Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dlaczego pożyczki hipoteczne są tańsze

1 komentarz

Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie na jakiej podstawie pożyczki hipoteczne są tańsze od zwykłych pożyczek gotówkowych nawet jeżeli bank wie o tym, że pożyczkobiorca ma nieruchomość bo przecież sprawdzają zdolność kredytowa i majątek zanim przyznają pożyczkę.

Odpowiedź: Przed podjęciem decyzji w przedmiocie udzielenia niezabezpieczonej pożyczki, bank sprawdza dochody klienta oraz czy nie ma już przeterminowanych zadłużeń w bankach, SKOK-ach a niektóre banki możliwe że sprawdzają także innego rodzaju zobowiązania, w rejestrach długów – Biurach Informacji Gospodarczej. Według naszej wiedzy, nie sprawdzają tego, czy osoba ubiegająca się o taka pożyczkę posiada nieruchomość bądź inne składniki majątku.

Pożyczka hipoteczna, jak sama nazwa tego produktu wskazuje, jest zabezpieczona na hipotece nieruchomości pożyczkobiorcy. Takie zabezpieczenie daje bankowi niemal pewność odzyskania pożyczki poprzez zlicytowanie nieruchomości albo przejęcie nieruchomości po bezskutecznych licytacjach. Natomiast jeżeli bank nie zabezpieczy roszczenia na hipotece, to może okazać się, że pożyczkobiorca oficjalnie pozbył się majątku, w tym nieruchomości albo że prowadzona jest z jego nieruchomości egzekucja na wniosek innych wierzycieli lub co gorsza, inny wierzyciel (np. inny bank) uzyskał zabezpieczenie hipoteczne i w związku z tym korzysta z pierwszeństwa zaspokajania przed innymi wierzycielami. Naprawdę dobre oferty bankowych pożyczek hipotecznych są proponowane tutaj.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 3 Ocena średnia: 4.7]

1 komentarz do 'Dlaczego pożyczki hipoteczne są tańsze'

Subscribe to comments with RSS

  1. Wczoraj byłem świadkiem jak jeden gość i to ogólnie niegłupi powiedział że szuka pożyczki ale pomimo tego że ma mieszkanie to chce pożyczkę bez zabezpieczenia bo jakby co to nie chce stracić mieszkania. Ciekawe ile osób myśli podobnie i dla złudnego spokoju gotowi są brać droższą pożyczkę niezabezpieczoną od z zasady tańszej pożyczki hipotecznej. Ludzie, i tak i tak odpowiadacie za dług całym swym majątkiem więc w obu przypadkach komornik zlicytuje Wam mieszkania jeżeli tego będzie wymagać skuteczna egzekucja długu.

    Mariusz

Skomentuj