Czy zaliczka zawsze jest zwrotna?
Pytanie: Czy zaliczka wręczona na poczet wykonania umowy jest zawsze zwrotna, znaczy czy zawsze musi podlegać zwrotowi jeżeli zlecający rozmyśli się i odstąpi od umowy? Czy nie można w umowie wpisać, że zaliczka nie podlega zwrotowi jeżeli do wykonania umowy nie doszło z winy zlecającego czyli z powodu odstąpienia przez niego od umowy?
Odpowiedź: Co do zasady, zaliczka zawsze podlega zwrotowi w przypadku odstąpienia od umowy. Jeżeli chciałby Pan obwarować w umowie prawo do zatrzymania nazwijmy przedpłaconej kwoty, to należałoby ją nazwać nie zaliczka lecz zadatkiem. W takim wypadku jednak jeżeli to Pan jako wykonawca nie wywiązałby się z umowy, to zlecający miałby prawo żądać od Pana zwrotu sumy dwukrotnie wyższej od wpłaconego zadatku.
Jednakże można natknąć się na umowy w których zapisano że “zaliczka nie podlega zwrotowi w przypadku odstąpienia od umowy przez zlecającego”. O ile jednak tego rodzaju zapisy nie powinny zostać zakwestionowane przez sąd w umowach pomiędzy przedsiębiorcami, to jednak gdy zlecającym w umowie jest konsument, mogą zostać uznane za klauzule niedozwolone.
Jest jeszcze kwestia zwrotu wydatków które zleceniobiorca poniósł przygotowując się do wykonania zlecenia zanim zleceniodawca odstąpił od umowy. Art. 746 § 1 KC (Kodeksu cywilnego) stanowi w tej materii, że dający zlecenie powinien zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia. Oznacza to, że zaliczka lub jej część, może zgodnie z prawem przepaść.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Chcieliby bezzwrotności zaliczki ale boją się wpisać “zadatek” żeby nie przyszło im zwracać podwójnego. Tacy są polscy przedsiębiorcy.
bukszpan
26 cze 22 o 06:18