Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Prowizja od pożyczki prywatnej

komentarze 3

Takie pytanie otrzymałem:

Chcę prywatnie czyli nie jako firma (prowadzę firmę ale nie pożyczkową) udzielić komuś pożyczki. Ogólne założenia:
Pożyczka na 12 miesięcy
Kwota do wypłaty dla pożyczkobiorcy 130 tys zł
Prowizja/opłata za udzielenie 35tys zł
Oprocentowanie 9,1% rocznie

Czy mogę naliczyć taką prowizję (żeby tego potem w razie czego sąd nie zakwestionował jako lichwy)?

Odpowiedziałem pytającemu jak niżej, ale zastrzegam że nie jestem pewny co do tego, czy osoba udzielająca prywatnie pożyczki ma prawo zarobić na prowizji za udzielenie pożyczki. Jak ktoś ma inne zdanie, to proszę o skomentowanie. Tym niemniej, odpowiedziałem jak niżej.

Co do prowizji, to nie wiem czy w ogóle może ją Pan pobrać, czy jako osoba nieprowadząca działalności gospodarczej polegającej na udzielaniu pożyczek; nie wiem jak sąd podszedłby zarówno co do samego faktu pobrania prowizji jak i do jej wysokości, bo jest niemała…

Jednak skoro tak w ogóle prowadzi Pan działalność gospodarczą, to przecież może Pan choć na przysłowiową chwilę (albo na stałe) poszerzyć jej zakres o udzielanie pożyczek. Formalność do załatwienia jednego dnia, bez jakichś konsekwencji męczących. Aktualnie maksymalne pozaodsetkowe koszty pożyczki udzielanych przez banki, SKOK-i i parabanki są ograniczone do 25 proc. kwoty pożyczki i 30 proc. za każdy rok umowy.

Tak, mogę dopisać PKD do działalności ale póki co zastanawiam się czy potrzebuję (ostatecznie może się okazać że jako firma podpadam pod jakieś ustawy o działalności parabankowej lub nawet KNF, mogło by w razie bigosu z tego wyjść znacznie więcej złego niż dobrego).

Jeżeli Pan nie będzie Pan przyjmował depozytów czyli lokat terminowych lecz z własnego kapitału udzielał pożyczek, to myślę, że nie podpada Pan pod żadne negatywne konsekwencje.

03/06/2016

kategoria: pożyczki prywatne

Komentarze do 'Prowizja od pożyczki prywatnej'

Subscribe to comments with RSS

  1. Aktualnie udzielanie pozyczek to powazne konsekwencje (miedzy innymi wymog spolki z 200000zl kapitalu).

    Lech (remitent.pl)

    5 Cze 16 09:42

  2. A jaka i gdzie o tym ustawa traktuje?

    admin

    5 Cze 16 10:09

  3. art. 59a ustawy o kredycie konsumenckim.

    Lech (remitent.pl)

    5 Cze 16 10:38

Skomentuj