Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak sprawdzić czy komornik zajął samochód?

2 komentarze

Pytanie: Mam okazję kupić samochód używany w naprawdę dobrej cenie. Tak dobrej, że przyszło mi na myśl czy samochód aby nie jest zajęty przez komornika. Zapytałem właściciela delikatnie, czy aby nie ma komornika, odpowiedział, że nie ma żadnych zajęć komorniczych, nigdy nie był niczyim dłużnikiem. Chciałbym jednak upewnić się, czy tego samochodu nie zajął komornik, jak to sprawdzić?

Odpowiedź: Jedyna możliwość ale nie dająca stuprocentowej pewności, to spojrzenie czy na samochodzie nie ma aby znaku komornika informującego o zajęciu auta. Jednak właściciel mógł taki znak usunąć (tzn. jest to karalne ale mól to zrobić).

Zajmując pojazd, komornicy w większości wysyłają stosowna informację do Wydziału komunikacji: https://pamietnikwindykatora.pl/kupno-samochodu-zajetego-przez-komornika/ ale jak wskazano w poradzie do której powyższy odnośnik prowadzi, urzędnik w Wydziale Komunikacji nie udzieli informacji w tym zakresie osobie zainteresowanej nabyciem samochodu. Może ewentualnie w obecności właściciela pojazdu (na jego wniosek) ale też nie jestem pewien.

Obdzwonienie lokalnych kancelarii komorniczych raczej też nie jest sposobem gdyż z uwagi na ochronę danych osobowych komornik nie ma prawa udzielić takiej informacji osobie postronnej.

Można ewentualnie poprosić sprzedającego o … zaświadczenie o zarobkach. W zaświadczeniu o zarobkach pracodawca ma bowiem obowiązek zawrzeć informację o egzekucji z wynagrodzenia. Jak to się ma do zajęcia pojazdu? Tak, że zajęcie wynagrodzenia w 99,9% przypadków dokonywane jest wcześniej niż zajęcie pojazdu. Jeżeli zatem komornik nie zajął (jeszcze) wynagrodzenia za pracę dłużnika, to prawdopodobnie nie zdążył też zająć jego samochodu.

A w CEPiK nie są odnotowywane zajęcia komornicze samochodów?

Nie, w CEPiK nie odnotowuje się zajęć komorniczych.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

9 marca, 2021

Komentarze do 'Jak sprawdzić czy komornik zajął samochód?'

Subscribe to comments with RSS

  1. A w dowodzie rejestracyjnym nie ma info o zajęciu?

    Anonim

    9 Mar 21 o 14:53

  2. Nie, w dowodzie rejestracyjnym też nie ujawnia się zajęcia komorniczego. Taki dowód byłby do wymiany po zmianie właściciela – sprzedaży pojazdu.

    admin

    9 Mar 21 o 15:41

Skomentuj