Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Egzekucja alimentów z nieruchomości

9 komentarzy

Pytanie: Mój były mąż ponownie ożenił się, jest na nasze dziecko winien alimenty których wartość z odsetkami przekroczyła 20 tysięcy złotych więc jest jak widać bezskuteczna. Mąż jest jednak właścicielem mieszkania w którym zamieszkuje z żoną i z jej córką też z poprzedniego związku. Czy komornik może w takiej sytuacji zlicytować to mieszkanie na poczet należności alimentacyjnych?

Przeczytaj też: Ile razy komornik może licytować nieruchomość?

Odpowiedź: Oczywiście egzekucja należności alimentacyjnych z nieruchomości dłużnika jest możliwa. Skoro jest możliwa z tytułu innych należności, to dlaczego miałaby być niemożliwa egzekucja należności alimentacyjnych z nieruchomości? To pytanie retoryczne. Co więcej, jak chodzi o kolejność zaspokajania należności z egzekucji, w tym z egzekucji z nieruchomości, to należności alimentacyjne są wysoce uprzywilejowane – znajdują się na drugim miejscu (za kosztami egzekucyjnymi).

Przeczytaj też: Wezwanie do zapłaty w egzekucji z nieruchomości

Nie wiem natomiast, czy mieszkanie do którego chciałby Pani skierować egzekucję nie jest wspólnością małżeńską ustawową Pani byłego męża i jego drugiej żony. Jeżeli tak, to egzekucja z takiej nieruchomości nie będzie możliwa bowiem nie uzyska Pani klauzuli wykonalności przeciwko jego małżonce: https://pamietnikwindykatora.pl/egzekucja-do-nieruchomosci-we-wspolnosci-malzenskiej-ustawowej/. Jeżeli jednak egzekucja alimentów będzie bezskuteczna, może Pani skutecznie wnieść o przymusowy podział ich majątku wspólnego po to, aby następnie prowadzić egzekucję z części która po podziale przypadnie dłużnikowi.

Przeczytaj też: Egzekucja alimentów opłaty

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

25 lutego, 2021

Komentarze do 'Egzekucja alimentów z nieruchomości'

Subscribe to comments with RSS

  1. Powiem więcej, z egzekucję alimentów w tym z nieruchomości wierzyciel alimentacyjny nie ponosi żadnych kosztów.

    Alita

    26 lut 21 o 15:31

  2. To kto za to płaci?

    Anonim

    26 lut 21 o 15:36

  3. My płacimy czyli Państwo płaci.

    Anonim

    19 lip 21 o 16:47

  4. Próba pozyskania długu poprzez licytacje nieruchomości. 05.11.2021 mija termin od dnia wyceny i może zostać tego dnia wyznaczony termin licytacji. Zadłużenie alimentacyjne. Pytanie czy mogę w tym momencie rozdzielić zadłużony majątek i podarować go dzieciom celem uniknięcia licytacji oraz zwolni mnie z obowiązku płacenia alimentów? Chodzi o to czy mogę teraz przepisać dom na dzieci co zwolni mnie z alimentów w przyszłości a dzieci staną się prawnymi właścicielami zadłużonej nieruchomości z klauzula wykonalności po mojej śmierci tak bym dożywotnio mógł mieszkać w domu, dług już nie narastał prócz odsetek. Oczywiście podjął się splat w miarę możliwości finansowych już nie rosnącego długu?

    Maciek

    4 lis 21 o 10:14

  5. Witam, oczywiście zaproponowane przez Pana rozwiązanie jest możliwe. Wierzyciel jest dysponentem postępowania egzekucyjnego, może wycofać wniosek egzekucyjny po zawarciu ugody z dłużnikiem albo i przed jej zawarciem. Jednak czy dzieci są pełnoletnie? Jeżeli nie to mam wątpliwości, bo jakby ocieramy się tu o kwestię zrzeczenia się alimentów a tylko wierzyciel (a nie jego przedstawiciel ustawowy czyli np. matka) może tego dokonać.

    admin

    4 lis 21 o 10:32

  6. Po urodzeniu młodszego dziecka matka sama się do mnie odezwała w tej sprawie. Rozumiem, że jeśli porozumień się z matką to ona o to zawnioskuje? A jeśli wierzyciel się przychyli to dom formalnie będzie przekazany dzieciom na rzecz alimentów z PRAWEM DOŻYWOTNIEGO UŻYTKOWNIKA przeze mnie?

    Maciek

    4 lis 21 o 10:37

  7. Właśnie chodzi o to, że matka w imieniu uprawnionego dziecka czyli wierzyciela nie ma prawa zrzec się alimentów. Jakieś dogadywanie się, rezygnowanie z alimentów w zamian za coś, tez może nie być prawnie dopuszczalne jeśli nie czyni tego osobiście wierzyciel.

    admin

    4 lis 21 o 10:51

  8. Kiedy urodziła się córka i była rozprawa alimentacyjna na której nie bylem to kontaktowała się ze mną telefonicznie i przekazala, że jestem komornik dał mi możliwość wyboru czy chce płacić alimenty czy już teraz przepisuje dom na dzieci..

    Maciek

    4 lis 21 o 11:11

  9. Za Pana zgodą komornik może sprzedać nieruchomość z tzw. wolnej ręki czyli bez licytacji jeśli oczywiście znajdzie nabywcę. Takim nabywcą może być i wierzyciel więc tak, komornik ma rację, tak myślę. I to przejęcie pomniejsza dług o cenę przejęcia. Pan może dogadać się z wierzycielem że nie będzie tych alimentów dochodził i tyle. Zawsze jednak będzie mógł zmienić zdanie…

    admin

    4 lis 21 o 11:21

Skomentuj