Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zajęcie ruchomości zza biurka

5 komentarzy

Pytanie: Nie wie Pan czy to prawda, że obecnie po zmianie przepisów komornik może dokonać zajęcia samochodu zza biurka i inne ruchomości też może zająć zza biurka, bez bezpośredniego kontaktu z ruchomością?

Przeczytaj też: Zajęcie ruchomości osoby trzeciej przez komornika

Odpowiedź: Zajęcie ruchomości zza biurka istotnie jest po zmianie przepisów możliwe ale tylko w egzekucji administracyjnej. Umożliwia to art. 98 § 1a Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji przy czym organ egzekucyjny może ale nie musi dokonać zajęcia ruchomości za biurka; może dokonać zajęcia w formie nazwijmy tradycyjnej czyli zgodnie z art. 98 § 1 Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Jak chodzi natomiast o egzekucję prowadzoną przez komornika sądowego, to nie ma on możliwości dokonać zajęcia samochodu ani innej ruchomości za biurka. Musi pofatygować się i podejść do ruchomości którą ma zamiar zająć.

Przeczytaj też: Zajęcie ruchomości pod nieobecność dłużnika

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Zajęcie ruchomości zza biurka'

Subscribe to comments with RSS

 1. Zapoznałem się z owym art. 98 § 1a Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji i nic nie jest tam napisane o zdalnym zajęciu ruchomości.

  Grzegorz

  3 lip 22 o 03:41

 2. Literalnie nie jest napisane ale wynika to z treści tego przepisu, w tym z zapisu: “Do zajęcia takiej ruchomości przepisów § 1 zdanie drugie, § 3 oraz art. 99 protokół zajęcia ruchomości, skarga na oszacowanie § 1 zdanie drugie nie stosuje się.”

  admin

  3 lip 22 o 08:21

 3. Zastanawia mnie dlaczego takiego uprawnienia to znaczy zajmowania za biurka nie przyznano dotąd komornikom sądowym.

  Pichu

  5 lip 22 o 13:50

 4. A kiedy dokonywana jest egzekucja administracyjna ? Kiedy zalegamy z podatkami mandatami etc?

  Fredka

  6 lip 22 o 00:02

 5. Między innymi też wtedy. Oto pełny wykaz należności podlegających egzekucji administracyjnej: https://pamietnikwindykatora.pl/co-podlega-egzekucji-administracyjnej/

  admin

  6 lip 22 o 01:02

Skomentuj