Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Egzekucja z pojazdu zakupionego wspólnie przez żonę i syna dłużnika

komentarze 3

Pytanie: Mam takie pytanie, 5 lat temu mąż miał jednoosobową firmę, ale zbankrutował. Po dzień dzisiejszy mąż ma wiele egzekucji komorniczych. Nie posiadamy żadnego majątku, nie mamy rozdzielności majątkowej. Chciałabym kupić auto i właścicielem auta miałby być 16-letni syn a ja matka, jako współwłaścicielka. Moje pytanie brzmi czy komornik w takiej sytuacji może takie auto zabrać za długi męża?

Odpowiedź: Przedmioty nabyte przez współmałżonka po zawarciu związku małżeńskiego automatycznie wchodzą w skład majątku wspólnego obojga małżonków. A zatem udział w samochodzie który przypadnie Pani przypadnie zarazem Pani małżonkowi wobec czego właścicielem pojazdu będzie syn oraz Pani i mąż.

Należy jednak zauważyć, majątek będący małżeńską wspólnością ustawową nie może być przedmiotem egzekucji gdyż udziały współmałżonkow nie są wyodrębnione. Komornik zatem nie będzie mógł zająć udziału Pani męża który ma on w samochodzie.

Wierzyciel męża może jednak doprowadzić sądownie do przymusowego zniesienia wspólnoty majątkowej skutkiem czego komornik mógłby wówczas prowadzić egzekucję z już wówczas wyodrębnionego udziału męża. Aby mogło dojść do owego przymusowego podziału majątku, wierzyciel musiałby wykazać, że nie zostanie zaspokojony z osobistego majątku dłużnika czyli Pani męża. W przypadku bezskutecznych postępowań egzekucyjnych to nie będzie trudne natomiast nasuwa się pytanie, czy któryś z wierzycieli będzie do tego dążył. W mojej ocenie jest to mało prawdopodobne, gdyż zapewne wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że egzekucja z udziału w samochodzie jest mało obiecująca.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 4]

06/08/2016

Komentarze do 'Egzekucja z pojazdu zakupionego wspólnie przez żonę i syna dłużnika'

Subscribe to comments with RSS

 1. I to nawet nie jedna druga lecz tylko jedna trzecia – udział do licytacji.

  Anonim

  6 Sie 16 18:46

 2. Istnieje jeszcze niuans o którym nie napisano tu. Można uznać, że samochód służy zaspokajaniu wyłącznie potrzeb żony i syna a taka rzecz nie podlega egzekucji.

  RIM

  7 Sie 16 12:31

 3. Tak można uznać w przypadku bielizny albo szczoteczki do zębów albo strzelby myśliwskiej na która tylko żona i syn ma pozwolenie ale raczej nie w przypadku wspólnego samochodu.

  admin

  7 Sie 16 13:14

Skomentuj