Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy komornik blokując konto ma do niego wgląd”

komentarzy 15

Ktoś wpisał w wyszukiwarkę – „czy komornik blokując konto ma do niego wgląd”. To nie komornik blokuje konto tylko bank na polecenie komornika. Komornik w tej procedurze tzn. zajęcia konta nie widzi, co działo się na koncie, nie widzi historii przelewów. Jeżeli więc chodzi Ci o to, czy komornik zobaczy na które konto przelałeś pieniądze tuż przed zablokowaniem konta przez bank na jego wniosek, to informuję, że nie zobaczy. Wydaje mi się, że komornik mógłby skutecznie zażądać od banku wglądu do historii przelewów, bank nie mógłby się zasłonić tajemnicą bankową w takim wypadku.

Jeszcze jednak nie słyszałem, żeby komornik chciał sprawdzić historię przelewów na koncie dłużnika. Szkoda, bo mógłby wówczas dowiedzieć się o innym koncie dłużnika na które ten przelał pieniądze. Mógłby też powiadomić o tym wierzyciela a ten prokuraturę – art. 300 kk (udaremnianie egzekucji, zaspokojenia wierzyciela). Mam dłużnika w Czeladzi co do którego jestem niemal pewien, że tak zrobił (Czeladź to miasto nieduże ale niemało banków tu jest w których w mig w oddziale można nowe konto założyć). Bardzo często bowiem dłużnik otrzymuje odpis zajęcia komorniczego konta wiele dni wcześniej niż bank dokonuje blokady tego konta. Niedawno doświadczyłem tego po raz chyba trzeci jako dłużnik, jak zwykle miałem do zapłaty koszty strony przeciwnej po przegranym procesie w którym byłem powodem – miałem wiele dni czasu na opróżnienie konta firmowego z pieniędzy zanim wreszcie bank je zablokował. Przy okazji, dobre konta firmowe polecam tutaj a osobiste tutaj.

Komentarze do '„czy komornik blokując konto ma do niego wgląd”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy komornik blokując konto ma do niego wgląd”'.

 1. urząd skarbowy rozwiązał ten problem, drogą elektroniczną (czyli chyba szybszą:)) wniosek o zajęcie idzie do banku do dłużnika informacja dociera pocztą.

  .

  16 Kwi 12 o 23:02

 2. Komornik nie ma podstwawy prawnej do żadania informacji o transakcjach dłużnika. Co by to było! o zgrozo.

  Pako

  18 Kwi 12 o 08:01

 3. Myślę, że ma prawo do takiego wglądu, tak samo jak ma prawo do przejrzenia faktur dłużnika, choćby w biurze podatkowym.

  admin

  18 Kwi 12 o 10:24

 4. Ani w jednym ani w drugim przypadku nie ma takiego prawa, poczytaj ustawe o komornikach. Nadto gdyby nawet chciał przeglądnąc dokumenty księgowe u doradcy podatkowego ten ma obowiązek zawiadomić organy powołane i złożyć zawiadomienie do prokuratury. Nie jeden nadgorliwy komornik starcił uprawnienia za takie wyczyny. Sugeruje wysłąć asesora, łatwiej się wybronić.

  Pako

  18 Kwi 12 o 11:46

 5. Jak chodzi o doradcę podatkowego, to pytałem komornika który był ściągnąć ze mnie koszty przegranego procesu. Akurat miałem w domu wystarczająco gotówki i mu wręczyłem, ucieszył się niepomiernie i widząc to, zapytałem, jak to jest. Powiedział, że komornik ma prawo zażądać w biurze podatkowym udostępnienia mu faktur dłużnika. Tajemnica doradcy podatkowego albo bankową to można się zasłaniać przed postronnym człowiekiem ale nie przed komornikiem który egzekwuje wyrok w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej i przyszedł spisać sobie kontrahentów dłużnika z faktur, aby zając wierzytelności jego u nich.

  admin

  18 Kwi 12 o 13:02

 6. Witam mam pytanie.
  Mąż do jakiegoś czasu ma komornika, posiadamy wspólne konto bankowe. Komornik zajmuje mu jakąś część wypłaty(pieniądze komornikowi przesyła pracodawca męża) Moje pytanie dotyczy moich dochodów, czy komornik może zająć moje wpływy na konto?

  natala

  18 Kwi 12 o 13:34

 7. Czy komornik moze zajac zwrot mezowi? Rzliczalismy sie razem ja mam dochod zerowy, klauzula wykonawcza jest na mnie, i mamy ulge na 2 dzieci(* rozliczenie jest ze stosunku pracy meza z najniższej krajowej, zasilku chorobowego meza)

  kasia

  18 Kwi 12 o 19:35

 8. Dziewczyny, nie mam pewności jak z tym jest, bo sprzeczne informacje mam.

  admin

  18 Kwi 12 o 22:19

 9. Czy komornik sądowy rozsyła pisma po wszystkich bankach w poszukiwaniu konta dłużnika?

  Bu

  3 maja 12 o 10:07

 10. Jak zapłacisz za te pisma, to powinien rozesłać.

  admin

  29 Gru 12 o 20:50

 11. witam.mam pytanie ponieważ osoba prywatna z Czeladzi od kilku lat ma u mnie dług,nie miałem umowy spisanej jednak mam potwierdzenie przelewów z mojego konta na konto osoby prywatnej.pozdrawiam,czy jest mozliwośc odzyskania pieniędzy?

  miron

  10 Mar 14 o 17:45

 12. Proszę kontakt z nami tu: 505 159 136, 32 291 99 75, e-mail: windykacja@grabowski.biz.pl jeżeli łączna kwota jest nie niższa niż 3 tys. zł.

  admin

  10 Mar 14 o 18:13

 13. Pracuje w Kanc. Komornika sam niejednokrotnie robiłem zapytania do różnych banków o przesłanie historii operacji na rachunku dłużnika (podpierając się art. 2 ust. 5 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, oraz art. 761§1 kpc.) i Banki odsyłają wydruki wyciągów maksymalnie od czasu wydania wyroku w konkretnej sprawie. Zwłaszcza art. 2 ust 5 uoksie zobowiązuje wszelkie instytucje do udzielania komornikowi informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji z czego również korzystamy jeżdżąc po ‚obcym’ terenie.

  MurzynQmornika

  19 Sie 14 o 08:00

 14. To ja bym ponowne żądanie wysłał na Waszym miejscu, wskazując jako datę początkową tą od której odsetki w wyroku są wskazane.

  admin

  19 Sie 14 o 09:15

 15. tak właśnie nam odpisała nordea wtedy za „pierwszym razem” odpisałem i załączyłem odpis tyt. wyk. Pamiętam że tytuł był chyba z 93r., (wierzyciel ‚wyjątkowa’ osoba fiz.) więc odpowiedzią Banku było kilkanaście stron wydruku na drukarce igłowej (obstawiam że to była premedytacja tzn jakość papieru dla s***** Qmurnika) . Potem już zawsze pisaliśmy z zał. tyt. ew. daty wyroku. z reguły niestety konta to pustaki najwyżej doładowania telefonów u „najbogatszych pbismenów”.

  exMurzyn

  10 Wrz 15 o 10:37

Skomentuj