Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Egzekucja z konta osobistego

komentarze 3

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „egzekucja z konta osobistego”. Z konta osobistego czy z konta firmowego, zasady egzekucji są takie same. Konto osobiste komornik może namierzyć w urzędzie skarbowym jeżeli dłużnik podał skarbówce nr konta do przelania zwrotu nadpłaty podatku lub sam zapłacił podatek z konta. Informację o koncie osobistym dłużnika komornik może też uzyskać od pracodawcy, gdy ten przelewa wynagrodzenie na konto dłużnika. Czy komornicy pytają pracodawców o konto dłużnika i czy jest to powszechna praktyka, tego nie wiem. Komornicy wysyłają też zajęcia na chybił trafił. Wysyłając do banku zajęcie konta bankowego, komornik równocześnie wysyła odpis zajęcia do dłużnika i to jest niedobre rozwiązanie gdyż dłużnik może otrzymać pismo wcześniej niż bank i opróżnić konto ze środków zanim bank zablokuje je.

Pismo – zajęcie rachunku bankowego poniżej:

I verte:

Warto sobie poczytać to pismo wyżej załączone, są tam istotne informacje dotyczące egzekucji z konta osobistego (w tym także pouczenia na drugiej stronie) których nie przepisuję, bo po co.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

Komentarze do 'Egzekucja z konta osobistego'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Egzekucja z konta osobistego'.

 1. Takie same z drobną różnicą dotyczącą kwoty wolnej od zajęcia na podstawie art. 54 prawa bankowego. Dotyczy ona kont osobistych, tzw. firmowe nie korzystają z tego przywileju.

  Pieniądze i Prawo

  13 Lis 12 o 22:20

 2. Środki na koncie firmowym osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą nie są wolne od zajęcia do wysokości określonej w art. 54 prawa bankowego? A gdybym jako przedsiębiorca korzystał nie z rachunku dla firm ale z konta osobistego?

  admin

  14 Lis 12 o 05:47

 3. Gdyby to był teoretycznie zwykły rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy prowadzony dla osoby fizycznej i wykorzystywany przez nią również do prowadzenia działalności to moim zdaniem wówczas tak. Jeśli będzie to tzw. rachunek firmowy czy to rozliczeniowy bieżący czy pomocniczy prowadzony dla podmiotów lub osób fizycznych-przedsiębiorców to nie. W praktyce takie właśnie rachunki są dedykowane do prowadzenia działalności przez przedsiębiorcę i nie mogą oni w bankach otwierać ROR-ów. Wykorzystywanie wcześniej otwartego ROR-u do prowadzenia działalności gospodarczej przez osobę fizyczną i rozliczeń z nią związanych będzie stanowić naruszenie warunków umowy ROR-u i może skutkować jej rozwiązaniem.

  Pieniądze i Prawo

  14 Lis 12 o 10:34

Skomentuj