Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Cesja wierzytelności bez zgody dłużnika

1 komentarz

Pytanie: Pożyczyłem pieniądze od powiedzmy, kolegi mojego kolegi. Po fakcie dowiedziałem się, że pożyczkobiorca zna różnych ludzi w tym również z półświatka. Nie jestem pewny czy będę w stanie zwrócić pożyczkę za rok jak w umowie ustaliliśmy. Boję się na ten wypadek, że wtedy sprzeda dług jakimś łobuzom. Czy nie jest tak, że do cesji wierzytelności potrzebna jest zgoda dłużnika?

Odpowiedź: Zgoda do cesji nie jest potrzebna. Art. 509 § 1 Kodeksu cywilnego mówi, że wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew). Chyba że sprzeciwiałoby się to zastrzeżeniu umownemu zobowiązania czyli gdybyście w umowie pożyczki zapisali, że cesja nie można dokonać bez zgody pożyczkobiorcy. Rozumiem, że nic takiego nie zapisaliście w umowie, więc wierzytelność może sprzedać komukolwiek zechce.

Gdybym ja miał komuś udzielić pożyczki i ta osoba żądałaby wpisania zakazu cesji w umowie, to już podejrzewałbym, że taka osoba wie, że nie zwróci pożyczki w terminie i nie udzieliłbym jej.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

8 grudnia, 2020

kategoria windykacja

tag

1 komentarz do 'Cesja wierzytelności bez zgody dłużnika'

Subscribe to comments with RSS

  1. Cesja jest jedynym sposobem na otrzymanie choć części należności po bezskutecznej egzekucji komorniczej. Zakaz cesji jest bez sensu i nie wiem, jak wierzyciel może na to przystać a widziałem umowy z zakazem cesji.

    Tobiasz

    10 Gru 20 o 18:41

Skomentuj