Gdzie komornik ogłasza licytacje?
Pytanie: Komornik prowadzi egzekucję z mojego mieszkania oraz niedawno zajął mój samochód. Czy istnieje szansa na to, że nie sprzeda mieszkania albo samochodu ponieważ niewiele osób dowie się o tych licytacjach? Gdzie komornik ogłasza licytacje nieruchomości i ruchomości?
Odpowiedź: To czy ktoś te przedmioty kupi zależy nie tylko od tego, czy potencjalnie zainteresowani nabyciem dowiedzą się o licytacjach ale i od tego, czy ceny wywoławcze będą atrakcyjne a te zależą od tego, czy wycena będzie rzetelna a może zaniżona… Do rzeczy jednak, odpowiadam poniżej na pytanie.
Przeczytaj też: Suma oszacowania a cena wywołania
Jak chodzi o licytację ruchomości a więc i pojazdów mechanicznych, to stosownie do art. 867 § 11 Kodeksu postępowania cywilnego, obwieszczenie o licytacji ogłasza się publicznie w budynku sądu rejonowego właściwego dla miejsca licytacji oraz na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej. Jeżeli wartość ruchomości jest wyższa niż pięć tysięcy złotych, komornik może zamieścić obwieszczenie o licytacji także w dzienniku poczytnym w danej miejscowości.
Przeczytaj też: Komornik nie wysłał uczestnikowi postępowania egzekucyjnego obwieszczenia o licytacji
Jak chodzi natomiast o licytację nieruchomości, to stosownie do art. 955 Kodeksu postępowania cywilnego, obwieszczenie o licytacji należy ogłosić publicznie na stronie internetowej oraz tablicy ogłoszeń sądu sprawującego nadzór nad egzekucją z nieruchomości, w lokalu organu gminy właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości oraz na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej. Na wniosek i koszt strony komornik może zarządzić ogłoszenie również w inny wskazany przez nią sposób, w szczególności w dzienniku poczytnym w danej miejscowości.
Przeczytaj też: Po jakim czasie druga licytacja komornicza?
Jeżeli wierzyciel egzekwujący będzie zaangażowany w egzekucje to trzeba liczyć się z tym, że może on na własną rękę ogłosić licytacje zwłaszcza w internecie. Ja jako wierzyciel wysyłałem w takich przypadkach mnóstwo maili do okolicznych firm niezależnie od branży. I warto wiedzieć, że sam wierzyciel też ma prawo nabyć licytowany przedmiot a wierzyciel na pewno się dowie o licytacji. 😉
Przeczytaj też: Przejęcie nieruchomości przez wierzyciela
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Ogłoszenie licytacji inwencją wierzyciela też nic nie da jeśli nieruchomość oszacowana jest za wysoko a tak często jest.
Simi
2 sie 21 o 11:01
Można zaskarżyć oszacowanie.
admin
2 sie 21 o 15:32