Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„Realizacja” weksla

komentarzy 6

Już od dawna nie pouczałem / nie przypominałem na tym blogu, że weksel nie jest zabezpieczeniem i że nazywanie weksla zabezpieczeniem jest szkodliwe. Ja głupi myślałem, że już wszyscy to wiedzą? Wczoraj jednak otrzymałem maila – kolejny przypadek błędnego pojmowania weksla, więc ponownie „apeluję”:

Pytanie: Wzięłam dla partnera kredyt. Rozstaliśmy się. Dostałam od niego weksel własny i spisaliśmy umowę między sobą. Partner regularnie spłaca kredyt lecz stracił pracę. Od miesiąca pracuje w nowej firmie. Jutro kończy się okres, który ustaliliśmy jako ostateczny do spłaty. Do tej pory nie postarał się o kredyt, bo ma umowę na okres próbny. Gdzie mam się teraz udać żeby zrealizować weksel? Czy odzyskam pieniądze?

Odpowiedź: Weksla nie da się zrealizować w takim rozumieniu, że otrzyma Pani zań pieniądze. Ujmując dosadnie i potocznie, to jeżeli dłużnik nie ma majątku ani dochodów, to weksel który wystawił, jest tylko bezwartościowym kawałkiem papieru. Weksel jest pomocny w uzyskaniu w sądzie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym i na podstawie nawet takiego jeszcze nieprawomocnego nakazu zapłaty (i nawet gdy dłużnik się odwoła) komornik na wniosek wierzyciela może wszcząć postępowanie egzekucyjne. Tylko że jak wyżej napisałem, jeżeli dłużnik nie ma majątku i dochodów bieżących, to komornik nie ściągnie zeń długu.

W Pani sprawie odnoszę wrażenie, że były partner nie unika spłaty należności. Jeżeli jednak nie wznowi spłacania w najbliższym czasie, to oczywiście może Pani wysłać mu przedsądowe wezwanie do zapłaty, wnieść pozew o zapłatę do sądu, uzyskać tytuł wykonawczy i wystąpić do komornika z wnioskiem egzekucyjny, Oczywiście komornik zajmie mu wypłatę jeżeli ten dłużnik zarabia więcej niż minimalną płacę która jest wolna od zajęcia. Komornik będzie mógł też zająć mu rachunek bankowy oraz inne składniki majątku (nadpłatę podatku, samochód, telewizor, mieszkanie…) jeżeli dłużnik takie posiada.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

31/03/2017

kategoria weksel

Komentarze do '„Realizacja” weksla'

Subscribe to comments with RSS

 1. Tylko banki mogą tak zrealizować weksle.

  Pierwszy Sekretarz

  31 Mar 17 19:08

 2. Skuteczność egzekucji komorniczej za zeszły rok to 16%.

  Polska stała się krajem, w którym odzyskanie długu graniczy z cudem. Jest to raj dla oszustów, którzy z przywłaszczania sobie cudzych pieniędzy zrobili sobie sposób na życie.

  Prywatni wierzyciele właściwie nigdy nie odzyskują długów.

  Jedyna rada to nigdy nikomu i nigdzie nie pożyczać!

  Wierzyciel Osoba Fizyczna

  31 Mar 17 20:08

 3. To prawda.

  @Pierwszy Sekretarz, banki też nie mogą zrealizować weksla zamieniając go na gotówkę.

  admin

  31 Mar 17 20:55

 4. Nie narzekajcie że w Polsce odzyskanie długu graniczy z cudem. Polski system działa całkiem sprawnie i ma spore możliwości; a poczytajcie sobie o Wielkiej Brytanii czy Irlandii to wtedy docenicie (wierzyciele)

  Wierzyciel

  9 Kwi 17 21:09

 5. Ja też kiedyś wtopiłem 10 kawałków pożyczając je słynnemu Kamilowi P. z Janowca, zamieszkałemu w Ząbkach właścicielowi wypożyczalni aut. Chętnie bym go jakoś podszedł uprzykrzył jeszcze życie, tylko jak to zrobić, co jeszcze wymyślić?

  Wiwiana Pieniążki Tiger sklep Melon232

  2 maja 17 00:16

 6. Nie wiem, zależy od sytuacji ale zwykle normalnymi metodami nic nie można zrobić.

  admin

  2 maja 17 07:16

Skomentuj