Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Egzekucja alimentów z nieruchomości

3 komentarze

Pytanie: Mój były mąż ponownie ożenił się, jest na nasze dziecko winien alimenty których wartość z odsetkami przekroczyła 20 tysięcy złotych więc jest jak widać bezskuteczna. Mąż jest jednak właścicielem mieszkania w którym zamieszkuje z żoną i z jej córką też z poprzedniego związku. Czy komornik może w takiej sytuacji zlicytować to mieszkanie na poczet należności alimentacyjnych?

Odpowiedź: Oczywiście egzekucja należności alimentacyjnych z nieruchomości dłużnika jest możliwa. Skoro jest możliwa z tytułu innych należności, to dlaczego miałaby być niemożliwa egzekucja należności alimentacyjnych z nieruchomości? To pytanie retoryczne. Co więcej, jak chodzi o kolejność zaspokajania należności z egzekucji, w tym z egzekucji z nieruchomości, to należności alimentacyjne są wysoce uprzywilejowane – znajdują się na drugim miejscu (za kosztami egzekucyjnymi).

Nie wiem natomiast, czy mieszkanie do którego chciałby Pani skierować egzekucję nie jest wspólnością małżeńską ustawową Pani byłego męża i jego drugiej żony. Jeżeli tak, to egzekucja z takiej nieruchomości nie będzie możliwa bowiem nie uzyska Pani klauzuli wykonalności przeciwko jego małżonce: https://pamietnikwindykatora.pl/egzekucja-do-nieruchomosci-we-wspolnosci-malzenskiej-ustawowej/. Jeżeli jednak egzekucja alimentów będzie bezskuteczna, może Pani skutecznie wnieść o przymusowy podział ich majątku wspólnego po to, aby następnie prowadzić egzekucję z części która po podziale przypadnie dłużnikowi.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

25 lutego, 2021

Komentarze do 'Egzekucja alimentów z nieruchomości'

Subscribe to comments with RSS

 1. Powiem więcej, z egzekucję alimentów w tym z nieruchomości wierzyciel alimentacyjny nie ponosi żadnych kosztów.

  Alita

  26 Lut 21 o 15:31

 2. To kto za to płaci?

  Anonim

  26 Lut 21 o 15:36

 3. My płacimy czyli Państwo płaci.

  Anonim

  19 Lip 21 o 16:47

Skomentuj