Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dłużnik zajętej wierzytelności – kto to taki

1 komentarz

Pytania o to, kto to jest dłużnik zajętej wierzytelności, widywałem już wiele razy w statystykach odwiedzin tegoż bloga a zatem krótko i treściwie wyjaśniam. Dłużnik zajętej wierzytelności to podmiot (osoba, firma, instytucja…) który jest dłużnikiem dłużnika przeciwko któremu prowadzone jest postępowanie egzekucyjne, czyli zobowiązanego.

Przykład. Komornik prowadzi egzekucję przeciwko właścicielowi firmy X. Owa firma X sprzedała niedawno towar firmie Y dając jej jakiś tam termin zapłaty. Załóżmy że termin zapłaty minął ale firma Y jeszcze nie dokonała zapłaty firmie X. Komornik prowadzący egzekucję przeciwko właścicielowi firmy X dowiedział się o tym, że X ma wierzytelność w Y czyli że Y ma dług wobec X. Komornik zajmuje tę wierzytelność wysyłając zajęcie do Y i w zajęciu owym wzywa Y do zapłaty jako dłużnika zajętej wierzytelności zobowiązanego.

Inny przykład. Zajęcie wierzytelności w Urzędzie Skarbowym, tej będącej nadpłatą podatku. Wierzytelności która przysługuje X, bo nadpłacił na przykład VAT (ale osoby prywatne jak wiemy, też miewają nadpłatę podatku – dochodowego) Komornik wystosowuje zajęcie do Urzędu Skarbowego i zwraca się do Urzędu Skarbowego per jak? Tak jest per „dłużnik zajętej wierzytelności”.

Specyficzny rodzaj dłużnika to także bank. Środki dłużnika zgromadzone na przykład na koncie osobistym (a propos, polecam dobre konta osobiste: tutaj) też są wierzytelnością którą dłużnik ma w banku. Napisałem „specyficzny” bo wszak bank nie spóźnia się z zapłatą tych środków właścicielowi konta bankowego; są one cały czas do dyspozycji. Jednak komornik, zajmując konto bankowe dłużnika zwraca się do banku też per „dłużnik zajętej wierzytelności”.

Jeżeli dłużnik jest zatrudniony to u pracodawcy też ma wierzytelność. Pracodawca też więc może być dłużnikiem zajętej wierzytelności.

Co? Tak, zobowiązany to w tych sytuacjach ten przeciwko któremu dłużnik egzekucję prowadzi i celem wyegzekwowania należności zajmuje wierzytelności u kogo? Tak jest u dłużników zobowiązanego.

Dłużnika zajętej wierzytelności określa się też mianem: „trzeciodłużnik”. Uwaga, nie mylić dłużnika z trzeciodłużnikiem.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

1 komentarz do 'Dłużnik zajętej wierzytelności – kto to taki'

Subscribe to comments with RSS

  1. Świetne wyjaśnienie. Dziękuję ! Po niemiecku dłużnik zajętej wierzytelności to: „Drittschuldner” a więc „trzeciodłużnik”.

    Alina P.

    11 Cze 19 o 14:51

Skomentuj