Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Żądanie zwrotu dłużnikowi bezpodstawnie wyegzekwowanych kwot i kosztów komorniczych

12 komentarzy

Jest to ciąg dalszy korespondencji – moich porad w sprawie w której komornik prowadził przez pewien czas niecelową egzekucję ponieważ bank będący wierzycielem egzekwującym dług sprzedał ale nie wniósł do komornika o umorzenie postępowania egzekucyjnego.

Pytanie: Komornik otrzymał w poniedziałek info z wnioskiem o umorzenie postępowania (sprzedaż wierzytelności innemu podmiotowi). Następnego dnia (wtorek) dokonał przelewu wbrew wnioskowi i przesłał poprzedniemu wierzycielowi to co potrącił minus opłata dla siebie… planuję złożyć skargę do sądu, na działanie komornika. Jak odzyskać te pieniądze?

Przeczytaj też: Przerzucenie na wierzyciela kosztów niecelowej egzekucji komorniczej

Odpowiedź: Wezwij bank do zwrotu pieniędzy nienależnie dla nich wyegzekwowanych oraz kosztów dodatkowych które poniosłeś w wyniku tej egzekucji (opłaty, w tym opłata stosunkowa czyli prowizja na rzecz komornika) począwszy od dnia w którym bank przestał być wierzycielem.

Znasz dokładne brzmienie wniosku o umorzenie tzn. w szczególności czy jest w nim napisane, że komornik ma Tobie zwrócić te pieniądze?

We wniosku nie ma wzmianki, że ma zwrócić mi pieniądze. Była zmiana komornika i wszystkie sprawy były przenoszone do jednego. przez około 4miesiące nie były pobierane żadne zajęcia, na końcu sierpnia dostałem wezwanie do stawiennictwa i przybyłem… na miejscu okazało się, że dotyczy to sprawy, której wierzytelność została sprzedana (w tym banku mam jeszcze jedne zobowiązanie, ale na razie na nim nie ma zajęcia komorniczego). Komornik otrzymał ode mnie info, że wierzytelność nie należy już do banku. Komornik odpowiedział, że nie otrzymał żadnej informacji o tym oraz nie otrzymał wniosku o umorzenie postępowania. Na moją prośbę wniosek ten bank przesłał komornikowi w piątek (e-mail) oraz następnie kurier dostarczył w poniedziałek pismo z wnioskiem o umorzenie. Komornik mimo to przesłał bankowi, który nie jest już właścicielem wierzytelności, zajęte środki i pobrał sobie opłatę. Zastanawiam się, czy bank może przenieść sobie te środki na drugie zobowiązanie, które obecnie tez nie spłacam. Czy Komornik zadziałał zgodnie z prawem? Mam wątpliwość. W wniosku o umorzenie jest info, że wierzytelność została sprzedana firmie X wraz z kontaktem do nich. Wczoraj Komornik nie był łaskaw mi udzielić informacji o tym kiedy przesłał bankowi środki oraz w jakiej kwocie… ponieważ już była godzina 16 i do tej godziny pracują… grzecznie mnie wyprosili i powiedzieli bym przyszedł jutro… mam zamiar się do nich wybrać… Pytanie czy składać skargę na Komornika… czy to coś da…

Przeczytaj też: Umorzenie postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela – koszty

Wniosek jest następujący „bank wnosi o umorzenie postępowania egzekucyjnego prowadzonego z udziałem w/w dłużnika. Informujemy, iż wierzytelność z tytułu umowy… objęta bankowym tytułem egzekucyjnym nr… zaopatrzona w klauzulę wykonalności postanowieniem…. została przeniesiona na podstawie umowy przelewu wierzytelności z dnia … na rzecz Nazwa Podmiotu oraz adres i telefon kontaktowy”

Odpowiedź: Nie wnikając w dalsze szczegóły, informuję, jak niżej..

Od dnia w którym bank przestał być wierzycielem, egzekucja prowadzona jest bezpodstawnie. Moim zdaniem komornik nie powinien przesyłać bankowi środków wyegzekwowanych począwszy od tamtego dnia, choć bank powinien konkretnie napisać iż w związku ze zmiana wierzyciela środki te należy Ci zwrócić. Co do opłaty stosunkowej pobranej przez komornika, to (sąd może uznać) że komornik miał prawo ją pobrać, bo przecie prowadził egzekucję w dobrej wierze czyli nie wiedząc, że bank dług odsprzedał.

Przeczytaj też: Koszty niecelowego wszczęcia postępowania egzekucyjnego

Konkludując, zwróć się do banku o zwrot pieniędzy wyegzekwowanych po sprzedaży długu oraz zwrot opłaty stosunkowej pobranej przez komornika po sprzedaży długu. W wezwaniu zapowiedź im pozew o zapłatę, jeżeli w ciągu 7 dni nie zwrócą Ci tych pieniędzy (wylicz im kwoty).

Jeżeli to drugie zobowiązanie jest wymagalne, to moim zdaniem bank może te środki zatrzymać na spłatę tamtego zobowiązania ale nie wiemy, czy się zorientuje.

Przeczytaj też: Znajdź do e-sądu bogatszego “bliźniaka” w CEIDG, nawet w innym mieście!

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

15 sierpnia, 2016

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Żądanie zwrotu dłużnikowi bezpodstawnie wyegzekwowanych kwot i kosztów komorniczych'

Subscribe to comments with RSS

  1. Witam. Czy w przypadku, gdy kwota zadłużenia została splacona (po zajęciu u pracodawcy), a później się dowiedziałem, że komornik nie ma prawa pobierania z minimalnego wynagrodzenia – można złożyć skargę o zwrot tej kwoty oraz kosztów komornika?

    N.

    11 lis 16 o 13:01

  2. Pracujesz na umowę o pracę czy zlecenie?

    admin

    11 lis 16 o 14:11

  3. Umowa o pracę

    N.

    11 lis 16 o 16:24

  4. Moim zdaniem masz prawo domagać się od pracodawcy wypłacenia Ci tej pensji którą przekazał komornikowi oraz odsetek za zwłokę w wypłacie. Na podstawie art. 471 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy. Możesz wezwać zatem pracodawcę zwrócenia Ci całej przekazanej komornikowi części pensji w terminie np. 7 dni.

    admin

    11 lis 16 o 16:49

  5. P.S. Tylko zauważ, że (moim zdaniem) staniesz się tym samym dłużnikiem pracodawcy, bo wyjdzie na to, że on spłacił za Ciebie Twój dług. Nie będzie jednak mógł Ci ściągać jej z tego minimalnego wynagrodzenia.

    admin

    11 lis 16 o 17:02

  6. Komornikowi wplacalem ja od razu jak pracodawca mnie o zajęciu powiadomił. Czy mogę teraz żądać od komornika zwrotu?

    N.

    11 lis 16 o 17:57

  7. Jeżeli dług został spłacony w nadmiarze, to możesz żądać zwrotu od wierzyciela.

    admin

    11 lis 16 o 19:07

  8. Tam wyżej ktoś chyba napij się denaturatu –
    Jakim dłużnikiem pracodawcy? Jak pracodawca spłacił czyjś dług?
    Po prostu zajebał pieniądze, które NALEŻĄ do pracownika…
    Skoro nie zna przepisów o ochronie podstawowej pensji, to niech płaci albo zmieni branżę na inną…

    stachu

    24 lis 17 o 01:22

  9. Przecież pracownik w takiej sytuacji bezpodstawnie wzbogaciłby się. Poczytaj sobie o bezpodstawnym wzbogaceniu się czyimś kosztem.

    admin

    24 lis 17 o 07:39

  10. Witam czy komornik może zająć konto bez powiadomienia o długu. Z konta pobrali 2000zl i nie poinformował mnie nawet czego to dotyczy

    Jus

    13 mar 18 o 19:33

  11. Ma obowiązek powiadomić tylko że zajęcie idzie do banku drogą elektroniczną i bank ma je momentalnie a odpis zajęcia do dłużnika – pocztą poleconą.

    admin

    13 mar 18 o 21:22

  12. Tylko że nawet tego nie posłali i dalej nie wiem czemu aż tyle pieniędzy pobrali i przede wszystkim za co to mnie najbardziej interesuje

    Jus

    13 mar 18 o 21:32

Skomentuj