Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kiedy zapłacić podatek od odsetek z pożyczki prywatnej?

1 komentarz

Pytanie: Prywatnie udzieliłem pożyczki “koledze”, termin zwrotu minął, nic nie zwrócił. Postraszyłem go windykacją i sądem to zapytał, czy zapłaciłem podatek od zysku z odsetek w umowie pożyczki co odebrałem jako coś w rodzaju szantażu i on dalej nie płaci. Jak to jest, kiedy musze zapłacić podatek dochodowy od odsetek, czy od razu po zawarciu umowy pożyczki? Przecież nic nie zarobiłem i nie zanosi się na to że w najbliższym czasie coś zarobię o ile w ogóle. Zysk jest tylko na papierze a ja nie tylko odsetek nieotrzymałem ale i samego kapitału zainwestowanego nie otrzymałem.

Odpowiedź: Przychód z tytułu odsetek a więc i obowiązek podatkowy powstaje dopiero w momencie faktycznej zapłaty odsetek, nie wcześniej. Chyba, że odsetki są kapitalizowane to w takim przypadku w momencie ich kapitalizacji.

Dla spokoju dopytam, który przepis tak stanowi?

Art. 14 ust. 3 pkt 2 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że do przychodów nie wlicza się kwot naliczonych, lecz nieotrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek.

Może Pan więc tak odpowiedzieć temu “koledze” – pożyczkobiorcy a następnie zapytać, czy on opłacił podatek od czynności cywilnoprawnych, bo to na nim jako pożyczkobiorcy spoczywa ten obowiązek i czy ma Pan powiadomić urząd skarbowy, że udzielił mu Pan pożyczki. 😉

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

22 stycznia, 2021

kategoria podatki

1 komentarz do 'Kiedy zapłacić podatek od odsetek z pożyczki prywatnej?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Ja też nie tylko że nie zarobiłem na odsetkach ale i kapitału nie odzyskałem. Jak autor pytania. Komornik bezskuteczny.

    Anonim

    24 Sty 21 o 04:38

Skomentuj