Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy wierzyciel może brać udział w licytacji komorniczej

komentarze 2

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „czy wierzyciel może brać udział w licytacji komorniczej”. Najpierw wymieńmy, kto nie może: komornik, dłużnik ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo oraz osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym, osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły oraz licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji. Widzisz tu gdzieś wierzyciela egzekwującego? Ja też nie widzę, więc wierzyciel, na którego wniosek jest licytowany jakiś przedmiot np. samochód albo mieszkanie dłużnika, może być też licytantem. Poza tym jednak wierzyciel egzekwujący może przejąć na własność przedmiot po bezskutecznej licytacji, za cenę wywoławczą.

Co? No normalnie; jak wygra licytację, to po uiszczeniu ceny staje się właścicielem przedmiotu licytacji i później otrzyma te pieniądze jako wyegzekwowaną należność, ale nie w całości, bo pomniejszone o koszty egzekucyjne. Oczywiście może i (prawie) nic nie otrzymać jeżeli wierzycieli egzekwujących było więcej, w tym zwłaszcza Skarb Państwa który ma pierwszeństwo w zaspokajaniu przed wierzycielami np. z tytułu niezapłaconych faktur albo na przykład prywatnych pożyczek. Tak, bracie, ze Skarbem Państwa nie ma żartów. Jeżeli taka należność przekraczałaby sumę uzyskaną z licytacji, to otrzymałbyś tylko zwrot zaliczek egzekucyjnych i chyba kosztów procesowych które poniosłeś na uzyskanie tytułu wykonawczego, nic więcej, bracie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 34 Ocena średnia: 4.3]

kategoria komornik

Komentarze do 'Czy wierzyciel może brać udział w licytacji komorniczej'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Czy wierzyciel może brać udział w licytacji komorniczej'.

 1. Zwracam się do Państwa z pytaniem czy może brać udział w licytacji nieruchomości mąż matki.

  Sprawa wygląda następująco: moje mieszkanie zostanie zlicytowane w tym roku. Wiem, że rodzice nie mogą brać udziału w licytacji. Mąż mojej mamy nie jest moim biologicznym ojcem ani nie adoptował mnie. Jest po prostu mężem mojej mamy. Czy On może brać udział w licytacji i kupić moje mieszkanie? Mam również pytanie czy siostra mojej mamy może kupić w licytacji moje mieszkanie?

  Beata

  17 Lut 17 o 08:30

 2. Z przepisów wynika, ze zarówno mąż mamy jak i ciocia mogą brać udział w licytacji.

  admin

  17 Lut 17 o 09:03

Skomentuj