Nieopłacona skarga na czynności komornika
Pytanie: Otóż laptop który komornik zajął i fizycznie zabrał należał do mojej partnerki, nie posiadaliśmy na niego dowodu zakupu gdyż jest to dość archaiczny model, ma ok. 10 lat natomiast służył on mojej partnerce do nauki ( kurs księgowości oraz studia online ) miała tam sporo swoich danych które będzie nam ciężko odzyskać. Mam pytanie, czy Pana praktyka wskazuje że w tym wypadku skarga na czynności komornika lub inna czynność która możemy w tej sprawie możemy wykonać, może spowodować że komornik zdejmie zajecie i przedmiot fizycznie do niej wróci? Ile wynosi opłata od takiej skargi na komornika?
Przeczytaj też: Skarga na czynności komornika a powództwo przeciwegzekucyjne
Odpowiedź: Możliwa jest skarga na czynności komornika ale nie wiadomo, czy sąd skargę uwzględni, możliwe że nie. Trochę dziwi mnie to, że komornik od razu laptop zabrał, ponieważ zgodnie z art. 855 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego zajęte ruchomości komornik pozostawia pod dozorem osoby, u której je zajął. Jedynie z ważnych przyczyn komornik może, w każdym stanie postępowania, oddać zajęte ruchomości pod dozór innej osobie. Jakaż to ważna przyczyna wystąpiła w Pana sprawie? Chyba żadna. I w tym zakresie można by złożyć skargę na czynność komornika podnosząc też, że partnerka domaga się odzyskania danych ale najpierw proponuję zwrócić się do komornika o pozwolenie na zgranie tych danych jeśli mają Państwo taką techniczną możliwość.
Przeczytaj też: Rażące pokrzywdzenie dłużnika
Opłata od skargi wynosi 50 złotych. Jednak skarga, choć kierowana jest do sądu przy którym komornik działa, wnoszona jest za pośrednictwem tegoż komornik i taki komornik, jeżeli uzna że skarga zasługuje na uwzględnienie to zastosuje się do żądania skarżącego i sprawa zostaje zamknięta – nie przesyła skargi do sądu. Można wnieść skargę nieopłaconą i wówczas sąd wezwie skarżącego do uiszczenia opłaty. Zastanawiam się w związku z tym, czy komornik (nie sąd lecz komornik zgodnie z tym co wyżej napisałem) może uwzględnić skargę nieopłaconą (nie przesyłając jej zgodnie z powyższym do sądu), wydaje mi się to logiczne, że tak ale zaznaczam, że to tylko moja spekulacja.
Przeczytaj też: Nie wnoś skargi na czynności komornika do sądu lecz do komornika!
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Jeżeli komornik nie rozpozna nieopłaconej skargi na siebie, to tym samym procedura byłaby wadliwa tzn. nie miałby możliwości przychylić się do niej a taką ma gdy skarga jest opłacona. Chyba że sąd opłaceniu skargi, przesyła ją z powrotem do komornika w tym celu ale chyba nie przesyła.
blender
23 sty 21 o 10:52
A może jest tak, że sąd wzywa do opłacenia skargi (to znaczy to na pewno) i po opłaceniu z powrotem przesyła do komornik aa ten jeżeli nie zgadza się ze skargą, to wtedy z powrotem do sądu ja przekazuje ..
Anonim
23 sty 21 o 22:53
Lepiej opłacić od razu i nie sondować, bo może się to nomen omen – nie opłacić.
Justyna
21 lip 21 o 15:37