Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Kiedy zapłacić podatek od odsetek z pożyczki prywatnej?

3 komentarze

Pytanie: Prywatnie udzieliłem pożyczki “koledze”, termin zwrotu minął, nic nie zwrócił. Postraszyłem go windykacją i sądem to zapytał, czy zapłaciłem podatek od zysku z odsetek w umowie pożyczki co odebrałem jako coś w rodzaju szantażu i on dalej nie płaci. Jak to jest, kiedy musze zapłacić podatek dochodowy od odsetek, czy od razu po zawarciu umowy pożyczki? Przecież nic nie zarobiłem i nie zanosi się na to że w najbliższym czasie coś zarobię o ile w ogóle. Zysk jest tylko na papierze a ja nie tylko odsetek nieotrzymałem ale i samego kapitału zainwestowanego nie otrzymałem.

Przeczytaj też: Odsetki od odsetek od pożyczki

Odpowiedź: Przychód z tytułu odsetek a więc i obowiązek podatkowy powstaje dopiero w momencie faktycznej zapłaty odsetek, nie wcześniej. Chyba, że odsetki są kapitalizowane to w takim przypadku w momencie ich kapitalizacji.

Dla spokoju dopytam, który przepis tak stanowi?

Art. 14 ust. 3 pkt 2 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że do przychodów nie wlicza się kwot naliczonych, lecz nieotrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek.

Przeczytaj też: Czy pożyczka jest dochodem?

Może Pan więc tak odpowiedzieć temu “koledze” – pożyczkobiorcy a następnie zapytać, czy on opłacił podatek od czynności cywilnoprawnych, bo to na nim jako pożyczkobiorcy spoczywa ten obowiązek i czy ma Pan powiadomić urząd skarbowy, że udzielił mu Pan pożyczki. 😉

Przeczytaj też: Windykacja pożyczki prywatnej

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

22 stycznia, 2021

Komentarze do 'Kiedy zapłacić podatek od odsetek z pożyczki prywatnej?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Ja też nie tylko że nie zarobiłem na odsetkach ale i kapitału nie odzyskałem. Jak autor pytania. Komornik bezskuteczny.

  Anonim

  24 sty 21 o 04:38

 2. Jeżeli się komuś pożycza bez zabezpieczenia jak i bez sprawdzenia zarobków to najczęściej tak to się kończy.

  malaga

  18 sie 21 o 11:01

 3. Nawet po weryfikacji sa problemy. Kokos.pl pamiętacie – serwis pożyczek społecznościowych> Już od dawna nie działa jako taki.

  Czarek

  19 paź 21 o 04:26

Skomentuj