna z firm pożyczkowych których oferty masz tutaj nie sprawdza historii na rachunku bankowym.

  admin

  21 wrz 16 o 16:12

 9. Mnie komornik ponownie szukał kont po około pięciu miesiącach po wszczęciu egzekucji kiedy to od razu sprawdził i zajął.

  Anonim

  8 cze 20 o 15:05

 10. Ja mam komornika już prawie rok i konto które założyłem sobie jakoś w piątym miesiącu egzekucji jest dalej wolne. Konto jest w mBanku.

  szaraczek

  12 maj 21 o 10:01

 11. Czy za uchylenie zajęcia konta na wniosek wierzyciela musi on komornikowi zapłacić, ile?

  Banita

  29 cze 21 o 19:11

 12. Nie, nie podlega to żadnej opłacie.

  admin

  29 cze 21 o 20:09

 13. Za ewentualne ponowne zajęcie tego rachunku na wniosek wierzyciela bank ponownie obciąży dłużnika opłatą za realizację zajęcia egzekucyjnego? Jakiego rzędu jest to kwota?

  filip

  5 sie 21 o 17:50

 14. Tak, bank ponownie odciągnie opłatę, bo niby czemu nie, wszak ponownie zrealizuje zajęcie. W mBanku kilka la temu taka opłata wynosiła 30 złotych.

  admin

  5 sie 21 o 19:25

 15. Te opłaty ze realizacje zajęcia egzekucyjnego są zdaniem sądów, wyższych niż rejonowe, bezprawne.

  moro

  20 sie 21 o 17:13

 16. Ile ma komornik czasu na uchylenie zajęcia konta po otrzymaniu o to wniosku od wierzyciela?

  monet

  24 sie 21 o 10:37

 17. Termin na dokonanie wnioskowanej czynności komorniczej wynosi 7 dni.

  admin

  24 sie 21 o 10:43

 18. Co jeżeli komornik nie zwolni konta pomimo wniosku wierzyciela, mamy taką sytuację aktualnie.

  Kazimierz

  29 sie 21 o 20:20

 19. Skargę na komornika złożyć.

  admin

  29 sie 21 o 20:44

 20. Może Pan wskazać jakiś wzór takiego wniosku o uchylenie konta?

  Kazimierz

  29 sie 21 o 20:22

 21. Nie istnieje wzór wniosku, wystarczy po prostu: Niniejszym wnoszę o uchylenia zajęcia rachunku bankowego nr …. w banku … Oczywiście trzeba wpisać w nagłówku dane wierzyciela, dłużnika i sygnaturę akt sprawy.

  admin

  29 sie 21 o 20:43

 22. Ile czasu ma komornik na rozpatrzenie wniosku o uchylenie zajęcia konta? Czy od decyzji odmownej przysługuje odwołanie?

  witkacy

  8 wrz 21 o 14:22

 23. Komornik ma siedem dni na uchylenie zajęcia, ma tak zrobić a nie że rozpatrzyć i ewentualnie odmówić. Nie może odmówić. Oczywiście mowa o wniosku o uchylenie zajęcia pochodzącym od wierzyciela egzekwującego a nie od dłużnika.

  admin

  8 wrz 21 o 17:47

 24. Witam mam pytanie dogadałam się z komornikiem że wpłacę mu 1000zl do końca miesiąca i odblokuje mi konto . Komornik wywiązał z umowy ale bank w tym samy dniu zaraz po odblokowaniu konta przelał wszystkie zaplokowane środki do komornika a ja mam pismo że komornik ulcha mi konto . Czy bank miał prawo do tego gdy konto zostało odblokowane .I czy komornik odda mi te pieniądze, nie mam środków do życia zostałam bez grosza przy duszy . Bardzo proszę o szybką odpowiedź pozdrawiam

  Zosia

  22 wrz 21 o 20:32

 25. Witam, przede wszystkim komornik nie ma prawa zwolnić dłużnikowi rachunku bankowego jeżeli wierzyciel nie złoży stosownego wniosku. Skoro jakoś jednak zaistniała taka sytuacja jak Pani opisuje, to bank miał obowiązek przesłać komornikowi środki zajęte jeszcze podczas trwającego zajęcia. Pozdrawiam

  admin

  22 wrz 21 o 20:50

 26. Zupełnie nieprawdopodobna sytuacja to zwolnienie konta przez komornika bez zgody, bez wniosku od wierzyciela egzekwującego. Komornik naraża się przy tym na konsekwencje prawne i finansowe.

  Aloszka

  29 wrz 21 o 09:13

 27. Musiał być wniosek od wierzyciela albo komornik zwolnił tylko na chwilę? I znowu szybko zajmie żeby się nie narazić na kłopoty.

  bira

  13 paź 21 o 08:54

 28. Zosi coś się pomyliło, komornik bez wniosku od wierzyciela nie odważy się zwolnić rachunku bankowego.

  Nora

  26 paź 21 o 20:20

 29. Jeżeli komornik chce iść na rękę dłużnikowi w sprawie swobodnego dostępu przez dłużnika do konta bankowego, o wystarczy że nie zajmie nowego konta bankowego które dłużnik sobie otworzy i dłużnik może sobie na to nowe konto wszystkie wpływy przekierować. Zresztą, nawet bez dogadywania się z komornikiem jest to skuteczny sposób, bo komornicy rzadko kiedy ponawiają poszukiwanie kont gdy już to robili w danym postępowaniu egzekucyjnym. Korzystne konta osobiste które można otworzyć z domu są tutaj a konta firmowe tutaj.

  admin

  27 paź 21 o 20:31

 30. W jaki sposób komornik poszukuje kont dłużnika jeżeli wierzyciel nie dostarczy mu namiarów? Wysyła zapytanie do skarbowego i do Zus?

  Kathy

  3 mar 22 o 04:47

 31. Tak ale przede wszystkim w systemie o nazwie OGNIVO w którym są wszystkie banki jak i SKOK-i.

  admin

  3 mar 22 o 08:29

 32. Nie licz dłużniku na uchylenie zajęcia konta, komornik nie może tego zrobić bez wniosku o to od wierzyciela a wierzyciel jest już tak wkur…ny, że na pewno nie zgodzi się na to i żadne nawet obiektywnie racjonalne argumenty nie zadziałają.

  Pijus

  21 mar 22 o 06:32

 33. No dokładnie lepiej po cichu założyć nowe konto w innym banku. Komornik nieprędko się o nim dowie o ile w ogóle. A gdy się dowie, to następne otworzyć, banków po dostatkiem.

  mundi

  30 mar 22 o 09:28

 34. A to aby nie jest tak, że komornik co miesiąc odpytuje ognivo i zajmuje nowe rachunki co do których uzyskał informacje w tren sposób?

  corporal

  14 kw. 22 o 09:04

 35. Absolutnie nie. Najczęściej przez wiele miesięcy nie jest wysyłane ponowne zapytanie to OGNIVO.

  admin

  14 kw. 22 o 11:06

Skomentuj