Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Nieopłacona skarga na czynności komornika

6 komentarzy

Pytanie: Otóż laptop który komornik zajął i fizycznie zabrał należał do mojej partnerki, nie posiadaliśmy na niego dowodu zakupu gdyż jest to dość archaiczny model, ma ok. 10 lat natomiast służył on mojej partnerce do nauki ( kurs księgowości oraz studia online ) miała tam sporo swoich danych które będzie nam ciężko odzyskać. Mam pytanie, czy Pana praktyka wskazuje że w tym wypadku skarga na czynności komornika lub inna czynność która możemy w tej sprawie możemy wykonać, może spowodować że komornik zdejmie zajecie i przedmiot fizycznie do niej wróci? Ile wynosi opłata od takiej skargi na komornika?

Przeczytaj też: Skarga na czynności komornika a powództwo przeciwegzekucyjne

Odpowiedź: Możliwa jest skarga na czynności komornika ale nie wiadomo, czy sąd skargę uwzględni, możliwe że nie. Trochę dziwi mnie to, że komornik od razu laptop zabrał, ponieważ zgodnie z art. 855 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego zajęte ruchomości komornik pozostawia pod dozorem osoby, u której je zajął. Jedynie z ważnych przyczyn komornik może, w każdym stanie postępowania, oddać zajęte ruchomości pod dozór innej osobie. Jakaż to ważna przyczyna wystąpiła w Pana sprawie? Chyba żadna. I w tym zakresie można by złożyć skargę na czynność komornika podnosząc też, że partnerka domaga się odzyskania danych ale najpierw proponuję zwrócić się do komornika o pozwolenie na zgranie tych danych jeśli mają Państwo taką techniczną możliwość.

Przeczytaj też: Rażące pokrzywdzenie dłużnika

Opłata od skargi wynosi 50 złotych. Jednak skarga, choć kierowana jest do sądu przy którym komornik działa, wnoszona jest za pośrednictwem tegoż komornik i taki komornik, jeżeli uzna że skarga zasługuje na uwzględnienie to zastosuje się do żądania skarżącego i sprawa zostaje zamknięta – nie przesyła skargi do sądu. Można wnieść skargę nieopłaconą i wówczas sąd wezwie skarżącego do uiszczenia opłaty. Zastanawiam się w związku z tym, czy komornik (nie sąd lecz komornik zgodnie z tym co wyżej napisałem) może uwzględnić skargę nieopłaconą (nie przesyłając jej zgodnie z powyższym do sądu), wydaje mi się to logiczne, że tak ale zaznaczam, że to tylko moja spekulacja.

Przeczytaj też: Nie wnoś skargi na czynności komornika do sądu lecz do komornika!

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Nieopłacona skarga na czynności komornika'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jeżeli komornik nie rozpozna nieopłaconej skargi na siebie, to tym samym procedura byłaby wadliwa tzn. nie miałby możliwości przychylić się do niej a taką ma gdy skarga jest opłacona. Chyba że sąd opłaceniu skargi, przesyła ją z powrotem do komornika w tym celu ale chyba nie przesyła.

  blender

  23 sty 21 o 10:52

 2. A może jest tak, że sąd wzywa do opłacenia skargi (to znaczy to na pewno) i po opłaceniu z powrotem przesyła do komornik aa ten jeżeli nie zgadza się ze skargą, to wtedy z powrotem do sądu ja przekazuje ..

  Anonim

  23 sty 21 o 22:53

 3. Lepiej opłacić od razu i nie sondować, bo może się to nomen omen – nie opłacić.

  Justyna

  21 lip 21 o 15:37

 4. Wykupu znaczka skarbowego dokonałam w Sądzie pół godziny przed wizytą w kancelarii w celu złożenia skargi na czynność komornika.Komornik był nieobecny ale kancelaria w godzinach urzędowania. Pracownik kancelarii komorniczej nie chciał dołączyć do skargi znaku opłaty 50 zł. i kazał mi wyjść. Kontaktował się z komornikiem i ten też kazał opuścić mi kancelarię. Nie wyszłam , upierałam się przy swoim. Zachowanie komornika daleko nieprofesjonalne po przyjściu do kancelarii. nie daje dojść do słowa , straszy policją, chce legitymować ale nie potrafi podać podstawy prawnej 🙂 Po 48 minutach batalii w kancelarii komorniczej komornik dołącza znak opłaty za skargę do mojego pisma i straszy mnie jeszcze na koniec obciążeniem za przerwanie mu pracy To jakaś paranoja. Zastanawiam się nad skargą do prezesa Sadu na tego komornika i na doniesieniu do prokuratury za próbę wyłudzenia. Co wy na to ?

  izabela

  10 maj 23 o 16:36

 5. Będzie słowo przeciwko słowu, jak rozumiem, nie nagrywała Pani. I myślę, że nic mu nie zrobią a tylko straci Pani czas, bo będzie musiała pofatygować się na przesłuchanie na policję. Inna sprawa, to czy ma Pani dowód dołączenia znaczka? Potwierdzenie przyjęcia skargi ze znaczkiem?

  admin

  10 maj 23 o 20:58

 6. oczywiście ,że nagrywałam. Jedyne potwierdzenie że opłaciłam skargę jest na nagraniu, bo komornik nic nie chciał potwierdzić

  izabela

  16 maj 23 o 22:36

Skomentuj