Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Pozbycie się lokatora ze zlicytowanej nieruchomości

skomentuj

Pytanie: Prawdopodobnie udzielę prywatnie pożyczki pod hipotekę ale na nieruchomości osoby trzeciej (dłużnik rzeczowy). Mam pytanie co do tego jak zabezpieczyć się na wypadek braku spłaty aby sprawnie wykonać egzekucję z tej nieruchomości (właściciel mieszkania jest wiekowy i łatwo sobie wyobrazić sytuację gdzie nie można go eksmitować np z uwagi na stan zdrowia). Czy nie powinienem np w umowie mieć zapisu że właściciel poddaje się egzekucji i np wskazuje miejsce gdzie będzie w jej wypadku mieszkał? Lub jakieś inne rozwiązanie. Jeśli bowiem nie uwolnię mieszkania od właściciela to nie będę mógł dać takiej kwoty pożyczki a mniejsza nie interesuje obu stron umowy.

Odpowiedź: Wedle mojej wiedzy, umowne zobowiązanie do opróżnienia i wydania lokalu oraz wskazania prawa do innego lokalu w którym dłużnik może zamieszkać, dotyczy tylko najmu okazjonalnego a zatem lokatora a nie właściciela nieruchomości która może zostać zlicytowana.

Zgodnie z art. 1046 § 4 Kodeksu postępowania cywilnego, w najgorszym razie ten poręczyciel rzeczowy po zlicytowaniu nieruchomości będzie mógł w niej mieszkać pół roku i po tym czasie komornik usunie go do noclegowni. W najgorszym razie, czyli gdy nie otrzyma mieszkania socjalnego ani przeniesie się do wskazanego przez gminę pomieszczenia tymczasowego.

Nie wiem czy i jaką różnicę w wartości nieruchomości czyni to czy jest niezamieszkała, czy ma lokatora. W wartości szacunkowej i cenie wywoławczej zapewne żadnej różnicy to nie czyni, nie wiem jak to licytanci będą postrzegać. Byłoby wskazane (o ile w ogóle dojdzie do tego, oby nie) aby Pan we własnym zakresie ogłosił licytację i pouczył w ogłoszeniu, że fakt iż jeszcze jest zamieszkała nie oznacza problemów zbyt długich jak chodzi o usunięcie z niej lokatora, gdyż jak napisałem wcześniej.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

02/06/2016

kategoria: eksmisja

Skomentuj