Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Jak sprawdzić czy komornik zajął samochód?

19 komentarzy

Pytanie: Mam okazję kupić samochód używany w naprawdę dobrej cenie. Tak dobrej, że przyszło mi na myśl czy samochód aby nie jest zajęty przez komornika. Zapytałem właściciela delikatnie, czy aby nie ma komornika, odpowiedział, że nie ma żadnych zajęć komorniczych, nigdy nie był niczyim dłużnikiem. Chciałbym jednak upewnić się, czy tego samochodu nie zajął komornik, jak to sprawdzić?

Przeczytaj też: Jak komornik sprawdza czy dłużnik posiada pojazd?

Odpowiedź: Jedyna możliwość ale nie dająca stuprocentowej pewności, to spojrzenie czy na samochodzie nie ma aby znaku komornika informującego o zajęciu auta. Jednak właściciel mógł taki znak usunąć (tzn. jest to karalne ale mól to zrobić).

Zajmując pojazd, komornicy w większości wysyłają stosowną informację do Wydziału komunikacji: https://pamietnikwindykatora.pl/kupno-samochodu-zajetego-przez-komornika/ ale jak wskazano w poradzie do której powyższy odnośnik prowadzi, urzędnik w Wydziale Komunikacji nie udzieli informacji w tym zakresie osobie zainteresowanej nabyciem samochodu. Może ewentualnie w obecności właściciela pojazdu (na jego wniosek) ale też nie jestem pewien.

Przeczytaj też: Pojazd w CEPiK a zajęcie komornicze

Obdzwonienie lokalnych kancelarii komorniczych raczej też nie jest sposobem gdyż z uwagi na ochronę danych osobowych komornik nie ma prawa udzielić takiej informacji osobie postronnej.

Można ewentualnie poprosić sprzedającego o … zaświadczenie o zarobkach. W zaświadczeniu o zarobkach pracodawca ma bowiem obowiązek zawrzeć informację o egzekucji z wynagrodzenia. Jak to się ma do zajęcia pojazdu? Tak, że zajęcie wynagrodzenia w 99,9% przypadków dokonywane jest wcześniej niż zajęcie pojazdu. Jeżeli zatem komornik nie zajął (jeszcze) wynagrodzenia za pracę dłużnika, to prawdopodobnie nie zdążył też zająć jego samochodu.

Przeczytaj też: Rejestracja samochodu zajętego przez komornika

A w CEPiK nie są odnotowywane zajęcia komornicze samochodów?

Nie, w CEPiK nie odnotowuje się zajęć komorniczych.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

9 marca, 2021

Komentarze do 'Jak sprawdzić czy komornik zajął samochód?'

Subscribe to comments with RSS

 1. A w dowodzie rejestracyjnym nie ma info o zajęciu?

  Anonim

  9 mar 21 o 14:53

 2. Nie, w dowodzie rejestracyjnym też nie ujawnia się zajęcia komorniczego. Taki dowód byłby do wymiany po zmianie właściciela – sprzedaży pojazdu.

  admin

  9 mar 21 o 15:41

 3. Z tym zaświadczeniem o zarobkach to jest pomysł ale co jeżeli właściciel samochodu nie jest zatrudniony u kogoś lecz prowadzi własną jednoosobową działalność gospodarczą? jak w takim przypadku sprawdzić czy ma on komornika?

  Edmund

  24 maj 21 o 16:23

 4. Poprosić o wyciąg z bankowego rachunku firmowego. Pierwsze co komornik zwykle robi w postępowaniu egzekucyjnym to szuka i zajmuje konta bankowe.

  admin

  24 maj 21 o 16:31

 5. Praktycznie więc zainteresowany kupnem samochodu nie ma możliwości na sto procent zweryfikować czy taki pojazd jest zajęty przez komornika. Istnieje domniemanie działania w dobrej wierze a jeżeli kupię zajęty samochód o czym nie wiedziałem, to działam w dobrej wierze i samochodu komornik nie może mi odebrać.

  Praktykant

  15 cze 21 o 10:53

 6. Nadto na samochodzie komornik musi umieścić znak zajęcia, dopiero wtedy jest zajęty. Jeżeli dłużnik usunął znak zajęcia, to nabywca nie wie, że samochód jest zajęty.

  zgodny

  15 cze 21 o 12:55

 7. A czy trudno jest usunąć taki komorniczy znak zajęcia z samochodu? Czy to jest jakoś termicznie na szybę nanoszone czy tylko naklejka którą idzie zdrapać?

  Fikas

  17 lip 21 o 18:40

 8. O ile mi wiadomo, to naklejka którą łatwo można usunąć.

  admin

  18 lip 21 o 08:18

 9. To jest żałosne żeby nie można było sprawdzić czy samochód jest zajęty. Jakiż to problem stworzyć właściwą bazę do tego albo dołożyć taką kompetencję, funkcjonalność do CEPiK? A nie żeby nabywca w dobrej wierze mimo tego miał problemy.

  Jasik

  13 sie 21 o 03:42

 10. Żałosne jest i to że w wydziale komunikacji urzędu miasta nie udziela takiej informacji nawet jeżeli poda się wszelkie dan w w tym osobowe.

  Anonim

  15 sie 21 o 06:24

 11. Takie “prawo” chyba tylko w Polsce. Kupujący nie ma prawnej możliwości sprawdzenia czy samochód nie jest zajęty a jak jest to musi udowodnić, że o tym, że nie był w zmowie ze sprzedającym? Przecież nie ma w tym żadnego sensu.

  Wojtek

  20 sie 21 o 15:32

 12. Nie, to strona przeciwna musi udowodnić, że był w zmowie, że wiedział a nie nabywca, że nie wiedział. Istnieje domniemanie dobrej wiary nabywcy.

  admin

  21 sie 21 o 06:23

 13. Już to widze jak sprzedający pędzi do kadr po zaświadczenie o zarobkach żeby uwiarygodnić przed kupującym, że samochód też nie jest zajęty.

  tatarzyn

  21 sie 21 o 14:04

 14. Z czekoladą do pani z wydziału komunikacji i powie czy na samochodzie jest zajęcie komornicze.

  Anonim

  29 sty 22 o 04:35

 15. Albo zarzut korupcji przedstawią Ci (oraz jej).

  admin

  29 sty 22 o 07:58

 16. Co grozi za usunięcie z zajętego przez komornika samochodu znaków “zajęte”?

  Norbercik

  30 sty 22 o 13:44

 17. Ten kto usuwa znaki zajęcia komorniczego podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 (art. 300 par. 2 kk)

  admin

  30 sty 22 o 13:50

 18. Właśnie, jak to jest z tymi znakami zajęcia komorniczego, ja rozumiem, że usunięcie ich nie jest trudne?

  Janusz

  10 lut 22 o 06:12

 19. Na pewno nie jest to trudne a tak w ogóle to wątpię że komornik tak okleja samochod którym dłużnik po zajęciu ma prawo wciąż jeździć.

  Anonim

  17 mar 22 o 17:15

Skomentuj